Avustralya’da 131 yıllık ‘mesaj şişesi’ bulundu

12 Haziran 1886 tarihinde okyanusa atılan mesaj şişesinin yakın dönemde yaşanan kasırgayla açığa çıktığı düşünülüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

12 Haziran 1886 tarihinde bir Alman gemisi Hint Okyanusu’nda ilerlerken akıntıyı takip etmek için suya bir şişe fırlattı. O şişe, 2018’in başlarında Avustralya’daki bir sahilde bulundu. Böylece, 131 yıllık ‘zaman kapsülü’ bu zamana kadar bir şişenin içinde bulunan en eski mesaj unvanını aldı.

21 Ocak 2018’de Tonya Illman, Güney Avustralya’daki bir sahilde yürürken şişeyi bulunca evindeki kitaplıkta güzel duracağını düşünüp evine götürmek istedi. Ailesiyle birlikte eve dönerlerken birisi şişenin içinde bir not olduğunu fark etti.

Tonya yaptığı bir açıklamada “Şişenin içindeki mesajda ne yazdığına dair herkes birtakım tahminlerde bulunuyordu ancak kağıt o kadar ıslaktı ki nota zarar vermeden açmamız mümkün değildi. O yüzden eve götürüp birkaç dakikalığına sıcak fırına koyarak kurumasını bekledik” dedi.

Şişedeki not tarih kayıtlarıyla uyumlu

Kağıdı kuruttuktan sonra notun Almanca olduğunu ve son derece silik bir elyazısıyla yazıldığını gördüler. Tonya ile eşi Kym, nottaki tarihleri okumayı başardı. Daha sonra yazıyı Google Çeviri’de çevirip şişenin 19. yüzyılda bir Alman gemisinden suya atıldığı sonucuna ulaştılar. Bunun üzerine Güney Avustralya Denizcilik Müzesi ile irtibata geçtiler. Müze de Almanya’daki meslektaşlarıyla görüştü. Şişeden çıkan notun Alman Denizcilik Enstitüsü’ndeki tarih kayıtlarıyla eşleştiği fark edildi. İçinden yüzlerce şişenin atıldığı gemi, Galler’in başkenti Cardiff’ten Endonezya’ya gidiyordu.

Tonya’nın eşi Kym Illman bir fotoğrafçı ve pazarlama danışmanı. Buldukları şişeyle ilgili bir sayfa düzenledi. Hatta keşif sürecinin tamamını açıklayan amatör bir YouTube videosu bile çekti.

131 yıl 223 gün gizli kalarak dünyanın en eski mesaj şişesi olma unvanını elde eden şişeden bir önceki en eski şişe yaklaşık 107 yıllıktı. 2013 yılında Kanada’daki Britanya Kolumbiyası’ndan bir vatandaş 1906 yılından kalma bir şişede bir mesaj bulmuştu. 2014 yılında ise Almanya kıyılarında bir grup balıkçı 1913 yılından kalan bir şişede 101 yıllık bir mesaj buldu. Henüz Guiness Rekorlar Kitabı tarafından onaylanmayan bu şişenin rekorunu kırmak epey zor olacak gibi görünüyor.

Şişeyi ortaya çıkaran şey kasırga olabilir

İçinde yüz yıllık mesaj taşıyan bir şişe bulmak inanılmaz derecede nadir olsa da zaman zaman yaşanabiliyor. Genellikle konuyla ilgili en zor şey, şişedeki mesaja zarar vermeden açabilmek oluyor. Illman ailesi şişeyi bulduklarında kapağı olmadığını iddia ediyor. Bu durumda şişedeki notun 131 yıl dayanması mucizevi bir şey.

En mantıklı teori; şişenin kapağı sahile ulaşmadan önce çıkmıştır ama kumlar şişedeki mesajı nemden korumuştur. Şişenin bulunduğu bölgenin kuzeyinde yakın zamanda kasırga çıkmıştı. O zamana dek sahilde gömülü halde duran mesaj şişesi kasırga yüzünden ortaya çıkmış olabilir. Ancak bu noktada bütün bunlar sadece tahmin. Tonya “Bu olay hayatımın en önemli olayıydı. Neredeyse 131 yıl boyunca şişeye kimsenin dokunmadığını düşünmek inanılmaz bir şey. Hala titriyorum” diyerek duyduğu heyecanı dile getirdi.

Kaynak: Paleo Future

21 Ocak 2018'de Güney Avustralya'daki bir sahilde yürüyüşe çıkan Tony Illman, içinde 131 yıl 223 günlük mesaj taşıyan bir şişe buldu. Illman ailesi Güney Avustralya Denizcilik Müzesi ile irtibata geçti. Müze görevlileri de Almanya'daki meslektaşlarıyla görüştü. Şişeden çıkan notun Alman Denizcilik Enstitüsü'ndeki tarih kayıtlarıyla eşleştiği fark edildi. İçinden yüzlerce şişenin atıldığı gemi, Galler'in başkenti Cardiff'ten Endonezya'ya gidiyordu. Bulunan şişe 131 yıl 223 gün gizli kalarak dünyanın en eski mesaj şişesi olma unvanını kazandı.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği