Boş şişeyle daha iyi ses veren hoparlör

Sodapop adlı hoparlörün üreticileri, cihaza boş bir kola şişesi yerleştirerek hoparlörün sesini ve bas özelliğini 10 desibel artırabileceğinizi söylüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sodapop adlı hoparlörün üreticileri, cihaza boş bir kola şişesi yerleştirerek hoparlörün sesini ve bas özelliğini 10 desibel artırabileceğinizi söylüyor.

Bluetooth hoparlörler evinizdeki ses sistemi ile aynı kalitede ses veremeyebilir ancak plaja gittiğinizde ya da yoldayken, Bluetooth hoparlörünüz telefonunuzun hoparlörlerinden çok daha iyi bir ses kalitesi sunuyor. Ama cihazın boyutu küçüldükçe içinde dolaşan hava miktarı da azaldığı için çıkardığı ses azalacaktır. Bu durumda taşınabilirlik ve ses kalitesi arasında bir tercih yapmak gerekiyor.

Sodapop ise bu duruma akılcı bir çözüm üretmiş. Şirketin geliştirdiği hoparlör sadece 15 cm boyunda ve kolayca taşınabiliyor. Ancak cihaza takacağınız bir kola şişesiyle boyutunu büyüterek içine giren havayı artırabilir böylece daha yüksek kalitede ses alabilirsiniz. Plastik şişe aynı zamanda havayı Sodapop hoparlöre geri iterek daha ‘sıcak’ bir ses deneyimi sunuyor.

Akustik bilimine uygun

Sodapop gerçekten söz verdiği gibi çalışabilir mi? Aslında evet çünkü bu teknolojinin dayandığı akustik bilimi aynı zamanda plastik bir bardağın akıllı telefonunuzun sesini artırmasını da sağlıyor. Dilerseniz evde telefonunuzu boş bir bardağın içine koyarak sesin nasıl arttığı görebilirsiniz. Ama Sodapop’un teknolojisini denemek istiyorsanız Ekim’e kadar beklemeniz gerekiyor.

Sodapop Kickstarter’da 24 bin Dolar’lık hedefini şimdiden geçti. Hoparlörlerin Ekim’den itibaren dağıtılmaya başlanması bekleniyor. Ancak her kitle fonlamada olduğu gibi bu ürünün de söylenen tarihte teslim edilmeme hatta hiç üretilmeme riski bulunuyor. Bu riskleri göze alıyorsanız, tanesi 52 Dolar’dan bir adet Sodapop Bluetooth hoparlöre sahip olabilirsiniz. (Kola şişesi fiyata dahil değildir).

Kaynak: Gizmodo

Sodapop adlı hoparlörün üreticileri, cihaza boş bir kola şişesi yerleştirerek hoparlörün sesini ve bas özelliğini 10 desibel artırabileceğinizi söylüyor. Cihazda bulunan şişe yuvasına yerleştireceğiniz boş şişe cihazın içinde daha fazla hava dolaşmasını ve böylece daha yüksek ses üretilmesini sağlıyor. Böylece 15 cm boyutundaki hoparlör çok daha büyükmüş gibi ses verebiliyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği