Haftanın Özeti: 176

4 – 11 Mart 2018 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Yaklaşık 16 aydır tutuklu olarak yargılanan Cumhuriyet Gazetesi Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ve son olarak aynı gazetede muhabirlik yapan Ahmet Şık, 9 Mart tarihli duruşmanın sonunda tahliye edildi. İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ve Ahmet Kemal Aydoğdu’nun ise tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

Murat Başol

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde 16’ncısı düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü’ne binlerce kadın katıldı. Tecavüz, kadına şiddet gibi konuların ağırlıkla gündemde olduğu yürüyüş, yağmura rağmen yoğun ilgi gördü.

Komşumuz İran’da ise protesto amacıyla kamusal alanda başörtüsünü çıkaran bir kadına 2 yıl hapis cezası verildi. Geçtiğimiz Aralık ayından bu yana benzer gerekçeyle 30’dan fazla kadın tutuklandı.

Eski Başbakan Silvio Berlusconi’nin başını çektiği ve aşırı sağcı partilerin de içinde bulunduğu ittifakın galibiyetiyle sonuçlanan İtalya’daki genel seçim, Avrupa Birliği’nin geleceğine dair kaygıları biraz daha artırdı. Her ne kadar ittifak birinci çıksa da seçimin esas galibi, AB karşıtı söylemleriyle bilinen popülist 5 Yıldız Hareketi olarak görülüyor. Bilindik anlamda sağ veya sol parti olmadığını vurgulayan 5 Yıldız, yeni dönemde dünya siyasetinde mücadelenin küreselciler ve milliyetçiler arasında geçeceği tezini destekler nitelikte. Orta Doğu uzmanlarının dilinden konuşmak gerekirse, Avrupa’da kartlar yeniden dağıtılıyor.

Eylül ayı sonunda yapılan seçimin ardından yaklaşık 6 aydır hükümetsiz yürüyen Almanya’da ise sonuca ulaşıldı sayılır. Sosyal Demokrat’ların koalisyonu onaylamasının ardından hükümet kurma çalışmalarında sona gelindi. 2013’ten bu yana Angela Merkel liderliğinde yönetimde olan koalisyonun kuracağı yeni hükümetin 14 Mart’ta göreve başlaması bekleniyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ABD seçimlerine müdahaleyle suçlanan 13 Rus vatandaşının kesinlikle bu ülkeye teslim edilmeyeceğini açıkladı. Bu arada eski Rus ajanı Sergey Skripal ve kızı İngiltere’deki bir restoranda ilginç bir şekilde zehirlendi. Nadir bulunan bir sinir gazıyla gerçekleşen olay sonrası gözler yine Rusya’ya çevrildi, zira Skripal Rus ajanlarının bilgilerini İngiltere’ye satmakla suçlanıyordu. “Herkes de bize şey yapıyor” minvalinde bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise zehirlenme olayıyla ilgili Rusya’dan şüphelenilmesine tepki gösterdi.

ABD Başkanı Donald Trump cephesinde ise durumlar bildiğimiz şekilde. Önceki hafta iletişim direktörü istifa eden Trump’ın bu kez de baş ekonomi danışmanı Gary Cohn istifa etti. Cohn bu göreve gelmek için Goldman Sachs başkanlığını bırakmıştı. İstifa, Amerika’nın çelik ve alüminyum ithalatına getireceği ek vergi yükünün ticaret savalarına sebep olacağından korkulduğu dönemde geldi.

Forbes dergisi yeni milyarderler listesini açıkladı. Listedeki kişilerin toplam servetlerinin değeri 9,1 trilyon Dolar. Yani geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 18 oranında bir artış söz konusu. Milyarderlerin ortalama net serveti ise 4,1 milyar Dolar. Amazon Kurucusu Jeff Bezos, Bill Gates’i geçerek ilk sıraya yerleşti. Gates’in 2018 serveti 90 milyar Dolar iken Bezos’un serveti 112 milyar Dolar. Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, 4, 8 milyar Dolar’lık servetiyle listede 422’nci sırada yer aldı. Listedeki diğer Türk milyarderlere göz atmak isterseniz şurada bulabilirsiniz.

Avustralya’nın güneyindeki bir sahilde 131 yıllık bir mektup şişesi bulundu. Son dönemde bölgede yaşanan kasırgayla açığa çıktığı düşünülen şişenin, 12 Haziran 1886 tarihinde bir Alman gemisi Hint Okyanusu’nda ilerlerken akıntıyı takip etmek için denize fırlatıldığı tahmin ediliyor. Yani öyle pek romantik bir durum yok ortada.

Amerika’daki lise saldırılarının artmasıyla birlikte gündemin ilk sıralarından inmeyen bir konu var: Bireysel silahlanma. Amerika’da yasal olarak silah sahibi olmak için 2 aşamadan geçmek yeterli. “Suç geçmişi dahil bir dizi taramadan geç ve silahı satın al”. Japonya’da ise durum biraz farklı. Ülkede yasal olarak silah sahibi olmak isteyen bireylerin 13 aşamadan başarıyla geçmeleri gerekiyor. Bir avcılık veya atıcılık kulübüne üye olmak, ilgili kursa gidip yılda 3 kez yapılan yazılı sınavı vermek, doktor raporu almak şeklinde ilerleyen 13 zorlu adım. New York Times’ın karşılaştırmalı haberi başka ülkeleri de içeriyor ama birincilik Yemen ve Amerika’nın elinde.

30 dakikanız vardır umarım. Çünkü aşağıdaki video, 23 lokomotif ve bin 662 vagondan oluşan dünyanın en uzun model treninin geçişini içeriyor. Model trenlere fena halde kafayı takan James Risner’ın YouTube kanalında birbirinden çılgın denemeler var. Bir nevi hipnoz. “Bunu neden izliyorum ki” diye diye izliyorsunuz.

Sırbistan ve Kosova arasındaki elektrik krizi 25 Avrupa ülkesinin saatlerinin etkilenmesine sebep oldu. Ürettiği elektriğin bir kısmını komşusu Sırbistan’a gönderen Kosova’da toplam tüketim artınca bu durum domino etkisiyle diğer ülkelere de yayıldı. Ocak ayından beri elektrikle çalışan saatlerin durmasından dolayı yaklaşık 6 dakikalık bir gecikme yaşanıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=94fOHqjRB2o

Davranış Enstitüsü’nün yaptığı bir araştırmaya göre uykuya dalmakta zorlananların oranı oldukça yüksek. İstanbul’da 15-45 yaş arası 100 kişiyle yapılan araştırmaya katılanların yüzde 34’ü uykuya dalmakta, yüzde 45’i de sabah kalkmakta zorlanıyor. Alarmla uyananların üçte biri alarmı mutlaka erteliyor. Görüşmecilerin yüzde 19’u ise uykusunu kaçırmamak için televizyon ve bilgisayar ekranlarından uzak duruyor. Uykuya dalmakta zorlananlara şu haberimizin de bir faydası olabilir belki.

Albert Einstein‘in 42 yaşındayken yazdığı aşk mektubu açık artırmada satıldı. Kudüs’teki açık artırmada Einstein’ın kendisini reddeden kadına yazdığı mektup 6 bin 100 Dolar’a alıcı buldu.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.


4 yanıt

 1. Murat avatarı

  İstanbul da yaşamak güzel avantajlar sunuyor insana… Atlas sinemasında yeşilçam filmlerini perdeden izlemek fırsatı…

 2. Şahin avatarı
  Şahin

  8 Mart yürüyüşündeki sapkın dövizlerdende bahsetseydiniz keşke. Görünce ve okuyunca utanç duydum. Allah ıslah etsin bu Lut torunlarına.

 3. Alpaslan avatarı
  Alpaslan

  Vizyonuna sağlık amirim. On numara çalışma olmuş yine.
  Ama her zaman okumak olmuyor bazen dinlemek gerek. Podcast dünyasında da bize kılavuzluk etseniz fenamı olur?

 4. nasıl yapılır avatarı

  Her hafta güzel konulara değindiğiniz için çok teşekkür ederim. Bilmediğimiz konuları detaylıca sizin sayenizde öğreniyoruz.

Yorumunuz: