Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti: 18

19 - 26 Mayıs 2018 tarihleri arasında Türkiye ve dünyada pazarlama iletişimi alanında olup bitenler.

Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti‘yle hafta içi vakit darlığından gerekli özeni gösteremediğiniz gelişmeler, tartışmalar, öne çıkan projeler, trendler, çok konuşulanlar, gözden kaçanlar derken hızlıca haftayı toparlamak ve gelecekte dönüp bakılacak iyi bir arşiv oluşturmak niyetindeyiz. Okurken linklere dikkat, her şey linklerde.

Bu yıl 65’incisi düzenlenecek olan Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali‘nin heyecanı kendini hissettirmeye başladı (Heyecanın son yıllarda biraz söndüğü de konuşuluyor tabii ama o ayrı konu). 18 – 23 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan etkinliğin yarışma bölümünde görev alacak jüri üyeleri açıklandı. Jüride bu yıl Türkiye’den 4 isim yer alacak.

Sahi geçen yıl bu festival Türkiye için nasıl geçmişti?” diye hatırlamak isteyen olursa Campaign‘in konuyla ilgili küçük bir derlemesi var. Özetle, Türkiye’den 486 işin başvurduğu yarışma pek parlak geçmemişti diyebiliriz. Açıkhava kategorisinde bronz kazanan Y&R Team Red İstanbul imzalı Vodafone ilanı:

Cannes Lions’ın resmi medya sponsorlarından olan Bigumigu da ısınma turlarına başladı. Site, geçtiğimiz 10 yılın büyük ödül kazanan işlerini hatırlatma amacıyla yeni bir seri yayınlıyor. 2014’te film kategorisinde çıtayı oldukça yukarı koyan Volvo reklamı mesela. Şimdi bile tüyler diken diken:

Şu güzel ortamı bozmak pahasına‘ yukarıdaki reklamın sayısız parodilerinden birini hatırlatmak isterim:

Yarışmalardan devam edelim. Pazarlama iletişimi alanında dünyanın en prestijli ödül organizasyonlarından biri olan Effie‘de yıl boyunca başarı elde eden firma ve kampanyaların sıralandığı Effie Global Endeski‘nin 2018 versiyonu açıklandı. 3 bin 476 finalist ve kazananın incelenerek oluşturulan global listenin tepesinde Unilever, PepsiWPPMcCann, Sancho BBDO ve ACG yer aldı. İlk sırasında Mindshare Türkiye‘yi gördüğümüz Avrupa ajans listesinin üst sıralarında TBWA İstanbul, Y&R İstanbul, Happy People Project, Publicis İstanbul, Rafineri, Mullenlowe İstanbul gibi ajansları da görüyoruz.

Dijital çalışmaların ödüllendirildiği MIXX Awards Europe 2018‘den Türkiye’ye 15 ödül geldi. Milano’da gerçekleşen ve 13 kategoride 31 ödülün verildiği törende, People Initiative ve Genart Medya imzalı “Fiat / İçerdesin” çalışması büyük ödül kazandı. Detaylar ve diğer kazananlar şurada.

New York Festivals da yılın en iyi kampanyalarını açıkladı. McCann New York‘un “Fearless Girl” ile “Best of Show” ödülünü aldığı törende Türkiye’den sadece Being ÇözümRe-Calendar” projesiyle finale kalmayı başardı.

Dünyanın en büyük pazarlama iletişimi gruplarından Publicis Groupe, son dönemde sıkça bahsi geçen yapay zeka teknolojisi Marcel‘i duyurdu. Projenin resmi amacı “Publicis’i bir holding yapısından çıkarıp 80 bin kişilik bir kurum platformuna dönüştürmek” olarak tanımlanıyor. Grubun dünya genelindeki bütün çalışanlarını aynı veri tabanında anlık olarak buluşturan Marcel, böylece küresel fikir paylaşımı, projeler hakkında geri bildirim ve yorum alışverişi yapılmasına imkan sağlayacak. Reklamverenler de platform üzerinden doğrudan brief verebilecek. Haziran ayında ajans, rol ve coğrafyaya göre seçilen bin kişiye beta sürümle sunulacak Marcel’in 2020’de grup çalışanlarının yüzde 90’ına ulaşması hedefleniyor.

Yapay zeka atağında olan bir diğer dev de Havas Group. Kanada, Montreal‘de yapay zeka inovasyon merkezi açan grup, 2020 yılı sonunda bu merkezde 60 uzman istihdam etmeyi planlıyor. Merkezin, yapay zeka destekli deneyim geliştirmek için teknoloji, veri ve yaratıcılığı bir araya getirmesi bekleniyor.

KPMG tarafından, aralarında Türkiye’nin de olduğu 51 ülkede gerçekleştirilen 2018 CEO Araştırması‘na göre, CEO’ların yüzde 59’u, müşterileri verilerini korunmayı kişisel sorumluluğu olarak görüyor. Radikal bir dönüşüme öncülük etmeye hazır olan CEO’ların oranı yüzde 71 iken, araştırmaya katılanların yüzde 62’si yapay zekanın yok ettiğinden daha fazla yeni iş yaratmasını bekliyor.

Teknoloji tarafına girmişken oradan ilerleyelim. Cambridge Analytica skandalıyla şimşekleri üzerine çeken Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, ABD Senatosu‘nun ardından Avrupa Parlamentosu‘nun da karşısına çıktı. Facebook’un tekelleştiği yönünde iddiaların da dile getirildiği buluşmada, Zuckerberg, veri skandalı ve ABD başkanlık seçimlerine müdahale konusunda hatalı olduklarını kabul ederek, sahte haberlerle mücadele için yeni bir süreç başlatılacağını belirtti. Bu amaçla 10 bin yeni küratör işe almayı planlıyor.

Avrupa Birliği sınırlarında yaşayan herkesin kişisel verilerini sert tedbirlerle koruyacak olan Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) yürürlüğe girdi. Dev sosyal ağlar dahil her ölçekte site ve uygulamanın kişisel verileri toplarken dikkat etmesi gereken hususları düzenleyen yönetmelik, büyük veri çılgınlığını da etkileyecek elbette. Business HT‘nin konu hakkında kapsamlı ve bilgilendirici bir derlemesi var şurada.

Dima Yarovinsky adlı bir tasarımcı, çoğumuzun okumadan kabul ettiği kullanım koşullarına dikkat çekmek istemiş “I Agree” adlı projesini hayata geçirmiş. Çıktısı alınmış sosyal ağ kullanım koşulları, dikkat çekmek için gayet yeterli görünüyor. Fotoğraftakilerin içinde en uzun olanı Instagram.

Bir sebepten takibi bırakamadığınız ama paylaşımlarına da tahammül edemediğiniz Instagram kullanıcılarını, Twitter’daki gibi sessize almak mümkün hale geliyor. Tabii ki ‘tatlış’ arkadaşınızın bu durumdan haberi olmayacak. Bu yeni özellik, “Beni kimler sessize aldı acaba?” çilesini de beraberinde getirecek.

Anlık ihtiyaçlara hızlı çözüm sunma iddiasındaki bir girişim olan Getir, bu kez evlere servis test sürüşüyle karşımıza çıktı. Platformun mevcut müşterilerinin basit bir şekilde test için Renault Megane sipariş etmesini sağlayan iş birliği hafta içinde oldukça ses getirdi diyebilirim. Wavemaker imzalı kampanyanın detaylarını Webrazzi‘nin bu videosunda bulabilirsiniz.

Coca-Cola Freestyle 9100 adlı makine tam da “dur bakalım, tutacak mı” diye merakla takip edilesi projelerden. Geçtiğimiz hafta duyurulan makine, menüdeki içeceklerden ortaya karışık bir bardak hazırlamaya imkan sağlıyor. 

Bu yaz Rusya’da düzenlenecek olan 2018 Dünya Kupası, Birleşik Krallık’ta BBC tarafından yayınlanacak. Bu iş birliğini duyurmaya niyetlenen BBC ilginç bir yöntem tercih etti. Blinkink ekibi tarafından hazırlanan 600 adet halının fotoğrafları 60 saniyelik bir videoya dönüştürüldü. Günümüzün ve geçmişin en büyük futbolcularının tasvir edildiği halılar 12 Haziran’da Manchester Ulusal Futbol Müzesi’nde sergilenecek.

Bu da nasıl yapıldığına dair kısa bir röportaj:

Son olarak Avantgarde İletişim Danışmanlığı’nda medya ilişkileri direktörlüğü yapan Betül Çınar Akgül kendi ajansını kurdu. Present İletişim isimli ajans, itibar yönetimi, kriz iletişimi, organizasyon, medya iletişimi gibi alanlarda hizmet verecek.

Reklam Yaratıcıları Derneği (RYD) 2 Haziran’da olağan genel kurula gidiyor. Genel kurul saat 11:00’de, Taksim’deki Beykent Üniversitesi binasında.

Durumlar böyle. Haftaya yine görüşmek üzere, iyi tatiller!

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği