Google, Raspberry’ye yapay zeka getiriyor

Google yapay zeka ve makine öğrenimi araçlarını Raspberry Pi bilgisayarlarına getiriyor. Geliştiricilerin tercihlerini anlamak için bir anket düzenlendi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google yapay zeka ve makine öğrenimi araçlarını bu yıl minik Raspberry Pi bilgisayarlarına getirmeyi planlıyor. Raspberry Pi Vakfı tarafından yapılan açıklamada “Google 2017’ye kaliteli bir giriş yapıyor. Teknoloji devinin, geliştirici topluluğu için heyecan verici planları var.” denildi.

Reklamdan bulut bilişime kadar pek çok alanda öncü konumunda olan Google, bu yıl bir dizi akıllı aracı hizmete sunmak istiyor. Vakıf “Google’ın yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojisi, geliştiricilerin daha güçlü projeler üretmesini sağlayabilir.” diyor.

Google; makine öğrenimi, şeylerin interneti, giyilebilir teknoloji, robotik ve ev otomasyonu gibi alanlarda çok fazla sayıda araç geliştirdi. Şimdi ise Raspberry Pi hayranlarının dolduracağı anketlere göre, hangi alanlarda araçlara ihtiyaç olduğunu belirleyecek. Ankette yüz ve his algılama, konuşmanın yazıya aktarımı, doğal dil işleme ve duygu analizi gibi konulara yer verildi.

Ankete buradan ulaşabilirsiniz.

Herkese faydası olacak

Raspberry Pi Vakfı “Teknoloji devi ayrıca yön bulma, bot’lar ve öngörüsel analitik alanlarında da güçlü teknolojiler sunuyor. Anket Raspberry Pi topluluğunun ihtiyaçlarının anlaşılmasına yardımcı olmanın yanı sıra, ihtiyacımız olan hizmetleri elde etmemizi de sağlayacak.” diyor.

Küçük ve düşük bütçeli Raspberry Pi bilgisayarlar beklenmedik bir başarı elde ederek dünya genelinde 10 milyondan fazla satıldı. Geliştiricilerin ilk beklentiler, bin ader Raspberry Pi satmak yönündeydi. Asıl hedef bilgisayar bilimi dersleri alan öğrencilere ulaşmaktı ancak Pi’nin etki alanı beklenenden çok daha geniş oldu.

Kaynak: ZDNet

Google yapay zeka ve makine öğrenimi araçlarını bu yıl minik Raspberry Pi bilgisayarlarına getirmeyi planlıyor. Google’ın yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojisi, geliştiricilerin daha güçlü projeler üretmesini sağlayabilir. Konu hakkında Raspberry kullanıcılarının görüşünü almak isteyen Google, hangi alanda araç talep edildiğini öğrenmek için bir anket hazırladı. Ankette yüz ve his algılama, konuşmanın yazıya aktarımı, doğal dil işleme ve duygu analizi gibi konulara yer verildi.Yorumunuz: