Fantastik edebiyat mimarisi

Angie's List tarafından hazırlanan yeni illüstrasyonlarda altı farklı popüler kültür evreninden mimari yapılar yer alıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Görüntü ya da yazıyla olsun, en sevdiğimiz kurmaca hikayelerin inanılmaz mimari yapılara sahip olduğu inkar edilemeyecek bir gerçek. Mimariye ilgi duyanlar, Angie’s List tarafından hazırlanan bu yeni illüstrasyonlara bayılacak. Çizimlerde altı farklı popüler kültür evreninden yapılar yer alıyor.

Taht Oyunları’ndan Winterfell ve Studio Ghibli’den Howl’un Şatosu gibi bir çok etkileyici yapı bu siyah beyaz tükenmez kalem çizimlerinde yeniden hayat buluyor. Televizyon, sinema ve video yapımcılarının yaratıcı zihinlerinin, en sevdiğimiz kurmaca evrenlerdeki bu efsanevi mimari yapıları nasıl hayal ettiklerini görmek inanılmaz.

Harry Potter koleksiyonu, küçük büyücü dostumuzun Privet Yolu’ndaki sıradan bir yaşamdan Hogwarts’ın gerçeküstü ortamına nasıl geçtiğini gösteriyor. Marvel evreni ise Avengers Kulesi gibi fütüristik yapıların yanı sıra endüstriyel Triskelion mimarisini de bizlere sunuyor.

Çok çok uzak bir galakside, nelerin mümkün olacağı konusunda hiçbir sınır yok. Yıldız Savaşları’nın Bulut Şehri ve Darth Vader’ın Kalesi bize kurmaca dünyalarda hiçbir kural kitabı olmadığını hatırlatıyor. Yine de en uçuk mimari fikirlerin bile klasik eserlerden izler taşıdığını görmek hoş. Yıldız Savaşları’ndaki Kraliyet Sarayı’nda, İstanbul’daki Aya Sofya’dan izler görmek mümkün. Skyrim’deki çatılar ise Çin tapınaklarının çatılarını andırıyor.

Kaynak: My Modern Met

Görüntü ya da yazıyla olsun, en sevdiğimiz kurmaca hikayelerin inanılmaz mimari yapılara sahip olduğu inkar edilemeyecek bir gerçek. Mimariye ilgi duyanlar, Angie's List tarafından hazırlanan bu yeni illüstrasyonlara bayılacak. Çizimlerde altı farklı popüler kültür evreninden yapılar yer alıyor.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği