Dubai’nin yeni kulesinin yüksekliği sır

İspanyol Mimar ve Mühendis Santiago Calatrava, Dubai için yeni bir gözlem kulesi tasarladı. Yüksekliği bitene kadar açıklanmayacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dubai, İspanyol Mimar ve Mühendis Santiago Calatrava’nın tasarladığı ve ülkenin meşhur yapısı Burj Khalifa’nın inşaat şirketi Emaar tarafından hayata geçirilecek yeni bir gözlem kulesi için düğmeye bastı.

Geleneksel İslam mimarisinden esinlenilen projenin taslağında görüldüğü üzere, bina ışıklandırılmış ve kare motiflerden oluşacak. Emaar Yapıları’nın Başkanı Mohamed Alabbar, binanın uzunluğunun açılış gününe kadar sır olarak saklanmasına karar vermiş. Dolayısıyla yeni bir rekor denemesiyle karşı karşıya olabiliriz.

 

Yapı (her Dubai mamulü gibi) lüks konutlara da ev sahipliği yapacak. Mall of the World projesini yürüten Dubai Holding de projenin geliştiricileri arasında yer alıyor.

Tasarım için açılan yarışmada beş adayı geride bırakarak birinci olan İspanyol Mimar Calatrava, “Dubai, devrim niteliğinde mimari projelerin yapıldığı bir yer. Yaptığımız bu proje ile geleneksel yapıyı 21. yüzyıl mimarisiyle birleştirdik” şeklinde görüşlerini özetliyor.

Proje şimdiden Dubai’nin Başbakanı ve Başkan Yardımıcısı Mohammed bin Rashid Al Maktoum tarafından Eiffel Kulesi ve Burj Khalifa gibi geleceğin mimari harikası olarak adlandırılıyor.

Santiago Calatrava, Dubai’ye geleceğin mimari harikalarından biri olmaya aday yeni bir gözlem kulesi hazırlığında. Geleneksel İslam mimarisinden esinlenilen projenin taslağında görüldüğü üzere bina ışıklandırılmış, kare motiflerden oluşacak.

2 Yorum

  • Hocam bu yeni haberleri tek tek yayınlamanız güzel olmuş daha detaylı umarım daha çok haber olur, teşekkürler.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği