Horlamaya karşı elektronik susturucu

Uyurken horlayanlara yönelik geliştirilen SilentPartner, çıkan gürültüyü elektronik olarak hapsederek yayılmasını engelleyebiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Horlama olarak adlandırılan ‘hastalık’ solunum yollarındaki dokuların uyku sırasında gevşeyerek nefes alış veriş sırasında titreşiminden kaynaklanıyor. Böyle yazınca ‘burun akması’ gibi masum bir izlenim veriyorsa da bilmeyen bilmez; evlat olsa çekilir dert değildir. Dilerseniz habere devam etmeden önce aşağıdaki videoda tahammül etmeyi deneyin.

https://www.youtube.com/watch?v=DASDYM6nZDQ

Sonuna kadar dinlemeden kapattığınızı biliyoruz. Doğrusu da buydu. Fakat ne yazık ki yanınızda horlayanlar için böyle bir durdurma ya da kapatma tuşu bulunmuyor. Haberimize konu olan Silent Partner da bu yüzden geliştirilmiş.

Horlamaya karşı birçok cerrahi müdahale yöntemi ve (nadiren işe yarayan) solunum yolunu açık tutma aparatları bulunuyor. Emsallerinden çok farklı bir teknik kullanan Silent Partner sorunu çözmek için horlamayı engellemek yerine ‘inşaat süresince’ etrafınıza verdiğiniz rahatsızlığı ortadan kaldırıyor.

Silent Partner, takan kişinin etrafında bir ‘sessiz alan’ oluşturarak horlama sesini kendi içine hapsediyor. Böylelikle beraber uyuduğunuz kişiye ses ulaşmıyor. Kullanılan teknik ‘noise-cancelling‘ teknolojisini kullanan kulaklıklarla hemen hemen aynı. Hafif tasarımı sayesinde kullanan kişiye bir rahatsızlık vermiyor (çünkü özünde kişinin bizzat kendisi bir rahatsızlık).

Dahası Silent Partner akıllı telefon veya tabletinize yükleyeceğiniz bir uygulama ile senkronize çalışabiliyor. Uygulama sayesinde kendinize günlük uyku (daha doğrusu horlama) raporu çıkarabiliyorsunuz. Nefes algılayıcısına da sahip cihaz horlama yüzünden nefes almanız durduğunda da uyarı yayıyor. 109 dolar.

Programımızı Sıla Gençoğlu’nun seslendireceği bir eserle kapatıyoruz. Şen ve esen kalın; iyi uykular Türkiye…

Birçok rahatsızlığın sebebi (ve işareti) horlama, horlayandan çok çevresindekileri mağdur eden bir dert. Silent Partner adıyla geliştirilen elektronik ürün takan kişinin etrafında bir ‘sessiz alan’ yaratarak gürültüsünü ‘hapsediyor’.3 yanıt

 1. Mehmet Salih avatarı
  Mehmet Salih

  Abi bu yüzyılın icadı

 2. mustafa avatarı
  mustafa

  Horlamanın çok azı burunla alakalıdır. tamamen çene yapısı ve boğazdaki dokuların gevşemesiyle alakalıdır.bkz uyku apnesi, horlama.

  1. Dünya Halleri avatarı

   Aynı sebeple haber metninde burun değil; ‘solunum yolları’ tabiri geçiyor.

Yorumunuz: