Haftanın Özeti: 176

4 – 11 Mart 2018 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Yayın tarihi:

Kategori:

Tasarım, İnovasyon

Geçtiğimiz yıl, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ülkeyi önümüzdeki 30 yıl içinde siyasi, ekonomik, askeri ve çevresel alanlarda dünya lideri yapma vizyonunu açıklamıştı. Son verilere göre bu yolda emin adımlarla ilerliyor. ABD Ulusal Bilim Kurumu, Çin’i inovasyon alanında süper güç olmaya götüren etkenleri irdeleyen bir rapor paylaştı. O etkenlerden biri öğrenci gücü mesela: “2000-2014 yılları arasında bilim ve mühendislik bölümlerinden mezun olan Çinli öğrenci sayısı 359 binden 1,65 milyona yükseldi. Aynı dönemde ABD’nin bu bölümlerden mezun olan öğrenci sayısı 483 binden 742 bine çıktı.”

1979’dan bu yana her yıl yaşam boyu başarı gösteren mimarlara verilen Pritzker Ödülü’nün bu yılki sahibi Balkrishna Doshi oldu. Hint mimar Doshi “bu ödülü gurum Le Corbusier’ye borçluyum” dedi.

“Evet ya, şöyle bir dağ evi olsa da arada gidip kafamızı dinlesek” diyenlerdenseniz şurada ürperti ve hayranlık uyandıran 15 dağ evi tasarımı var. Oralarda internet çekmiyordur tabii.

Ressam Frida Kahlo’yu hemen her yerde görmeye alışmıştık ama karşımıza Barbie bebek olarak çıkacağını da kimse tahmin etmezdi. Oyuncak şirketi Mattel, önemli kadın figürlere benzeyen 14 yeni Barbie bebek çıkaracağını açıkladı. Bu yeni bebekler arasında ünlü pilot Amelia Earhart ve NASA’da çalışmış olan matematikçi Katherine Johnson gibi isimler var.

Harvard’dan araştırmacılar, Japon kağıt sanatı Kirigami’yi kullanarak robot elbisesi yaptı. Plastikten yapılan bu ‘deri’ robotun yol almasını sağlıyor.

Söz konusu otomobil teknolojisi olduğunda, çoğu üretici çabalarını sürücüsüz araçlara yoğunlaştırıyor. Fakat yakın zamanda bir Alman dergisine açıklama yapan Porsche, şehirlerin yoğun bölgelerinde taksi görevi görmek üzere uçan araçlar üretme planı yaptığını belirtti. Çok fazla detay paylaşılmadı tabii ama en azından niyet belli edildi.

8-18 Mart tarihleri arasında düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı yine ağzı açık bırakan yeniliklere sahne oldu. Otomobil üreticilerinin, kendi geleceklerine ışık tutan konsept araçları, yılın yeni modellerini ve en yeni teknolojilerini duyurduğu etkinlikte olup bitenleri Verge’de topluca görmek mümkün.

Mercedes’in yeni S sınıfı Maybach’leri akıllı dijital far güncellemesiyle geliyor. Dijital ışıklar her bir fara 1 milyon piksel çözünürlük sağlıyor. Bu farlar aracın algılayıcıları ve bilgisayarıyla birlikte çalışarak sürücüye yardımcı olacak bilgileri aracın önündeki yola yansıtacak. Mercedes-Benz’in 2009’da geliştirdiği Deneysel Güvenlik Aracı tasarımında bu teknolojinin ilk adımları atılmıştı. Görseller konuşsun:

Renault, şehir sakinlerine toplu taşıma alternatifi sunabilecek otonom ve elektrikli bir araç konsepti tasarladı. EZ-GO konsepti hem araç hem de paylaşım hizmeti gibi işliyor. En fazla 6 yolcu taşıyabilen araç, kendi başınıza, arkadaşlarınızla ya da bir akıllı telefon uygulaması vasıtasıyla araç çağıran kullanıcılarla paylaşılarak kullanılabilecek.

Cenevre Otomobil Fuarı’nın sürprizlerinden biri Hyundai’nin Le Fil Rouge konsepti oldu. Performansı hakkında pek bilgi verilmeyen araç, Hyundai’nin tasarım geleceğine ışık tutması açısından önemli.

Yine fuarın teknoloji bakımından en dikkat çeken modellerinden biri Volkswagen’in I.D. Vizzion’ı oldu. 2022’de seri üretime geçmesi planlanan modelin konsolunda direksiyon dahil tanıdık hiçbir şey bulunmuyor zira yönetim tamamen ses ve görüntü komutlarına bağlı olacak.

Goodyear ise pek akla gelmeyecek yeni lastik konseptini tanıttı. İçi yosunla kaplı olan ve havayı temizleyebilen bu lastik karbondioksiti emip oksijen üretecek. Tabii bunun gerçekleşmesi için çok uzun yıllar beklememiz gerek.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.


4 yanıt

 1. Murat avatarı

  İstanbul da yaşamak güzel avantajlar sunuyor insana… Atlas sinemasında yeşilçam filmlerini perdeden izlemek fırsatı…

 2. Şahin avatarı
  Şahin

  8 Mart yürüyüşündeki sapkın dövizlerdende bahsetseydiniz keşke. Görünce ve okuyunca utanç duydum. Allah ıslah etsin bu Lut torunlarına.

 3. Alpaslan avatarı
  Alpaslan

  Vizyonuna sağlık amirim. On numara çalışma olmuş yine.
  Ama her zaman okumak olmuyor bazen dinlemek gerek. Podcast dünyasında da bize kılavuzluk etseniz fenamı olur?

 4. nasıl yapılır avatarı

  Her hafta güzel konulara değindiğiniz için çok teşekkür ederim. Bilmediğimiz konuları detaylıca sizin sayenizde öğreniyoruz.

Yorumunuz: