Mercedes’in dijital farları artık yollara çok yakın

Mercedes Maybach'in Dijital Işık teknolojisi, farlarından yüksek çözünürlüklü ve parlak ışık yansıtıp yola çeşitli semboller ve işaretler çizerek sürüş tecrübesine yardımcı olacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Mercedes’in yeni S sınıfı Maybach’leri akıllı dijital far güncellemesiyle geliyor. Dijital ışıklar her bir fara bir milyon piksellik çözünürlük sağlıyor. Bu farlar aracın algılayıcıları ve bilgisayarıyla birlikte çalışarak sürücüye yardımcı olacak bilgileri aracın önündeki yola yansıtacak.

Mercedes-Benz’in 2009’da geliştirdiği Deneysel Güvenlik Aracı tasarımında bu teknolojinin ilk adımları atılmıştı. O aracın farlarında her biri ayrı ayrı kontrol edilebilen yüzer adet LED bulunuyordu. Bu ışıklar, aracın uzun farları açıkken karşıdan gelen diğer araçları algılayıp diğer aracın sürücüsünün yüzüne ışık vurmasını engelliyordu. Ayrıca yola çıkan yayaları algılayıp onları aydınlatarak sürücüyü uyarabiliyordu.

10 yıl sonra Mercedes-Maybach bu konsepti yepyeni seviyelere çıkarıyor. Dijital Işık teknolojisi önümüzdeki birkaç ay içinde bazı S sınıfı araçlarda kullanıma sunulacak. Sürücüye toplamda 2 milyon piksellik bir görüntü sunan farlar tüm bu efektlere ince ayar imkanı sunmanın yanı sıra yola ışıkla yüksek çözünürlüklü semboller ve işaretler çizerek sürüşe yardımcı olacak.

Örneğin, aracın genişliğinde düz beyaz çizgiler öndeki yola yansıtılarak yoldaki dar bir geçide aracın sığıp sığamayacağı görülebilecek. Yol kenarında bulunan ve yola çıkma riski bulunan yayalar kalın ok işaretleriyle sürücüye gösterilecek. Hıza duyarlı bir uzaklık işareti, önünüzdeki araçla aranızda bulunması gereken güvenli mesafeyi size gösterecek.

Yayaların yüzüne ışık tutulmamasına dikkat edilecek

Ayrıca kör noktaları algılayan araç, tehlike anında şeridinize geri dönmeniz için sizi yönlendiren uyarı işaretlerini yola yansıtacak. Yol üzerindeki çalışmalar, yol tutuşundaki azalmalar ve hız uyarıları da benzer şekilde sürücüye gösterilecek. Seçici uzun farlar da geliştirilerek insanların yüzünü aydınlatmayacak şekilde ayarlandı. Buna göre uzun farlar yoldaki diğer araçları aydınlatacak ancak bu araçların ön ve arka camlarına ışık yansıtmayacak. Böylece diğer araçların içindeki kişiler ışıktan rahatsız olmayacak. Mercedes sürücüsü ise yoldaki diğer araçları net bir şekilde görebilecek. Benzer şekilde, yol kenarındaki yayalar da aydınlatılırken yüzlerine ışık gelmemesine özen gösterilecek.

Teoride 2 megapiksellik siyah-beyaz çözünürlükle pek çok şey yansıtılabilir ancak bir aracın yola yansıtabileceği görüntüler söz konusu olduğunda içerikler ciddi anlamda kısıtlanıyor.

Kaynak: New Atlas

Mercedes’in yeni S sınıfı Maybach’leri akıllı dijital far güncellemesiyle geliyor. Dijital ışıklar her bir fara bir milyon piksellik çözünürlük sağlıyor. Bu farlar aracın algılayıcıları ve bilgisayarıyla birlikte çalışarak sürücüye yardımcı olacak bilgileri aracın önündeki yola yansıtacak. Örneğin, aracın genişliğinde düz beyaz çizgiler öndeki yola yansıtılarak yoldaki dar bir geçide aracın sığıp sığamayacağı görülebilecek. Yol kenarında bulunan ve yola çıkma riski bulunan yayalar kalın ok işaretleriyle sürücüye gösterilecek. Hıza duyarlı bir uzaklık işareti, önünüzdeki araçla aranızda bulunması gereken güvenli mesafeyi size gösterecek. Ayrıca kör noktaları algılayan araç, tehlike anında şeridinize geri dönmeniz için sizi yönlendiren uyarı işaretlerini yola yansıtacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği