Studio Ghibli’nin kurucularından Isao Takahata hayatını kaybetti

Ateşböceklerinin Mezarı, Prenses Kaguya Masalı, Pom Poko gibi başarılı filmlere imza atan Isao Takahata 82 yaşında hayatını kaybetti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Studio Ghibli’nin kurucularından Japon anime yönetmeni Isao Takahata 82 yaşında hayatını kaybetti.

Studio Ghibli sözcülerinden biri “Takahata’nın hayatını kaybettiği bilgisi doğru. Ancak şu anda başka açıklama yapamıyoruz.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Son filmi Prenses Kaguya Masalı, Takahata’nın 2014 Oscar Ödülleri’nde En İyi Animasyon Filmi adayı olmasını sağlamıştı. Birçok insan, İkinci Dünya Savaşı’nda geçen ve iki öksüz kardeşin hikayesini anlatan 1988 yapımı Ateşböceklerinin Mezarı (Grave of the Fireflies) filmini Takahata’nın başyapıtı olarak kabul ediyor.

Japonya’daki Mie prefektörlüğünde doğan Takahata, kariyerine 1959 yılında Toei animasyon stüdyosunda başladı. Uzun yıllar birlikte çalışacağı Hayao Miyazaki ile de bu stüdyoda tanıştı. 1985 yılında Takahata ve Miyazaki Japon film stüdyosu Studio Ghibli’yi kurdu. İkili, medya tarafından sık sık hem arkadaş hem rakip olarak tasvir ediliyordu.

Uzun ve başarılı kariyeri boyunca Dün Gibi (1991) ve Pom Poko (1994) dahil olmak üzere 20 civarında film üreten Takahata, Heidi, Alpler’deki Kız (Alps no Shojo Heidi) animasyon serisinin yönetmenliğini üstlenmişti.

Kaynak: The Guardian

Meşhur Japon film stüdyosu Studio Ghibli'nin kurucularından Isao Takahata 82 yaşında vefat etti. Birçok insana göre Takahata'nın başyapıtı, İkinci Dünya Savaşı döneminde geçen ve iki öksüz kardeşin hikayesini anlatan Ateşböceklerinin Mezarı filmi. 2014 yılında En İyi Animasyon Filmi Oscar'ı için aday gösterilen Prenses Kaguya Masalı dahil olmak üzere yaklaşık 20 film üreten Takahata, meşhur animasyon serisi Heidi, Alpler'deki Kız'ın yönetmenliğini de üstlenmişti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği