Google’ın yapay zekası Raspberry Pi üstünde çalışabilecek

Artık Google'ın TensorFlow yapay zeka çerçevesini düşük güçlü bilgisayarlarda kullanmak çok daha kolay olacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Artık Google’ın TensorFlow yapay zeka çerçevesini düşük güçlü bilgisayarlarda kullanmak çok daha kolay olacak. Raspberry Pi zaten geliştiricileri TensorFlow’u çeşitli yöntemlerle derin öğrenme modelleri eklemek için kullanıyor. Böylece ucuz ya da pahalı donanımlar görsel sınıflandırma gibi işlemleri gerçekleştirebiliyordu. Ancak TensorFlow yazılım mühendisi Pete Warden‘ın da belirttiği gibi TensorFlow’u Raspberry Pi üzerinde çalıştırmak çok fazla çaba gerektiriyordu.

TensorFlow Linux, Windows, Android, macOS ve iOS gibi platformlarda zaten kullanılabiliyor ancak 35 Dolar’lık Raspberry Pi kadar ucuz bir donanım bulmak zor.

İki basit komutla çalıştırılabiliyor

TensorFlow ekibinin Raspberry Pi Vakfı ile yaptığı yeni çalışma sayesinde Python programlama dili kullanan geliştiriciler için Raspberry Pi cihazlara bağlı donanımlarla entegre yapay zeka uygulamaları geliştirmek çok daha basit olacak. Warden, TensorFlow 1.9 sürümünde “Raspberry Pi Vakfı ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği sayesinde TensorFlow’un en son sürümü 1.9, Python’ın pip paket sistemi kullanılarak önceden hazırlanmış ikili sistemlerden (binary) yüklenebilecek.” ifadelerini kullandı.

Raspberry Pi Vakfının Debian Stretch tabanlı Raspbian 9 sistemini kullananlar, TensorFlow’u iki basit komutu çalıştırarak yükleyebilir ve TensorFlow programları yazmaya başlayabilir.

Milyonlara ulaşacak

TensorFlow’u çalıştırmak için gerekli donanım gücünü azaltmak, Raspberry Pi’nin popülerliği göz önünde bulundurulduğunda Google geliştiricileri için büyük bir kazanç olacak. Raspberry Pi bugüne kadar 14 milyonun üzerinde satıldı. Raspberry Pi kurucusu Even Upton da Pi kullanıcılarının eline geçen imkanlar sebebiyle oldukça mutlu. Upton “Moden bilişim eğitiminin temel ve ileri görüşlü konuları içermesi hayati önem taşıyor. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda Google ile çalışarak TensorFlow makine öğrenimini Raspberry platformuna getirdiğimiz için çok heyecanlıyız. Her yaştan çocuğun bu imkanlarla hangi eğlenceli uygulamaları yaratacağını görmek için sabırsızlanıyoruz.” diyor.

TensorFlow’u Raspberry Pi ile birleştiren bir çalışma örneği olarak otonom sürüş yeteneğine sahip Donkey Car (Eşek Arabası) gösterilebilir. Bu araç NASA’nın mini Mars robotunun maliyetinin onda birine inşa edilebiliyor.

Kaynak: ZDNet

TensorFlow ekibinin Raspberry Pi Vakfı ile yaptığı yeni çalışma sayesinde Python programlama dili kullanan geliştiriciler için Raspberry Pi cihazlara bağlı donanımlarla entegre yapay zeka uygulamaları geliştirmek çok daha basit olacak. Raspberry Pi Vakfının Debian Stretch tabanlı Raspbian 9 sistemini kullananlar, TensorFlow'u iki basit komutu çalıştırarak yükleyebilir ve TensorFlow programları yazmaya başlayabilir.

2 Yorum

  • Bildirim almak istiyoRum butonu bozuk. Onaylıyorum. Telefonuma bildirim alamıyorum .

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği