3D sinemada gözlük derdi bitiyor

MIT, 3D film izleme keyfini zorlaştıran 3D gözlük etkenini ortadan kaldırmaya hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Birçok insan için, 3D filmlerin en sinir bozucu özelliklerinin başında gözlük kullanımı gelir. Hele de numaralı gözlük kullanan biriyseniz işler daha da can sıkıcı olur. Üç boyutlu plastik gözlüğü numaralı gözlüğünüzün üstüne takmanız gerekir, üç boyutlu gözlük de genellikle çizik doludur. İşte bu yüzden, MIT’nin (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) geliştirdiği, sinemalarda kullanılmaya uygun gözlüksüz 3D görüntü teknolojisi şu an için sadece prototip olsa da bu alanda çığır açacak nitelikte.

cinema-3d-how-it-works-differently

Bu gözlüksüz 3D teknolojisinin bir çeşidini görmüş olmanız muhtemel. Örneğin Nintendo 3DS bu teknolojiyi denemenin yaygın bir yolu. Yine de, 3DS’in daha kaliteli 3D görüntü kalitesi sunan son model elde taşınabilir hali, sadece tek bir kullanıcı için tasarlanmış durumda ve ekrana belirli bir açıdan bakmayı gerektiriyor. Salonda oturan herkesin farklı görüş açılarının olacağını düşündüğümüzde bu durum pek mantıklı gelmiyor.

Farklı açılardan, gözlüksüz 3D

MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zekâ Laboratuvarı (CSAIL), evinizdeki bir koltuktan ya da sinemadaki herhangi bir koltuktan gözlüğe ihtiyaç duymaksızın 3D film izlemenizi sağlayacak bir görüntü üretme amacıyla yola çıktı. İsrail’de bulunan Weiszmann Bilim Enstitüsü’yle birlikte çalışan CSAIL, ‘Cinema 3D’ adını verdikleri bir prototip üretmeyi başardı. ‘Cinema 3D’nin temel prensibi paralaks bariyerler oluşturmak için lensler ve aynalar kullanması.

Araştırmacılar bunun sinema salonunda uygulanabilirliği konusunda hemfikir. Çünkü, evdekinin aksine, sinemada müşterilerin nereye oturacağı bellidir, koltuklar sabittir ve seyirciler genelde hareket etmez, koltuklarının yerini değiştirmezler ya da görüş açılarını çok fazla oynatmazlar. Ürünün prototipi satış için henüz uygun değil. Ürün bir not defteri büyüklüğünde ve 50 kadar ayna ve lense ihtiyacı var. Yine de tasarımı gayet uygulanabilir bir durumda. Araştırmacılar da ürünün zaman içinde satışa uygun hale geleceği konusunda umutlular.

Kaynak: TechCrunch

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), 3D severler için büyük bir kolaylık yapmaya hazırlanıyor. Henüz satışı yapılmayan, sadece prototipi olan bu teknoloji, evinizde ya da sinemada 3D gözlüğe ihtiyaç duymaksızın film izlemenizi sağlayabilecek. İsrail’de bulunan Weiszmann Bilim Enstitüsü ve CSAIL’in beraber çalışarak ürettiği bu teknolojinin adı ‘Cinema 3D’. Cinema 3D’nin temel prensibi lensler ve aynalar vasıtasıyla çalışması. Bu yeni teknolojinin evlerden ziyade sinema salonlarında kullanılması daha makul görünüyor zira evinizde koltuğunuzu ya da oturduğunuz yeri değiştirmeniz çok daha muhtemelken sinemada koltuğu hareket ettirmek gibi bir şey söz konusu olamaz.4 yanıt

  1. Ahmet Selvi avatarı
    Ahmet Selvi

    İlgili video için Gerard Burler’ın oynadığı Gamer filminde 1:10:50’ye bakabilirsiniz.

  2. Nuri avatarı
    Nuri

    Şahdı şahbaz oldu, gözlüklüyken bile çok da matah değildi ki gözlüksüzken işe yarar yeni bir şey olsun bence pazarlama taktiği.

Yorumunuz: