3 boyutlu sinema gişede bekleneni veremedi

2017'de 3D gösterimlerin gişe katkısı, ABD'nin ve Kanada'nın toplam 11,1 milyar Dolar'lık hasılatının yüzde 12'sine geriledi. Bu, 2009'dan bu yana en düşük oran oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünya genelinde insanlar, halen çok sayıda film izliyor ve tiyatrolara gitmek için para ödüyor. Küresel gişe hasılatı, ABD’deki ve Kanada’daki yüzde 2 düşüşe rağmen 40,6 milyar Dolar ile yeni bir rekor kırdı. MPAA‘ya göre 2017’de 3D gösterimlerin gişe katkısı, ABD’nin ve Kanada’nın toplam 11,1 milyar Dolar’lık hasılatının yüzde 12’sine geriledi. Bu, 3D filmlerin 2009’dan bu yana en düşük oranı oldu.

2010 yılında büyük ölçüde Avatar filmi sayesinde zirveyi gören 3D filmler, o zamandan beri yokuş aşağı iniyor. Bu ‘teknolojinin’ görüntü kalitesini düşürdüğü, filme nadiren bir şey kattığı, pahalı ve rahatsız edici olduğu düşünülüyor. 3D televizyonlar ve oyunlar başarısız kabul edilirken, sıranın filmlerde olabileceği konuşuluyor.

3D uygulaması, film yapımlarının bir süsü olarak büyük olasılıkla bitmeyecek ancak Avatar 2 bile durumu kurtaramayacak gibi gözüküyor. İnsanlar, büyük koltuklar, içecek çeşitleri, iyi yemekler ve benzeri şeyler için ekstra ücret ödemek istiyor. Bu yüzden, bilet satın alırken 2D’yi belirtmenin birkaç yıl içerisinde gerek kalmayacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: Tech Crunch

MPAA'ya göre 2017'de 3D gösterimlerin gişe katkısı, ABD'nin ve Kanada'nın toplam 11.1 milyar Dolar'lık hasılatının yüzde 12'sine geriledi. Bu, 2009'dan bu yana en düşük oran oldu. 2010'da Avatar sayesinde zirveyi gören 3D filmler, o zamandan beri düşüşte. 3D filmlerin; görüntü kalitesini düşürdüğü, filme nadiren bir şey eklediği, pahalı ve rahatsız edici olduğu düşünülüyor. 3D televizyonların ve oyunların başarısızlığından sonra sırada filmlerin olduğu  tahmin ediliyor.

1 Yorum

  • Oldukça sağlıksız bir teknoloji, baş ağrısı yapıyor ve gözlük kullanan insanlar için ekstra zor. Bir patlamada fırlayan parçaların üstünüze geliyor gibi olması çok da önemli bir ayrıntı değil. Sinema sektörü 3d’nin arkasına saklanarak iyice kolaya kaçıyor.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği