‘Uzay Efsanesi’ 50 yaşında

Stanley Kubrick'in 2001: Bir Uzay Destanı filmi, aradan yarım asır geçmiş olmasına rağmen izleyiciyi düşündürmeye devam ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İlk kez 2 Nisan 1968 tarihinde gösterime girdiğinden beri 50 yıldır hiçbir film ‘2001: Bir Uzay Destanı’ filminin dudak uçuklatan, tekno-poetik görkemine erişemedi. 2001: Bir Uzay Destanı, başta Star Wars olmak üzere sayısız filme ilham kaynağı oldu.

2001: Bir Uzay Destanı, izleyicilere sarsıcı bir tecrübe yaşatmaya devam ediyor. Film öylesine akıl almaz ve kendine özgü ki, filmde ikonik olmayan tek bir an bile bulmak zor. Bu efsane film son 50 yılda sayabileceğimizden daha fazla film ve film yapımcısına ilham verdi. Uzay Destanı’nın etkisini sadece Star Wars’ta değil Alien’da, Blade Runner’da ve Gravity’de de hissetmek mümkün.

“Neydi bütün bunlar?”

2001: Bir Uzay Destanı, izleyiciyi her zaman bu soruyu sormaya zorlayan bir film oldu. Hala da öyle. 2001: Bir Uzay Destanı’nı bugün seyreden biri, filmi yeni yeni oluşmaya başlayan bir dünyanın kehaneti olarak algılayabilir. O yüzden, bu soru artık yanıtlaması gün geçtikçe kolaylaşan bir soru olarak haline geliyor. Bunun sebebi, günlük yaşamda uzay seyahatini, bir askeri Ay kolonisini veya Jetgiller çizgi filmindekine benzer gelecek tasvir eden bir film olması değil. 2001: Bir Uzay Destanı’yla ilgili en şaşırtıcı nokta, 1968 yılında çekilen bir filmin, şu anda (dijital çağda) yavaş yavaş içine doğru yüzdüğümüz evrimsel sıçrayış yaşanırken insan ırkının nabzını tutması.

Film sadece uzayla ilgili değil. Filmin en önemli teması; hayatımızın her bir yönünü teknolojiyle tecrübe ettiğimiz için teknolojinin artık insan duygularının inceliklerini taklit edebiliyor hale gelmesi. Filmin otantik görsel efektleri günümüze kıyasla biraz eski kalsa da, yine de akıllara durgunluk vermeyi başarıyor. 2001: Bir Uzay Destanı’nın büyüsü, yarım asır geçmişken bile geçmişten sızan bir kesit gibi görünebilmesi.

Kaynak: Variety

İlk kez 2 Nisan 1968 tarihinde gösterime girdiğinden beri 50 yıldır hiçbir film '2001: Bir Uzay Destanı' filminin dudak uçuklatan, tekno-poetik görkemine erişemedi. 2001: Bir Uzay Destanı, başta Star Wars olmak üzere Alien, Blade Runner, Gravity ve sayısız filme ilham kaynağı oldu. Her izleyeni "Bütün bunlar ne demekti?" diye sormaya iten 2001: Bir Uzay Destanı'na bugün bakınca, filmi yeni yeni oluşmaya başlayan bir dünyanın kehaneti olarak algılamak mümkün olabiliyor. Çünkü film, bizim ancak bugün dijital çağ sayesinde içine doğru ilerleyebildiğimiz evrimsel sıçrayış yaşanırken insan ırkının nabzını tutuyor gibi görünüyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği