Pixel işletim sistemi PC ve Mac’lerde

Raspberry Pi Vakfı'nın geliştirdiği düşük kaynak kullanımlı, Linux tabanlı iletim sistemi Pixel artık PC ve Mac bilgisayarlarda da kullanılabilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Raspberry Pi Vakfı, Linux severler ve Raspberry Pi hayranları için yılbaşı hediyesi niteliğinde bir açıklama yaptı. Raspberry Pi için geliştirilen Pixel masaüstü işletim sistemi, artık Mac ve Windows bilgisayarlarda da kullanılabilecek. Kullanıcıların tek yapması gereken sistemi USB sürücü üzerinden çalıştırmak.

Raspberry Pi kurucusu Eben Upton “Gerçekten Pixel’i bu kadar çok seviyorsak neden insanları Raspberry Pi almaya zorlayalım ki diye düşündük. Tüm dünyada, x86 Debian çalıştırabilecek milyarlarca cihaz var.” diye konuştu.

Pixel nedir?

Pixel (Pi Improved Xwindows Environment, Lightweight), Debian Linux tabanlı bir masaüstü Linux deneyimi. Raspberry Pi Vakfı bu ürünü ilk olarak Eylül ayında Pi cihazlar için kullanıma sundu. Pixel düşük kaynak tüketimi ile çalışan ve sıradan Raspberry Pi masaüstü dağıtımına göre daha fazla özelliğe sahip olan bir masaüstü ortamı.

Pixel sıradan bilgisayarlarda da Raspberry Pi’de sunduğu pek çok özelliği sunabiliyor. Ancak Minecraft ve Wolfram Mathematica gibi ürünler maalesef diğer platformlarda kullanılamıyor çünkü vakfın bu programları sadece Raspberry Pi cihazlara yükleme lisansı var.

Henüz sadece bir deney

Şimdilik PC ve Mac üzerinde Pixel kullanımı sadece bir deneyden ibaret. Upton, çok fazla çeşitli donanım olduğu için her donanım ayarının desteklenmeyebileceğini belirtiyor. Ancak masaüstü cihazlarda Pixel kullanımı daha resmi bir projeye dönüşürse, Raspberry Pi çalışanları oluşabilecek sorunlar konusunda çalışmalar yürütecek.

Pixel’in en önemli özelliklerinden birisi de eski bilgisayarlarda da kolayca çalışabilmesi. Pixel kullanmak için en az 512 megabayt RAM’e ihtiyacınız var. Bu sa son 10 yıl içinde üretilmiş bütün bilgisayarların kolaylıkla karşılayabileceği bir beklenti.

Nasıl kullanılır?

Pixel’i Raspberry Pi Vakfının web sitesinden direkt olarak indirip bir DVD’ye ya da USB sürücüye aktarabilirsiniz. Kullanmak için bilgisayarınızın BIOS ayarlarını, seçtiğiniz sürücü üzerinden (DVD ya da USB) çalışacak şekilde ayarlamanız gerekiyor. Mac bilgisayarlarda başlangıçta C tuşuna basılı tumak gerekiyor. Ancak bazı yeni Mac’lerde bu seçenek çalışmayabilir. Vakfın mühendisleri bu sorunu çözmek için çalışıyor.

PC ve Mack için Pixel, ‘sürekli mod’da çalıştırılabilir. Yani işletim sisteminde yaptığınız her değişiklik oturumlar arasında kaydedilebilir. Eğer belgeleri kaydetmek için ayrı bir bölüm açmak isterseniz daha büyük kapasiteli bir USB sürücüye ihtiyacınız olacak. Bunu yaparsanız, bilgisayarınız üzerinde, ana işlerim sisteminden ayrı olarak çalışan mini bir bilgisayarınız olabilir.

Kaynak: IT News

Raspberry Pi için geliştirilen Pixel masaüstü işletim sistemi, artık Mac ve Windows bilgisayarlarda da kullanılabilecek. Kullanıcıların tek yapması gereken sistemi USB sürücü üzerinden çalıştırmak. Düşük kaynak tüketimi göz önünde bulundurularak geliştirilen Linux tabanlı işletim sistemi Pixel sadece 512 megabayt RAM'e ihtiyaç duyuyor. Şimdilik bir deney olarak kullanıma sunulan sistem gelecekte resmi bir projeye dönüşürse daha fazla geliştirilebilir. Pixel'i bir USB sürücüye kurup bilgisayarda ana işletim sisteminin dışında bir mini bilgisayar oluşturmak mümkün.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği