Porsche’nin de ‘uçan araba’ planları var

Automobilwoche adlı dergiye konuşan Porsche Satış Amiri Detlev von Platen, uçan arabalar üretmeyi planladıklarını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Söz konusu araba teknolojisi olduğunda, çoğu otomobil üreticisi çabalarını sürücüsüz araçlara yoğunlaştırıyor. Fakat yakın zamanda bir Alman dergisine açıklama yapan Porsche, şehirlerin yoğun bölgelerinde taksi görevi görmek üzere uçan araçlar üretme planı yaptığını belirtti.

Porsche Satış Amiri Detlev von Platen Automobilwoche‘ye yaptığı açıklamada “Diyelim ki Zuffenhausen’deki Porsche tesisinden Stuttgart Havaalanı’na gidiyorum. Eğer şanslıysam yarım saat içinde varırım. Uçan arabayla ise sadece üç buçuk dakikada ulaşabilirim.” dedi. Porsche’nin uçan arabalarıyla ilgili detaylar henüz paylaşılmadı ancak araçların kullanıcıya bir miktar uçuş kontrolü sağlayacak şekilde tasarlanacağı düşünülüyor. Yine de, araç muhtemelen otomatik olacağı için kullanıcıların pilot lisansı almasına gerek kalmayabilir.

Uçan araba konsepti bilim kurgu yapımlarına daha uygun gibi geliyor ancak uçan araba üretmek için çalışan birkaç şirket var. Örneğin geçen yılın Cenevre Otomobil Fuarı’nda Volkswagen’in Italdesign’ı ve Airbus, Pop.Up adlı iki kişilik uçan arabayı duyurmuştu. Geçtiğimiz ayın ilk günlerinde de Çin şirketi EHang‘in uçan aracını test uçuşuna çıkararak bu teknolojinin güvenliğini kanıtlamaya çalıştığını görmüştük. Bu alandaki diğer potansiyel rakipler arasında, birkaç büyük şirketin de desteğini alan Almanya merkezli Volocopter girişimi var. Uber de trafik sıkışıklığıyla başa çıkmanın bir yolu olarak uçan araba geliştirme planlarından bahsetmişti.

Uçan arabalar artık önceden düşünüldüğü kadar uzak olmasa da, şehir sokaklarının üzerinde uçan arabalar görmek için biraz daha zamana ihtiyacımız var. İnsanların çoğunun pilot lisansı olmadığı gerçeğini göz önünde bulundurursak, otomatik araçlar çok daha yaygın olacak gibi görünüyor. Birçok insanın sürücüsüz bir aracı sürücüsüz bir helikoptere tercih edeceğini tahmin etmek zor değil. En azından uçan araba teknolojisine karşı daha rahat hale gelene kadar böyle olacak gibi duruyor.

Kaynak: Digital Trends

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Porsche, şehirlerin yoğun bölgelerinde taksi görevi görmek üzere uçan araçlar üretme planı yaptığını söyledi. Porsche'nin uçan arabalarıyla ilgili detaylar henüz paylaşılmadı ancak araçların kullanıcıya bir miktar uçuş kontrolü sağlayacak şekilde tasarlanacağı düşünülüyor. Yine de, araç muhtemelen otomatik olacağı için kullanıcıların pilot lisansı almasına gerek kalmayabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği