Haftanın Özeti: 206

İnternet, Girişimler

Tesla Kurucu Ortağı ve CEO’su Elon Musk, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılan davada anlaşmaya vardı. Hata yaptığını düşünmediğini ifade eden milyarder yine de attığı bir tweet yüzünden 20 milyon Dolar ceza ödemeyi ve üç yıllığına şirketin yönetim kurulu başkanlığı görevini bırakmayı kabul etti. Tesla ayrıca şirket olarak yönetimde reformlar gerçekleştirmeyi ve Elon Musk’ın tweet’lerini kontrol etmediği için 20 milyon Dolar ceza ödemeyi kabul etti. Musk 7 Ağustos’ta resmi Twitter hesabından muhtemelen dünyanın en pahalı tweet’ini atmış ve Tesla’nın piyasadaki hisselerini tanesi 420 Dolar’dan satın alarak şirketi borsadan çekebilecek fonlamanın hazır olduğunu söylemişti. Bu ifade şirketin borsa değerini altüst etmiş ve Musk hakkında inceleme başlatılmıştı. Söz konusu tweet’le başlayan süreçte Tesla’nın piyasa değerinin 7 milyar Dolar kayba uğradığını da not edelim.

MIT‘den uzmanlarla iş birliği yapan World Wide Web Kurucusu Tim Berners-Lee verilerimizi tekrar kendi kontrolümüze alabilmemiz için Inrupt adlı bir girişim kuruyor. Bu girişimin açık kaynaklı projesi Solid, kişisel veriler hakkındaki son sözü kullanıcılara vermeyi amaçlıyor. Solid sayesinde verilerin nereye gideceğini, hangi ögeleri kimin görebileceğini ve hangi uygulamaların o verilere ulaşabileceğini kullanıcılar belirleyecek. Solid’in teknolojisi mevcut web formatlarına dayanıyor ancak geliştiricilerin onu kendi sitelerine ve uygulamalarına entegre etmesi gerekecek. Tim Berners-Lee, sık sık internetin geldiği duruma dair duyduğu endişeyle gündeme geliyor.

Gerçek ve tüzel kişiler için, kişisel verileri işlemeden önce Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi‘ne (VERBİS) kayıt olma zorunluluğu kademeli olarak uygulanmaya başladı. Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) Başkanı Faruk Bilir’in konu hakkındaki açıklamasından bir bölüm: “VERBİS’e kayıt için belli kriterler çerçevesinde veri sorumluları sınıflandırılmış ve kademeli bir kayıt başlangıç tarihi belirlenmiştir. Bu kapsamda kayıt yükümlülüğünden istisna olmayanlar için yıllık çalışan sayısı ve mali bilanço toplamı, kurul tarafından belirlenmiş olan rakamın üstünde olan veri sorumluları ile yurt dışında yerleşik veri sorumluları 1 Ekim 2018, bu rakamların altında kalan veri sorumluları 1 Ocak 2019, kamu kurumları da 1 Nisan 2019 tarihinde VERBİS’e kayıt olmaya başlayacaktır.

Siber güvenlik şirketi McAfee, internette adı arandığında virüslü sitelere götürme ihtimali en yüksek ünlülerin listesini açıkladı. Listenin ilk sırasında Avustralyalı model ve aktris Ruby Rose yer alıyor. Onu Kristin Cavallari ve Marion Cotillard takip ediyor. Geçen yıl aynı listenin ilk sırasında şarkıcı Avril Lavigne vardı. Evet, genel olarak ‘belalı’ tipler.

View this post on Instagram

This heat is not messing around LA.

A post shared by Ruby Rose (@rubyrose) on

Sandvine tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre video, dünya genelindeki internet trafiğinin yüzde 58’ini kapsıyor. Videoyu yüzde 17 ile internet tarayıcıları, yüzde 7,8 ile oyun ve yüzde 5,1 ile sosyal medya takip ediyor. Yine rapora göre internet trafiğinin yüzde 15’ini Netflix oluştururken YouTube‘un bu alandaki oranı yüzde yüzde 11,4.

2011’deki çıkışının ardından ilk kez tamamen yeni bir Minecraft oyunu, orijinal stüdyo tarafından geliştiriliyor. Minecraft: Dungeons adlı oyun geçtiğimiz hafta yıllık Minecraft canlı yayınında duyuruldu. Ekip, oyunu “Klasik zindan gezgini oyunlardan esinlenen, tamamen yeni bir aksiyon-macera” şeklinde tanımlıyor. Oyuncular tek başına ya da 4 kişiye kadar gruplarla ‘yeni ve çirkin karakterlerden’ oluşan acımasız ordularla, kanyon, bataklık ve madenlerde savaşacak. Oyunun 2019’da ilk olarak PC için satışa sunulması planlanıyor. Öncesinde bir beta sürümü de yayınlanacak.

Uber‘in ilk elektrikli scooter’ları bu hafta Kaliforniya’nın Santa Monica şehrinde kullanıma sunuldu. Uber ve diğer 4 şirketin en fazla 250 adet paylaşımlı scooter ile önümüzdeki 18 ay boyunca hizmet verebilmesi için geçtiğimiz ay şehir yönetiminden onay alınmıştı. Scooter’lar Pekin merkezli Ninebot adlı şirket tarafından üretiliyor. Bird, Lime, Lyft ve diğer bazı şirketler de scooter’larını bu şirketten satın alıyor ve genellikle araç başına 300 ila 400 Dolar ödüyor.

Rekabet Kurumu, bir süredir devam eden soruşturma neticesinde sahibinden.com‘a 10 milyon 680 bin TL ceza kesildiğini duyurdu. Soruşturma, vasıta ve emlak satış / kiralama hizmetlerine yönelik çevrimiçi platform hizmeti pazarlarında aşırı fiyat uygulamak suretiyle rekabet yasasının ihlal edilip edilmediğinin tespiti için başlatılmıştı.

Türkiye gazetecilik endüstrisindeki kurumsal ve bireysel aktörlere ve geleceğin gazetecilerine, gazetecilik pratikleri konusunda eğitim vermeyi, ve onları alandaki gelişmelerden haberdar etmeyi amaçlar.” Bu cümle, geride bıraktığımız hafta yayın hayatına başlayan NewsLabTurkey adlı sitenin “hakkımızda” bölümünden. The Guardian Foundation ve İsveç Başkonsolosluğu desteğiyle, Mint360 ve Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği iş birliğiyle hayata geçen site sadece teorik bilgiye ve ‘olması gerekene’ yaslanmıyor. Alet Çantası, İş Modelleri gibi farklı kategorilerde teknik bilgilere ve örnek olaylara rastlamak mümkün. StoryMap kullanımına dair şu içerik gibi mesela.

İnternet, anlatacak şeyi olanlara pek çok imkan ve yol sunuyor. Anlatacak şeyi olanlardan biri de 105 yaşındaki İsveçli blog yazarı Dagny Carlsson. 99 yaşında bilgisayar sahibi olan Carlsson’un farklı nesillerden hayranları var:

140journosYeni salgın: Start-up” adlı serinin ikinci bölümünü paylaştı. İlk bölümü şuradaydı.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: