Tim Berners Lee kişisel verilerin kontrolü için mücadeleye devam ediyor

Web öncülerinden Tim Berners-Lee verilerinizi tekrar sizin kontrolünüze sunmak için MIT'den uzmanlarla iş birliği içinde, Solid adlı bir proje geliştiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook’un Cambridge Analytica skandalı gibi olayların ardından verilerinizin gerçekten kontrolünüz altında olmadığını hissetmeniz gayet normal. World Wide Web’in Kurucusu Tim Berners-Lee verilerinizi tekrar sizin kontrolünüze sunmak için MIT’den uzmanlarla iş birliği içinde, Inrupt adlı bir girişim kuruyor. Bu girişimin açık kaynaklı projesi Solid, kişisel verileriniz hakkında son sözü size vermeyi amaçlıyor. Solid sayesinde verilerin nereye gideceğini, hangi ögeleri kimin görebileceğini ve hangi uygulamaların o verilere ulaşabileceğini siz belirleyeceksiniz. İki farklı uygulamada aynı veriyi inceleyebilir ve veriyi hangisini istiyorsanız onunla paylaşabilirsiniz.

Geliştiricilerin siteye eklemesi gerek

Solid’in teknolojisi mevcut web formatlarına dayanıyor ancak geliştiricilerin Solid’i kendi sitelerine ve uygulamalarına entegre etmesi gerekecek. Inrupt, Solid kullanan ilk dalga uygulamaların geliştirme aşamasında olduğunu belirtti.

Solid’in yaygın bir kullanıma sahip olacağına dair kesin bir beklenti yok. Bazı internet şirketleri veriyi en değerli varlıkları olarak gördüğü için veri kontrolünü kullanıcıya teslim etmeyi ya da başka bir servise geçişinizi kolaylaştırmayı istemeyebilir. Yine de Berners-Lee’nin etkinliği ve standart tabanlı teknoloji sayesinde web’in önemli bir kısmı Solid’i kullanmayı kabul edebilir.

Kaynak: Engadget

Web öncülerinden Tim Berners-Lee verilerinizi tekrar sizin kontrolünüze sunmak için MIT'den uzmanlarla iş birliği içinde, Inrupt adlı bir girişim kuruyor. Bu girişimin açık kaynaklı projesi Solid, kişisel verileriniz hakkında son sözü size vermeyi amaçlıyor. Solid sayesinde verilerin nereye gideceğini, hangi ögeleri kimin görebileceğini ve hangi uygulamaların o verilere ulaşabileceğini siz belirleyeceksiniz. İki farklı uygulamada aynı veriyi inceleyebilir ve veriyi hangisini istiyorsanız onunla paylaşabilirsiniz.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği