Haftanın Özeti: 176

4 – 11 Mart 2018 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Yayın tarihi:

Kategori:

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Bizimkiler dizisindeki Cafer ve Kaygısızlar’daki Memnun karakteriyle ‘90’larda çocuk olanların’ hafızasında yer eden Ercan Yazgan, çoklu organ yetmezliğinden hayatını kaybetti.

Türkiye Musikî Eser Sahipleri Meslek Birliği’ne (MESAM) kayyım atandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, yaptığı incelemeler sonucunda mevcut yönetim kurulunun yerine Yavuz Bingöl, Recep Ergül, Polat Yağcı, İpek Açar, Turhan Taşan, Fuat Güner ve Coşkun Sabah’ı üye olarak atadı. Daha sonra Yavuz Bingöl, MESAM bünyesinde hiçbir görevi olmadığını açıkladı. Eski yönetim kurulu ise olayı mahkemeye taşıyacak.

200 ülkeden yaklaşık 320 bin katılımın gerçekleştiği Sony Fotoğraf Ödülleri’nde kısa listeye kalan fotoğraflar belli oldu. Kazananların 19 Nisan’da açıklanacağı yarışmaya katılan eserlerden yapılan şu derleme, konunun ciddiyetini kavramak için yeterli.

Komedyen Jimmy Kimmel’ın sunumuyla Los Angeles’taki Dolby Tiyatrosu’nda gerçekleşen 90. Oscar Ödül Töreni’nde, 13 dalda aday olan Shape of Water (Bizdeki ismiyle Suyun Sesi) en iyi film, yönetmeni Guillermo del Toro da en iyi yönetmen seçildi. En İyi Kadın Oyuncu seçilen Frances McDormand’ın ödül heykelciği çalındı, hırsız yakalanarak gözaltına alındı. Ödül töreni, tüm zamanların en az TV izlenme oranıyla da tarihe geçti. Töreni geçen yıl 32,9 milyon kişi canlı izlerken bu yıl 26,5 milyonda kaldı. Geceye dair pek çok detayı haberimizde bulabilirsiniz. Bu da En İyi Animasyon ödülü alan Coco:

Minimal sevenler için Hollanda menşeli tasarımcı Chungkong’un Oscar’da En İyi Film adayı olarak gösterilen filmlere yaptığı afişler var şurada. Bu minimal afiş olayını hiç sevememiş bir kitle de var, evet.

Netflix, Black Mirror’ın beşinci sezon çekimlerini onayladı. Aynı Netflix ilk Türk dizisinin çekimlerine başlandığını da duyurdu. Başrolünde Çağatay Ulusoy’un olduğu 10 bölümlük dizinin yönetmeni Can Evrenol.

Terminator serisinin altıncı filminin çekimlerine Haziran ayında başlanacağı duyuruldu. Hayran sitesine konuşan Arnold Schwarzenegger, çekimlerde kendisinin de yer alacağı müjdesini verdi.

Kickstarter’da aradığı desteği bulan The Electric State adlı kitap basıma hazırlanıyor. Eylül ayında ele gelmesi beklenen kitabın çizimleri gerçekçi bir rüyadaymış hissi veriyor. 1990’ların Amerika’sında geçen Simon Stalenhag imzalı hikaye, bir çocuk ve robotunu konu alıyor. Bu hızla giderse filmi de olur.

Ressam Seydi Murat Koç’un İç Zaman adlı yeni sergisi, Fikirtepe ve kentsel dönüşüm ekseninde hikayeler anlatıyor. Mahallenin dönüşmeden önceki binalarının yıkıntılarından parçalar toplayan Koç’un sergisinde arada kalmışlık duygusu kendini net bir şekilde hissettiriyor. Hasan Bülent Kahraman küratörlüğünde düzenlenen sergi 7 Nisan’a kadar Maslak’ta DDesign Gallery’de.

Kentsel dönüşümden bahsetmişken, Manifold’daki İstanbul’da Çıkmacılar yazısına ve Onur Ceritoğlu’nun Kağıthane, Alibeyköy, Fikirtepe dolaylarında çektiği bu fotoğraflara da göz atmak gerekir.

Kendisine başarının anahtarı sorulduğunda Warren Buffett kitap yığınını işaret ederek “Her gün 500 sayfa kitap okuyun. Bilgi bu şekilde işliyor. Bilgi böyle birikiyor, tıpkı bileşik faiz gibi. Bunu hepiniz yapabilirsiniz ancak çoğunuzun yapmayacağına garanti verebilirim” demiş. Son verilere göre 91,4 milyar Dolar kişisel serveti olan ve kullandığımız pek çok teknolojinin vücut bulmasında katkısı olan Buffett yani. Teknolojiye yön veren isimlerin kitap tavsiyeleri var şurada.

Muhtemelen bu hafta görebileceğimiz en eğlenceli kişi olan Samia Halaby, 1985 yılında yani 50 yaşındayken Commodore Amiga 1000 ile tanışmış. Kendi kendine BASIC ve C programlama dillerini öğrenip bilgisayarda resim yapmaya başlamış. Bugün 81 yaşında ve o Amiga da hala hayatta.

Beyoğlu Atlas Sineması’nda Arzu Film iş birliğiyle Yeşilçam Film Günleri başlıyor. Defalarca izlediğiniz filmleri bir de perdede görmek isterseniz cuma, cumartesi ve pazar günleri ikişer seans sizleri bekler. Sev Kardeşim, Aile Şerefi, Süt Kardeşler, Tatlı Dillim, Gülen Gözler, Canım Kardeşim gibi birçok filmin yer aldığı program şurada

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.


4 yanıt

 1. Murat avatarı

  İstanbul da yaşamak güzel avantajlar sunuyor insana… Atlas sinemasında yeşilçam filmlerini perdeden izlemek fırsatı…

 2. Şahin avatarı
  Şahin

  8 Mart yürüyüşündeki sapkın dövizlerdende bahsetseydiniz keşke. Görünce ve okuyunca utanç duydum. Allah ıslah etsin bu Lut torunlarına.

 3. Alpaslan avatarı
  Alpaslan

  Vizyonuna sağlık amirim. On numara çalışma olmuş yine.
  Ama her zaman okumak olmuyor bazen dinlemek gerek. Podcast dünyasında da bize kılavuzluk etseniz fenamı olur?

 4. nasıl yapılır avatarı

  Her hafta güzel konulara değindiğiniz için çok teşekkür ederim. Bilmediğimiz konuları detaylıca sizin sayenizde öğreniyoruz.

Yorumunuz: