Tim Berners-Lee: “Açık internete sahip çıkın”

World wide web'in ve modern internetin kurucusu Tim Berners-Lee, Avrupalılardan açık internetin korunması konusunda görüş bildirmelerini talep etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

World wide web’in (www) kurucusu Tim Berners-Lee Avrupa’da ağ tarafsızlığının savunulması için AB vatandaşlarını ‘hızlı şeritler’ olarak adlandırılan yapıların oluşturulmasını engellemeye çağırdı. Perşembe günü World Wide Web Foundation tarafından yayınlanan açık mektupta Berners-Lee ile birlikte hukuk akademisyenleri Barbara van Shewick ve Lawrence Lessig AB yönergelerinde internetin açık yapısını tehdit edecek muhtemel açıklar bulunduğunu belirtti. Yönergeler gerçtiğimiz Ekim ayındaki Avrupa Parlamentosu’nun ağ tarafsızlığı oylamasının ardından yazılmaya başlanmıştı.

Pazartesi günü sona erecek olan kamu danışması sebebiyle mektupta AB vatandaşlarının, düzenleyicilerin bir sonraki adımı üzerinde söz sahibi olması talep ediliyor. Ağ tarafsızlığı taraftarları internet üzerindeki tüm içeriklere eşit imkanlar sağlanmasını ve servis sağlayıcılarının bazı içeriklerin popülerliğine ya da aldıkları paraya göre kimi içeriklere daha hızlı erişim sağlamaması gerektiğini savunuyor. Servis sağlayıcılar ise kuralların daha esnek olması ile birlikte online trafiğin daha kolay kontrol edilebileceğini ve bunun ağ altyapısına yapılacak yatırımları hızlandıracağını savunuyor.

John Oliver ABD’yi harekete geçirmişti

Geçtiğimiz ay konu ile ilgili karar alan bir ABD mahkemesi ağ tarafsızlığını destekleyen emsal niteliğinde bir karar almıştı. Konunun pek çok bürokratik ve teknik detayı bulunmasına rağmen, komedyen John Oliver’ın televizyon programında yaptığı açıklama ve halkı hareket etmeye çağırması işe yaramış, ABD vatandaşları Federal İletişim Komisyonu’nun sunucularını çökertecek kadar fazla ilgi göstermişti.

Berners-Lee’nin benzer bir etki yaratıp yaratamayacağı henüz belli değil. 2004’te internete yaptığı katkılardan dolayı şövalye unvanı verilen Berners-Lee özellikle 1980’ler ve 90’ların başında interneti herkesin kullanabileceği bir sistem haline getirmek için çok fazla çaba harcamıştı.

Geçtiğimiz yıllarda Berners-Lee dikkatini daha çok kişisel mahremiyet ve hükumetlerin halkı gözetlemesi konularına vermiş ve interneti bir belgeler ağı olmaktan çıkarıp, programlanabilir bilgisayarlar ağı haline getirmeyi amaçladığını belirtmişti.

Perşembe günü yapılan çağrıda “İnternet günümüzün çok önemli bir altyapısı haline geldi. Günlük yaşamımız, ekonomimiz ve demokrasimiz internete bağlı. Güçlü yönergeler gelecekte bu alanda gerçekleşecek rekabeti, yenilikleri ve yaratıcı ifadeleri koruyacaktır. Böylece Avrupa’nın dijital ekonomiye yön verme kabiliyeti de güçlenecektir. Bu yönergeler ten rengi ya da cüzdan boyutu ne olursa olsun her Avrupalının internet üzerinden yenilik yaratma, rekabet etme, konuşma, organize olma ve iletişim kurma konularında eşit haklara sahip olmasını sağlayacaktır.” denildi.

Cannes Lions : Day Three

1980'ler ve 90'lardaki çalışmalarıyla günümüzde internetin bu kadar yaygın bir şekilde kullanılabilmesine önayak olan Tim Berners-Lee, AB vatandaşlarını açık internet ve ağ tarafsızlığı konusunda alınacak kararlar üzerine görüş bildirmeleri konusunda uyardı. Berners-Lee ve hukuk akademisyeni arkadaşları, ağ tarafsızlığı konusunda güçlü düzenlemeler olmasının tüm AB vatandaşlarına internet üzerinde eşit haklar sağlayacağını ifade eden bir açık mektup yayınladı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği