3 milyar izleyici hedefleyen film: Mahabharata

Destanı anlatan bir görsel
Hint destanı Mahabharata'nın sinema uyarlamasının, 150 milyon Dolar bütçesiyle, Hindistan'ın bugüne dek üretilmiş en pahalı filmi olması planlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hindistan’ın, film üretimi açısından dünyanın en üretken ülkelerinden birisi olduğu bilinen bir gerçek. Ülkede her yıl 10’dan fazla dilde, 2 binin üzerinde film üretiliyor. Bu üretkenlik dünyanın herhangi bir yerinde erişilebilmiş değil. Tabii büyük hayaller de büyük bütçeler gerektiriyor.

Bunlardan birisi de Sanskritçe yazılmış destan Mahabharata‘nın çok dilli uyarlaması. Filmin Hindistan’ın bugüne dek üretilmiş en pahalı filmi olması planlanıyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nden milyarder B.R. Shetty, filmin yapımı için 150 milyon Dolar yatırımda bulunacak. Bu meblağ, Hindistan’ın şimdiye kadar çekilen en pahalı filmi olan 2015 yapımı Baahubali‘nin bütçesinden beş kat daha fazla. Baahubali de küresel anlamda büyük başarı yakalamıştı.

Hedef 3 milyar izleyici

Mahabharata, birden fazla Hint dilinde çekilecek ve daha sonra yabancı dillerde dublajı yapılacak. Film Hindistan ve dünya sinemasının en başarılı isimlerini bir araya getirmeyi amaçlıyor. Ayrıca filmin tüm kıtalarda da bir kimliği olmasına özen gösteriliyor. Shetty filmin tüm dünyada 3 milyar kişiye ulaşacağını öngörüyor. Bu rakam dünya nüfusunun yarısından biraz az.

Mahabharata bir destan olduğu için tek film bütün hikayeyi anlatmaya yeterli olmayacak. Bu sebeple film iki bölüm halinde çekilecek. Ekibin çekimlere 2018’in Eylül ayında başlaması ve 2020’nin başına doğru filmin sinemalarda yayınlanması planlanıyor. İlk film yayınlandıktan 90 gün sonra ise ikinci bölüm yayına girecek.

Kaynak: Mashable

Sanskritçe yazılmış destan Mahabharata'nın çok dilli uyarlaması, Hindistan'ın bugüne dek üretilmiş en pahalı filmi olacak. Birleşik Arap Emirlikleri'nden milyarder B.R. Shetty, filmin yapımı için 150 milyon Dolar yatırımda bulunacak. Bu meblağ, Hindistan'ın şimdiye kadar çekilen en pahalı filmi olan 2015 yapımı Baahubali'nin bütçesinden beş kat daha fazla. Yapımcılar filmi tüm dünyada 3 milyar kişiye ulaştırmayı planlıyor.

1 Yorum

  • Bu destan, içinde inanılmaz olayları ve savaşları anlatan bir destan. Dünyanın geçmişinde yaşanan 4 büyük yıkımın bir tanesine sebep olduğunu düşündüğüm bir destan!

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği