Haftanın Özeti: 180

Sinema, TV, Kültür, Sanat

İkinci Yeni akımının önemli şairlerinden Ülkü Tamer, 1 Nisan’da Bodrum’daki evinde hayatını kaybetti. Şair ve çevirmenliğinin yanı sıra yayıncılıkla da uğraşan Tamer, belleklerde yer eden Milliyet Çocuk dergisini de yönetmişti. “Silahları nedeyim / Benim sevgim mavzer bana / Suya attığım çiçekler / Bir gün olur döner bana” diyen şairin pek çok eseri de şarkı olarak bestelenmişti. Tanıyanlarının üzerinde emeği olan, sesi huzur veren bir şairdi.

Studio Ghibli’nin kurucularından Isao Takahata 82 yaşında hayatını kaybetti. Ortağı Hayao Miyazaki gibi anime denilince akla ilk gelen isimlerden biri olan Takahata, son filmi Prenses Kaguya Masalı ile 2014’te En İyi Animasyon dalında Oscar’a aday olmuştu. Birçok kişi, İkinci Dünya Savaşı’nda geçen ve iki öksüz kardeşin hikayesini anlatan 1988 yapımı Ateşböceklerinin Mezarı (Grave of the Fireflies) filmini yönetmenin başyapıtı olarak kabul ediyor. Takahata Heidi, Alpler’deki Kız animasyon serisinin de yönetmenliğini üstlenmişti.

Daha önce Microsoft Kurucusu Bill Gates’in tatildeki okuma listesini paylaşmıştık. Elimizde Gates’in kitap okumaya dair tavsiyeleri de var. Bu tavsiyelerden ilki not almak. “Bitiremeyeceğiniz kitaba başlamayın diyen Gates, basılı kitapları okumayı ve bunun için her gün düzenli zaman ayırmayı da tavsiye ediyor.

Şunu da yapay zekaya yaptıralım” akımının yeni mahsulü nü tablolar oldu. Robie Barrat tarafından geliştirilen yapay zekanın eserleri biraz gerçeküstü tabii. İleride yapay zeka geliştiğinde veya bu işlerden tamamen vazgeçildiğinde geriye dönüp gülünecek cinsten.

18. yüzyılda yaşayan Giacomo Casanova‘nın, Avrupa genelindeki mobil ağırlıklı yaşam tarzında en yakın yol arkadaşlarının ‘kumar ve keyif‘ olduğunu biliyoruz. Bize gelişi Kazanova olan ve aynı zamanda rahiplik, casusluk ve yazarlık gibi meziyetleri olan bu tarihi şahsiyetin ‘sevgilileri dışındaki hayatına ışık tutmayı‘ amaçlayan bir müze var. Venedik’te açılan Giacomo Casanova Müzesi‘nde kendisinin -olduğu kadar artık- çapkınlık dışındaki hayatına ışık tutuluyor. Konunun ilgilileri, Casanova’nın hatıralarının “Hayatımın Hikayesi” adıyla Türkçeye çevrildiğini biliyordur zaten.

Dönemin ve genel olarak futbol tarihinin en büyüklerinden biri olan Cristiano Ronaldo için yapılan ve pek beğenilmeyen büstü hatırlarsınız. Heykeltıraş Emanuel Santos bir kez daha denemeye karar vermiş.

100’den fazla ülkeden başvuru alan 2018 ZEISS Fotoğraf Ödülü, Dubai‘deki yaşamdan kesitler sunan Garden of Delight serisine verildi. Belçikalı Fotoğrafçı Nick Hannes tarafından çekilen kareler, anlatılmayan hikayeleri anlatmayı amaçlıyor.

Sinema ve film endüstrisinde, hemen herkes fırsatını bulduğunda projelerinden bahseder. ‘Ortamlarda’ anlatılan -yahut anlatıldığı iddia edilen- bu proje fikirlerinin yolu daha sonra küslüklere, davalara, dedikodulara çıkar. Yönetmen Charlie Kessler, Netflix’in büyük ilgi gören dizilerinden Stranger Things‘in kendi fikrinden çalıntı olduğu iddiasını mahkemeye taşıdı. Kessler, dizinin yönetmenleri Duffer Kardeşler‘le 2014’te bir film festivalinde tanıştığını (bkz: ortamlar) ve bir projesini anlattığını, o projenin dönüp dolaşıp Stranger Things’e dönüştüğünü iddia ediyor. Duffer Kardeşler olayı yalanlarken Netflix’ten henüz ses çıkmadı.

Dizi demişken, Westworld‘ün merakla beklenen ikinci sezon fragmanının yayınlandığını da hatırlatalım. Dizinin yeni sezonu 22 Nisan‘da başlayacak.

İlk kez 2 Nisan 1968 tarihinde gösterime giren “2001: Bir Uzay Destanı” filminin dudak uçuklatan, tekno-poetik görkemine erişebilen başka bir yapım olmadı (Evet, tamamen öznel bir tespit). Başta Star Wars olmak üzere sayısız filme ilham kaynağı olan Stanley Kubrick imzalı bu filmin 50’nci yılına girdik. Kutlu olsun!

Sinemada izlemek istediğiniz filmin sadece 3 boyutlu versiyonu olduğunu duyduğunda hayattan soğuyanlardansanız, müsterih olun, kurtuluş için umudumuz var. Küresel gişe hasılatı, ABD’deki ve Kanada’daki yüzde 2 düşüşe rağmen 40,6 milyar Dolar ile yeni bir rekor kırdı. MPAA‘ya göre 2017’de 3D gösterimlerin gişe katkısı, ABD’nin ve Kanada’nın toplam 11,1 milyar Dolar’lık hasılatının yüzde 12’sine geriledi. Bu, 3D filmlerin 2009’dan bu yana en düşük oranı oldu. Aşağıdaki fotoğrafta, ön sıradaki gözlük üstüne gözlük takmış abiyi düşünün.

Suudi Arabistan‘da, yaklaşık 35 yıl aranın ardından ilk sinema salonu hizmete giriyor. Harem selamlık olmayacak salonda gösterilecek ilk film ise gişe rekorları kıran Black Panther.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

5 Yorum

 • Merhaba, aşağıdaki cümlenin linklemesi yanlış tekrar bakabilir misiniz?
  “Birleşmiş Milletler’den yapılan açıklamaya göre, ülkede her 10 dakikada 5 yaş altı bir çocuk önlenebilir nedenlerle ölüyor.”

  teşekkürler

 • Genel olarak linklerinizde sorun var sanırım:

  Dümeni kilitlenen Vitaspirit adlı 225 metrelik yük gemisi Beylerbeyi tarafında yer alan Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı‘na çarptı.

 • Link düzeltmelerinin veya yazım yanlışlarının iletişim kısmından değil de yorumdan iletildiğinde ne değişiyor çok merak ediyorum.

  • Bizim için ikisinin de sakıncası yok. Dikkatli ve ilgili okuyucularımız olduğunu bilmek güzel.

  • merhaba,
   rencide etmek için yorum olarak yazmadım. iletişim kısmını görmemiştim

   teşekkürler

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: