Haftanın Özeti: 209

İnternet, Girişimler

İş hayatının en yorucu aktivitelerinden olan toplantıları daha verimli kılmak için tanıdık bir yola başvuruluyor: Sessizlik. Amazon CEO’su Jeff Bezos sessiz toplantıların öncüsü olabilir. Kıdemli yöneticileriyle yaptığı toplantılarda, konuşmaya başlamadan önce herkes yaklaşık 30 dakika boyunca önlerindeki dokümanları okuyarak notlarını çıkarıyor. Bu sessizliğin ardından nihayet konuşma başladığında ise herkes sadece gerekli kısımları anlatıp tekrar susması gerektiğinin bilincinde oluyor. Sessiz toplantı akımının bir diğer öncüsü olan Square Ürün Müdürü Alyssa Henry ise konunun bambaşka bir yönüne parmak basıyor: “Araştırmalar gösteriyor ki, azınlıklar, kadınlar, uzaktan çalışanlar ve içe dönük çalışanların fikirlerini duymak geleneksel yöntemlerle pek mümkün olmuyor. Geleneksel yöntemler, yalnızca güçsüzlerin seslerini duyuramamasının yanında, konuşmalar sırasında araya giren ve diyalogları bölenler yüzünden – çoğunlukla bilerek yapılmamasına rağmen – iyi fikirleri duymak isteyen liderlere de engel oluyor.” Teknoloji girişimcileri iş yaşamını dönüştürmeye devam ediyor.

Kişisel verilerin kullanımı hakkındaki hassasiyeti bilinen Apple CEO’su Tim Cook Avrupa Parlamentosu‘nda düzenlenen Veri Koruma ve Kişisel Mahremiyet Konferansı’nda yine bu konuya değindi. “Kendi kişisel bilgilerimiz devlet kurumları ve özel şirketler tarafından bize karşı kullanılıyordiyen Cook’a göre ABD de kişisel verilerin gizliliği noktasında Avrupa Birliği’ni örnek almalı.

Rusya‘nın St. Petersburg şehrinde kurulan trol çiftliği dezenformasyon savaşını hızlandırmışa benziyor. ABD yetkililerine göre Putin yanlısı operasyon, 2018’in ilk 6 ayında, neredeyse bir önceki yıl harcadığı paranın tamamı kadar para harcadı. Suçlama metnine göre Ocak 2016 ve Haziran 2018 arasında İnternet Araştırma Ajansı‘nın toplam bütçesi 35 milyon Dolar’ın üzerindeydi. Harcamaların tamamının ABD’ye yönelik operasyonlarda kullanılmadığı belirtiliyor. ABD Adalet Bakanlığı’nın açıklamalarına göre organizasyonun harcamaları şu şekilde:

  • 2016: Yaklaşık 12 milyon Dolar.
  • 2017: Yaklaşık 12,2 milyon Dolar.
  • 2018 Ocak – Haziran: Yaklaşık 10 milyon Dolar.

Facebook 2014’te Oculus‘u satın alarak sanal gerçeklik ortamına hızlı bir giriş yapmıştı. Geçtiğimiz ay Oculus Quest adlı yeni cihazını geliştiren Facebook bu sırada Oculus’un kurucularından Brendan Iribe ile yollarını ayırma kararı aldı. Tech Crunch‘a konuşan bazı kaynaklar, Iribe’nin Facebook’la bazı konularda anlaşamadığını iddia etti. Facebook’un sanal gerçekliği daha ucuz ve erişilebilir yapmak adına bazı konularda ödün vermesinin Iribe’yi rahatsız ettiği öne sürülürken Facebook ise konu ile ilgili olarak Gizmodo‘ya gönderdiği bir e-posta’da bu iddiaları yalanladı. Daha önce yine Facebook’un satın aldığı Instagram, WhatsApp gibi uygulamaların kurucu ortakları da benzer şekilde şirketten ayrılmıştı.

Kitap satışı, e-kitap satışı, orijinal dizi üretimi ve dağıtımı, bulut depolama, akıllı hoparlör, e-ticaret, akıllı ev ürünleri… Birbiriyle alakasız duran bu ürün ve hizmetler Amazon‘un iş kalemlerinden bazıları. The Verge Amazon’un dünyanın tüketim alışkanlıklarını nasıl değiştirdiğiyle ilgili kapsamlı bir derleme hazırladı. Amazon’a yeterince hayret etmediğini düşünenler için birebir.

Araç çağırma servisi Uber 2025’te Londra’daki araçlarının tamamını elektrikli ve hibritlerden oluşturma hedefi kapsamında 260 milyon Dolar yatırım yapacağını açıkladı. Bu yatırım, sürücülerin elektrikli ve hibrit otomobile geçişinin farklı yöntemlerle teşvik edilmesi için kullanılacak.

İnternet nedir? Kaç kişi çevrimiçi? İnternet ne kadar enerji harcıyor?The Guardian bunlar gibi 13 temel sorunun cevabını verdiği bir dosya paylaştı. El altında tutmakta fayda olabilir.

Gizmodo ise daha büyük bir işe kalkışıp ‘internet ortamının’ bugünkü duruma gelmesinde pay sahibi olan 100 siteyi sıraladı. (Evet, Türkiye için de böyle bir liste yapılsa keşke.)

MIT Cadılar Bayramı münasebetiyle yeni bir oyun hazırladığını duyurdu. “Kitle kaynaklı çevrimiçi sosyal deney” olarak tanımlanan BeeMe adlı oyunda, oyuncular kendi aralarında verdikleri kararla gerçek bir insanın hareketlerini kontrol edecek. Oyuncuların amacı kötü niyetli bir yapay zeka programını yok etmek üzere bir aktörü yönlendirmek. Aktör sadece en çok oy verilen eylemleri yapacak. Oyuncular etkinlik sırasında seçenekler arasında oy kullanarak aktörün bir sonraki hamlesine karar verecek. 1 Kasım Perşembe günü 06.00’da başlayacak olan oyunun sitesinde şimdilik sadece “İnternet olmak nasıl bir duygu?” sorusu yer alıyor.

Geçen Pazar günü ABD’nin Portland şehrinde gerçekleştirilen 2018 Dünya Klasik Tetris Şampiyonası‘nda 7 kez dünya şampiyonu olan Jonas Neubauer ile 16 yaşındaki Joseph Saelee karşı karşıya geldi. Tartışmasız favori gösterilen rakibini yenen Saele bin Dolar’lık ödülün de sahibi oldu.

Artırılmış gerçeklik oyunu Pokemon Go 2016’dan bugüne kadar 800 milyondan fazla kez indirildi. Hala yaklaşık 5 milyon kişi tarafından oynanan oyunun göz ardı edilen bir işlevi var: İnsanları dışarı çıkarmak. Düzenli olarak Pokemon Go oynayan 375 kişiyle yapılan ve Quartz‘da paylaşılan anketin ilgi çekici sonuçları var. Kimi oyuncular sokağa bakışlarının değiştiğini söylerken kimileri de bu sayede işe yürüyerek gitmeye başladığını belirtiyor. Şehrin bilinmeyen köşelerini keşfettiğini, daha hareketli bir hayata adım attığını söyleyenler de var.

İTÜ Arı Teknokent ve Esas Ventures sponsorluğunda Etohum tarafından bu yıl altıncısı gerçekleştirilen Startup İstanbul 2018‘in kazananları belli oldu. Suudi Arabistan’dan gelen ve transparan güneş panelleri üzerine çalışmalarını sürdüren yenilebilir enerji girişimi Iyris üçüncülük ödülünü; Endonezya’da tarım teknolojileri üzerine çalışan Neurafarm isimli girişim ikincilik ödülünü; İsveç‘ten gelen Friendbase isimli, avatar tabanlı, gençlere yönelik sohbet uygulaması ise birincilik ödülünü kazandı.

İnternete dayalı girişimciliğin yeniden gündeme getirdiği konulardan biri ortak üretimGenç İşi Kooperatif de ‘sürdürülebilir istihdam’ mottosuyla kurulan ve sosyal kooperatif modelini ülkemizde yaygınlaştırmak için çalışan bir platform. “İşsizlik, eşitsizlik, ekonomik darboğaz, yoksulluk ve dışlanma gibi sorunlar, geleneksel işletmelere alternatif örgütlenme modellerini gerekli kılıyor” diyen Genç İşi Kooperatif, sosyal dayanışma ekonomisi ekseninde projeler geliştiriyor ve geliştirilmesi gereken projelere de destek oluyor. Ticaret Bakanlığı bünyesinde geliştirilen Sosyal Kooperatif Treni projesiyle de dikkat çeken platform, ekibe katılımı da açık tutuyor.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

3 Yorum

  • Bir dönem Türkiye müzik piyasasına damgasını vurmuş Müslüm Gürses’ in bu hafta vizyona giren belgeselini de “Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri” bölümünde ele alsaydınız yerinde olurmuş.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: