Haftanın Özeti: 180

Genel Gündem

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde, Araştırma Görevlisi Volkan Bayar tarafından düzenlenen silahlı saldırıda, Dekan Yardımcısı Mikail Yalçın, Fakülte Sekreteri Fatih Özmutlu, Araştırma Görevlisi Yasir Armağan ve Öğretim Üyesi Serdar Çağlak yaşamını yitirdi. 3 kişiyi de yaralayan ve kısa sürede yakalanan saldırganla ilgili defalarca dilekçe verildiği ama ilgili makamlarca işlem yapılmadığı belirtildi.

Düşman kardeşler‘ Kuzey Kore ve Güney Kore arasında sıcak rüzgarlar esiyor. Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un ve eşi Ri Sol-ju, ülkenin başkenti Pyongyang‘da Güney Koreli pop müzik şarkıcılarının konserini izledi. “Bahar Geliyor” adlı konserin ardından “Değerli liderimiz, vatandaşlarının Güney Kore popüler kültürü hakkında daha derin bir anlayışa ulaşması ve şarkılara içtenlikle eşlik etmesinden çok etkilendi” şeklinde açıklama yapıldı. Birebir alakalı değildir tabii ama ister istemez 1991 Monster of Rock Moskova konserlerini akla getirir.

Güney Kore eski Başkanı Park Geun-hye 24 yıl hapis ve 16,9 milyon Dolar para cezasına çarptırıldı. 66 yaşındaki eski başkan, görevi kötüye kullanma yolsuzluk, rüşvet gibi suçlardan yargılanıyordu. 2016’da dini bir grubun etkisinde hareket ettiği ve devleti aslında o grubun yönettiği iddialarıyla Park’ın istifası istenmişti.

Brezilya eski Devlet Başkanı Lula da benzer bir durumda. Yolsuzluk suçundan aldığı 12 yıl hapis cezası üst mahkeme tarafından onanan Lula’ya emniyet güçlerine teslim olması için 24 saat süre tanındı. Eski başkan bu süre içinde teslim olmadı.

Yemen‘de süren iç savaş, yakın tarihin en büyük trajedilerinden birinin yaşanmasına sebep oluyor. Birleşmiş Milletler’den yapılan açıklamaya göre ülkede her 10 dakikada 5 yaş altı bir çocuk önlenebilir nedenlerle ölüyor. 4’üncü yılına giren iç savaş nedeniyle 8,4 milyon insanın bir sonraki yemeğinin nereden geleceğini bilmediği de akla durgunluk veren detaylardan sadece biri. Aşağıdaki video iç savaşın nasıl bir şey olduğunu bilmeyenler için şaşırtıcı olabilir, dikkat.

İspanya’nın kraliçeleri arasında ise gelin-kaynana gerginliği yaşandı. Paskalya kutlamaları sırasında basın mensupları önünde yaşanan gerginlik, 50 yaşındaki Kral Felipe’nin araya girmesiyle daha da uzamadan sonlandırıldı. Olayın görünür sebebi, Kraliçe Sofia’nın torunlarını yeterince göremiyor oluşu.

İklim değişikliğinin kendisini en çok hissettirdiği yerlerden biri de Antarktika. Leeds Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre denizaltı buzulları bilinenden çok daha hızlı eriyor. 2010-2016 arasında bin 463 kilometrekarelik bir erime gerçekleştiği tahmin ediliyor ki, bu da yaklaşık Londra‘nın yüzölçümü kadar bir alana tekabül ediyor.

Aktris Lindsay Lohan bilgisayar oyunu Grand Theft Auto V aleyhinde açtığı davayı kaybetti. Lohan, oyundaki Lacey Jones karakterinin kendisinden esinlenilerek yaratıldığını iddia ediyordu ama mahkeme bu karakterin jenerik bir tip olduğuna hükmetti.

Yetenek sahibi gencin, zamanla o yeteneğe yüklenen beklentilerin altında ezilişine pek çok kez şahit olmuşuzdur. Bu durumdaki genç bir sinemacı için Cannes’da büyük ödül almanın aşağısındaki hiçbir şey başarı değildir. Amatör küme takımlarında mutlaka bir iki tane “artık 3 büyüklere transfer şansı kalmadığı için” hüsrana uğramış futbolcu vardır. Henüz hiç kitabı basılmamış yetenekli bir yazarın Nobel Ödülü konuşması cebindedir. Örnekler çoğaltılabilir. 23 yaşındaki Basketbolcu Mehmet Şanlı’nın hikayesi bunlara ne kadar benziyor bilinmez ama kendisi bir süredir Atatürk Havalimanı’nın dış hatlar terminalinde yaşıyordu. NBA’de, Los Angeles Lakers takımında oynayacağını düşünen ve düzenli olarak pasaport kontrolünden geçmeye çalışan Şanlı, hafta içinde Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne yatırıldı.

İkarus’un Düşüşü

Ajans Press’in Nielsen & Adcolony ortak çalışmasından ve medyaya yansıyan haberlerden derlediği bilgilere göre, Türkiye’de çalışanların yüzde 95’i akıllı telefondan oyun oynuyor. Yine çalışan kesimin yarısı her gün mutlaka mobil oyun oynuyor. En çok oynanan saat aralığı ise 20.00-23.00.

Japonya‘da ise vakit öldürmek isteyenler için yeni bir trend var: Alüminyum folyodan top yapmak. Mutfak için aldığımız folyoyu (yaklaşık 16 metre uzunluğunda kendisi) buruşturup yuvarlamakla başlayan süreç, onu cilalayıp parlatmakla son buluyor. “Ortaya çıkan sonuç bir yaraya merhem, bir derde derman oluyor mu” derseniz, onun net bir cevabı yok.

Araştırma şirketi Cowen & Co.‘nun raporuna göre 2030’da Amerika’daki yasal esrar ticaretinin hacmi 75 milyar Dolar’ı bulacak. Bu miktar, 2017’de aynı bölgede gerçekleşen gazlı içecek satışından elde edilen gelire eşit. Gazlı içecek satışlarının düşüş eğiliminde olduğunu da belirtelim.

14 Nisan’da Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da düzenlenecek cenaze işleri fuarında sergilenecek olan intihar kabini tartışma konusu oldu. İntihar için hazırlanan ‘teşkilatta’ sanal gerçeklik gözlüğü (başlığı da diyebiliriz, o noktadan sonra fazla önemi olmayacaktır) baş rolde. Müstakbel mevta gözlerini hangi manzaraya karşı yummak istediğini seçebilecek. Firma yetkilisi “intihar sürecini şık bir tarza dönüştürmeyi amaçladıklarını” söylüyor ama sivil toplum kuruluşları böyle bir makinenin alelade sergilenmesine karşı çıkıyor. Bu makineden bağımsız olarak, cenaze fuarının kendisi kafanıza takıldıysa, geçen yıldan görüntüler aşağıda. Bizdeki cenaze levazımatçıları sokağından biraz farklı tabii.

Özet yayına hazırlandığı esnada İstanbul Boğazı’nda kaza oldu. Dümeni kilitlenen Vitaspirit adlı 225 metrelik yük gemisi Beylerbeyi tarafında yer alan Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı‘na çarptı. Değerinin 85 milyon Dolar olduğu söylenen yalı, düğün organizasyonlarının yanı sıra pek çok dizi ve filme de ev sahipliği yapmıştı.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

5 Yorum

 • Merhaba, aşağıdaki cümlenin linklemesi yanlış tekrar bakabilir misiniz?
  “Birleşmiş Milletler’den yapılan açıklamaya göre, ülkede her 10 dakikada 5 yaş altı bir çocuk önlenebilir nedenlerle ölüyor.”

  teşekkürler

 • Genel olarak linklerinizde sorun var sanırım:

  Dümeni kilitlenen Vitaspirit adlı 225 metrelik yük gemisi Beylerbeyi tarafında yer alan Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı‘na çarptı.

 • Link düzeltmelerinin veya yazım yanlışlarının iletişim kısmından değil de yorumdan iletildiğinde ne değişiyor çok merak ediyorum.

  • Bizim için ikisinin de sakıncası yok. Dikkatli ve ilgili okuyucularımız olduğunu bilmek güzel.

  • merhaba,
   rencide etmek için yorum olarak yazmadım. iletişim kısmını görmemiştim

   teşekkürler

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: