Haftanın Özeti: 180

Tasarım, İnovasyon

Hayvansı robotlarıyla nam salan Almanya merkezli şirket Festo, ilgilisi için en az Boston Dynamics kadar heyecan verici işlere imza atıyor. Bu örümcek gibi mesela.

Protezler, kullanıcısının dokunduğu nesneyi hissetmesini sağlayan, zihin kontrollü insan vücudu uzantılarına dönüşüyor. Mesela şu anda ayakkabı bağcıklarını bağlamaktan tutun odun kırmaya kadar her şeyi yapay eliyle yapan bir kullanıcı, “Ben bunu protez olarak değil, kendi kolum olarak görüyorumdiyor.

Bilgisayar teknolojileri üzerine yayınlarıyla bilinen O’Reilly Media’nın kaynak niteliğindeki 237 e-kitabı ücretsiz edinilebiliyor. Tasarım, yazılım, iş dünyası gibi farklı kategorilerdeki kitapların listesini Open Culture’da görmek mümkün.

Cinsiyet eşitsizliği, iklim değişikliği, bireysel silahlanma, işsizlik gibi pek çok küresel sorun aktivizme göz kırpıyor. Fast Co. Design’a göre bu aynı zamanda aktivist tasarımın altın çağını yaşadığımız anlamına geliyor. Hem ne demişler: “Tasarım her zaman politiktir.”

Japonya’da Bons-AI adında, yapay zeka destekli ve etkileşimli bir bonzai bitkisi geliştirdi. Bitki, sahibine duygusal destek sağlayabiliyor. Toprak algılayıcısı, minyatür bir kamera ve LED bir panelle donatılan bitki kendi başına hareket edebiliyor ve duygularını yansıtabiliyor.

Amsterdam limanında yer alan ve 1979’dan beri kullanılmayan tersane vinci lüks bir süite dönüştürülmüş. Vincin son operatörünün açılışa davet edilerek konuşma yaptırılması da ayrıca şık bir hareket olmuş. Gezginlerin giderek daha fazla yenilik ve alternatif deneyim aradığı bir dünyada talep görmesi gayet muhtemel görünüyor.

Zipline, birkaç yıl önce Ruanda‘daki uzak tıp merkezlerine kan ve ilaç göndermek için ulusal bir drone teslimat sistemi kurdu. Şu anda ise saatte 128 kilometre azami hıza sahip dünyanın en hızlı ticari teslimat drone’unu geliştirdi.

En büyük lastik üreticilerinden biri olan Goodyear’ın geliştirdiği Oxygene, daha temiz ve daha pratik bir kentsel mobilite oluşturmak için tasarlanan bir konsept tekerlek. Merkezine canlı yosun yerleştirilen tekerlek, yolun nemini içine çekerek karbondioksidi emiyor ve oksijen çıkarıyor. Yani temelde bitkilerin yaptığı işi yapıyor.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

5 Yorum

 • Merhaba, aşağıdaki cümlenin linklemesi yanlış tekrar bakabilir misiniz?
  “Birleşmiş Milletler’den yapılan açıklamaya göre, ülkede her 10 dakikada 5 yaş altı bir çocuk önlenebilir nedenlerle ölüyor.”

  teşekkürler

 • Genel olarak linklerinizde sorun var sanırım:

  Dümeni kilitlenen Vitaspirit adlı 225 metrelik yük gemisi Beylerbeyi tarafında yer alan Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı‘na çarptı.

 • Link düzeltmelerinin veya yazım yanlışlarının iletişim kısmından değil de yorumdan iletildiğinde ne değişiyor çok merak ediyorum.

  • Bizim için ikisinin de sakıncası yok. Dikkatli ve ilgili okuyucularımız olduğunu bilmek güzel.

  • merhaba,
   rencide etmek için yorum olarak yazmadım. iletişim kısmını görmemiştim

   teşekkürler

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: