Film endüstrisinin keyfi yerinde

Korsanın yaygınlaşması sebebiyle kötü durumda olduğu iddia edilen film endüstrisi geçtiğimiz yılı yüzde 5'lik büyüme ile rekor kırarak kapattı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Film endüstrisi 2015 yılında rekor kırarak dünya çapında 38,4 milyar dolarlık bilet geliri elde etti. Amerikan Sinema Filmleri Derneği MPAA‘in pazar istatistikleri raporuna göre bu rakam 2014’e göre yüzde 5 daha fazla. ABD ve Kanada 11,1 milyar dolarlık gelirle başı çekerken diğer ülkelerden gelen toplam satış gelirleri 27,2 milyar dolar oldu.

Eski ABD senatörü ve MPAA yönetim kurulu başkanı Chris Dodd “Sinema endüstrimizin hiç olmadığı kadar güçlü olduğunu belirtmekten gurur duyuyorum. Mark Twain’den alıntı yapacak olursam, sinemanın ölümü oldukça abartıldı” diyerek sektöre yapılan eleştirilere atıfta bulundu.

Geçmişte pek çok kez korsanın sinema endüstrisini öldürdüğünü savunan MPAA tarafından böyle bir açıklama yapılması, kurumun kendi tutumunu eleştirmesi şeklinde yorumlandı. Yine Dodd’a göre, eğer korsan kontrol altına alınırsa sinema endüstrisi 1,5 milyar dolar daha fazla gelir elde edebilir.

Korsanla mücadelede alternatif yöntemler

Bu hedefe ulaşmak için izlenecek yöntemlerden biri, içeriği kullanıcıya hazır bir şekilde sunmak olabilir. Napster ve Facebook’un kurucularından Sean Parker’ın sinema filmlerinin evde izlenmesine olanak sağlayan The Screening Room adlı projesinden daha önce bahsetmiştik. Bu sistem bir filmi 50 dolar karşılığında evde izleme imkanı sunarken, kullanıcılara da satın aldıkları her film için iki bilet vererek gişe rakamlarına da katkıda bulunuyor.

Salon yöneticilerinin kurduğu dernekler ise bu tarz uygulamalara şiddetle karşı çıkıyor. The Art House Convergence bu yöntemin torrent kullanımını ve korsanı daha da artıracağını savunurken, Ulusal Salon Sahipleri Birliği başkanı John Fithian daha gelişmiş bir yönteme ihtiyaç duyulabileceğini belirtti.

Korsanın sinema sektörüne verdiği zararları sık sık dile getiren Amerikan Sinema Filmleri Derneği, film endüstrisinin yüzde 5 büyüdüğünü açıkladı. 2015 yılında 38,4 milyar dolarlık gişe geliri elde eden endüstri, korsanı engelleyerek bu geliri 1,5 milyar dolar daha artırmak istiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği