MIT’den interaktif distopik oyun: BeeMe

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, BeeMe adlı oyunla, Cadılar Bayramı'nda size gerçek bir insanı internet üzerinden kontrol etme imkanı sunuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), Black Mirror bölümü gibi bir uygulamayla Cadılar Bayramı’nda size gerçek bir insanı internet üzerinden kontrol etme imkanı sunuyor. Kitle kaynaklı çevrimiçi sosyal deney olarak tanımlanan oyunda oyuncular kendi aralarında verdikleri kararla, gerçek bir insanın hareketlerini kontrol edecek. BeeMe adlı oyun etkileşimli, distopik bir oyun olacak. Oyuncuların amacı kötü niyetli bir yapay zeka programını yok etmek üzere bir aktörü yönlendirmek. Aktör sadece en çok oy verilen eylemleri yapacak. Oyuncular etkinlik sırasında seçenekler arasında oy kullanarak aktörün bir sonraki hamlesine karar verecek.

MIT Media Lab üyesi Niccolo Pescetelli “Etkinlik Zookd adında kötü niyetli bir yapay zekanın hikayesini anlatıyor. İnternette yanlışlıkla paylaşılan bu yapay zekayı durdurmak için internet kullanıcıları birlikte hareket ederek, aynı zamanda oyunda bir karakter olan bir aktörün Zookd’u yenmesine yardımcı olmaya çalışacak. Eğer başaramazlarsa sonuç felaket olabilir.” diyor.

Sosyal etkileşimi yeniden tanımlayacak

MIT projesi internet üzerinde ve gerçek hayatta sosyal etkileşim anlayışımızı yeniden tanımlamak; kitle kaynak ve kolektif zekayı sonuna kadar kullanarak bu yöntemin bozulup bozulmayacağını görmek istiyor. Etkileşimli Cadılar Bayramı projesi MIT Media Lab’in Ölçeklendirilebilir İş Birliği grubu tarafından hazırlandı. Grup insanların iş birliğinin ardındaki fikirlerin teknoloji tarafından nasıl yeniden şekillendirildiğini inceliyor.

MIT Cadılar Bayramı öncesinde rahatsız edici projeler yayınlamasıyla biliniyor. 2016’da MIT Media Lab, Kabus Makinesi adını verdiği bir yapay zeka programını tanıtmıştı. Program, sıradan fotoğrafları korkunç görsellere dönüştürüyor. 2017’de ise bir MIT araştırmacısı, adını Frankenstein kitabının yazarı Mary Shelley’den alan Shelley adlı bir yapay zeka programı geliştirmişti. Shelley kendi korku hikayelerini yazabiliyor.

MIT’nin BeeMe etkinliği 1 Kasım Perşembe günü TSİ 06:00’da başlayacak. Oyun Beeme.online adresi üzerinden oynanabilecek.

Kaynak: CNET

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), Black Mirror bölümü gibi bir uygulamayla Cadılar Bayramı'nda size gerçek bir insanı internet üzerinden kontrol etme imkanı sunuyor. Kitle kaynaklı çevrimiçi sosyal deney olarak tanımlanan oyunda oyuncular kendi aralarında verdikleri kararla, gerçek bir insanın hareketlerini kontrol edecek. BeeMe adlı oyun etkileşimli, distopik bir oyun olacak. Oyuncuların amacı kötü niyetli bir yapay zeka programını yok etmek üzere bir aktörü yönlendirmek. Aktör sadece en çok oy verilen eylemleri yapacak. Oyuncular etkinlik sırasında seçenekler arasında oy kullanarak aktörün bir sonraki hamlesine karar verecek. Oyun 1 Kasım'da saat TSİ 06:00'da başlayacak ve BeeMe.online adresi üzerinden oynanabilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği