Haftanın Özeti: 158

30 Ekim – 5 Kasım 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Cumartesi gecesi Yemen’den, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a bir balistik füze saldırısı düzenlendi. Kral Halid Uluslararası Havalimanı’nı hedef alan saldırı erken savunma sistemleri tarafından havada etkisiz hale getirildi. Yemen Hava Kuvvetleri’nden CNN International kanalına konuşan bir askeri yetkiliyse aksine, füzenin hedefini vurduğunu iddia etti ve diğer şehirlerin de hedeflerinde olduğunu belirtti. Bu olayın hemen ardından Ekonomi ve Planlama Bakanı Adil Fakih ve Ulusal Muhafızlar Bakanı Emir Mutab bin Abdullah bin Abdulaziz ile Deniz Kuvvetleri Komutanı Abdullah Sultan görevlerinden alındı. Olayla bağlantılı mı henüz bilinmese de Suudi Arabistan devamında yolsuzluk ve rüşvet odaklı geniş çaplı bir gözaltı ve tutuklama süreci başlattı. Bu kapsamda geçtiğimiz hafta ‘ılımlı İslam’ söylemiyle gündeme gelen Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın da aralarında bulunduğu onlarca Prens ve eski Bakan gözaltına alındı, ünlü bazı işadamlarının mal varlıklarına el konuldu.

Veliaht Prens Muhammed bin Salman.

Yukarıdaki gelişmenin ardından hala geçerli midir bilinmez ancak [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Suudi Arabistan, kadınların spor karşılaşmalarını stadyumda izlemelerini serbest bırakma kararı aldı.[/inlinetweet] Yapılan açıklamaya göre Riyad’daki Kral Fehd Stadı, Cidde’deki Kral Abdullah Stadı ve Dammam’daki Prens Muhammed Bin Fahd Stadı, aileleri ağırlamak için 2018 yılına dek gerekli düzenlemeleri tamamlayacak. Oturma düzeninin nasıl olacağıysa henüz bilinmiyor.

Suudi kadınlar ve erkekler beraber bulunabildikleri mekanlarda geleneksel olarak ayrı oturuyor.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Mesud Barzani 1 Kasım’da görevini bırakacağını açıkladı.[/inlinetweet] Bağdat hükümetinin bağımsızlık referandumunu bahane ederek kendilerine saldırdığını iddia eden Barzani, Irak’ın artık Kürt haklarına inanmadığını düşündüğünü söyledi.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), çatışmaların hüküm sürdüğü Kongo’nun Kasai bölgesinde 3 milyon kişinin açlıktan ölme riskiyle yüz yüze olduğunu açıkladı. Kasai için yardım başvurusunda bulunan BM, gerekli müdahalenin gerçekleşmemesi durumunda yüz binlerce çocuğun yaşamını yitireceğine dikkat çekti. Bölgedeki şiddet olayları Ağustos 2016’da yerel bir liderin güvenlik güçleriyle yaşanan çatışmalar sırasında ölmesi üzerine alevlenmişti.

ABD’de 1870’lerden 1900’lerin başına kadar yaşanan Yaldızlı Çağ’dan (Gilded Age) bu yana ilk kez süper zenginler bu kadar fazla serveti ellerinde tutuyor. [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Milyarderlerin toplam serveti 6 trilyon Dolar’ı geçti.[/inlinetweet] UBS ve PwC’nin raporuna göre, şu an dünyada bin 542 Dolar milyarderi var.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Amazon’un Kurucusu Jeff Bezos, Bill Gates’i bir kere daha ‘dünyanın en zengini’ koltuğundan etti.[/inlinetweet] Geçtiğimiz hafta mali raporunu yayımlayan Amazon, 3 ayda çeyrek milyar Dolar’dan fazla kâr elde ettiğini açıkladı. Böylece şirkette yaklaşık 80 milyonluk hisseye sahip olan Bezos’un net serveti 90 milyar Dolar’ın üzerine çıkarak Gates’in 88 milyar Dolarlık servetinin önüne geçti. Bezos Temmuz ayında da kısa bir süre için Gates’i tahtından indirmişti.

Amazon’un Kurucusu (ve dünyanın en zengini) Jeff Bezos.

Japonya’daki Nagoya Üniversitesi’nden Kunihiro Morishima önderliğinde bir grup Bilimci, (kozmik ışınlar tarafından üretilen yüksek enerjili parçacık sahibi ve taşların içine nüfuz edebilen müonları kullanarak) Mısır’daki Büyük Piramit’in içini inceledi. Bilimciler bu araştırmada piramidin ortasındaki büyük geçidin üstünde en az 30 metre uzunluğunda yeni bir boşluk keşfetti.

19. yüzyıldan beri piramidin içinde keşfedilen ilk büyük yapı olan boşluğun bir oda mı yoksa bir koridor mu olduğu henüz bilinmiyor.

Brooke Amelia Peterson geçtiğimiz hafta babasının çalıştığı Apple kampüsüne yaptığı ziyareti ve o tarihte henüz satışa sunulmayan iPhone X‘i gösteren bir vlog (video blog) çekti. Peterson’ın çektiği video kısa sürede 9to5Mac gibi siteler tarafından kullanıldı ve yüz binlerce kişiye ulaştı. Ne var ki Apple’ın şirket kurallarına aykırı bu heyecanlı paylaşım Peterson’ın babasının işinden olmasıyla sonuçlandı. Geriye kızının babasını savunma amacıyla çektiği (ancak bir şeyi değiştirmeyen) açıklama videosu kaldı.

https://www.youtube.com/watch?v=XQzGKwjr_js

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, ülkenin resmi olarak Kiril alfabesinden Latin harflerine geçmesini öngören kararnameyi imzaladı. Hükümet bir komisyon oluşturarak 2025’e kadar alfabenin kademeli geçişini sağlayacak. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nden ayrılan Kazakistan’ın resmi dili Kazakça. Ancak pek çok eski Sovyet bloku ülkesi gibi (ikinci resmi dil) Rusça ülkede halen yaygın olarak konuşuluyor.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Dünya’nın aşırı ısınmasını engellemenin yollarından biri Amazon ormanlarını canlı tutmak[/inlinetweet]. Ancak şimdiye kadar bu konuda pek başarı sağlanamadı. Conservation International tarafından yürütülen yeni bir projeyse bu durumu düzeltmeye çalışacak. Şimdiye kadar görülen en büyük tropikal yeniden ağaçlandırma çalışması olan proje kapsamında Brezilya’nın Amazonas, Acre, Pará ve Rondônia eyaletleri ile Xingu havzası boyunca 6 yılda toplam 73 milyon ağaç dikilecek.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Sumatra adasının dağlık bölgelerinde yaşayan yeni bir orangutan türü keşfedildi.[/inlinetweet] Batang Toru ormanında yaşayan ve Tapanuli orangutanı adı verilen yeni tür genetik olarak Borneo Adası’nda yaşayan orangutanlara daha yakınDünyadaki en nadir büyük insansı maymun olan türün sadece 800 üyesi bulunuyor.

En ölümcül alışkanlıklardan sigaranın kullanımı dünya genelinde gerileme eğiliminde. Ne var ki çeşitli araştırmalara göre çok daha yaygın bir durum olan [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]hareketsiz ve izole yaşam tarzı sigaradan çok daha ölümcül sonuçlar doğuruyor.[/inlinetweet] Dikkat çekilen sağlıksız haller arasında yalnızlık, çok fazla oturmak, yeterli uyumama, bronzlaşma ve kötü beslenme yer alıyor.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]ABD Dışişleri Bakanlığı, çocuk tacizcilerine özel pasaport vermeye başlayacaklarını açıkladı.[/inlinetweet] Bu pasaportların arka kapağında sahibinin ABD yasaları uyarınca çocuklara yönelik cinsel suçlardan hüküm giymiş olduğu belirtilecek. Şimdiye kadar bu suçtan hüküm giymiş olanların mevcut pasaportları iptal edilecek ve başvuru yaparak bu yeni pasaportlardan alması gerekecek.

İlk kez başvuru yapanların pasaportlarında bu ibare mutlaka yer alacak.

Airbnb ve LEGO işbirliğiyle Danimarka’nın Billund şehrinde inşa edilen LEGO evi bir aileye, bir gecelik konaklama fırsatı sunuyor. 25 milyondan fazla LEGO bloğu kullanılan evde konaklamak için Airbnb sitesinden başvuru yapmak gerekiyor. Talihli aileyi belirleyecek bu aşamada tek bir soru soruluyor; “Sınırsız LEGO’nuz olsa ailenizle birlikte ne inşa ederdiniz?

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.


8 yanıt

 1. Sarp avatarı
  Sarp

  Bu hafta başınıza gelen hadiseden sonra düşündüm.
  Size yaptiklariniz için şimdiye kadar teşekkür edemediysek kusur bizdedir.
  Kendi adıma dolu dolu teşekkür ederim hayatıma kattiklariniz için.

 2. Mert avatarı
  Mert

  ilk haberin hatalı olduğunu düşünüyorum salman tutuklananlar arasında değil tutuklama komitesinin başındaki adam diye diğer haberlerde geçmekte

 3. Umut avatarı
  Umut

  Bu Haftalık özetin olmasına ÇOK ama ÇOK sevindim. Gelmiş geçmiş olsun….

 4. Taco avatarı
  Taco

  Sarp’a katiliyorum.Herşey için ,emekleriniz icin teşekkür ederiz.

 5. buffy avatarı
  buffy

  Veliaht Prens Muhammed bin Salman

 6. buffy avatarı
  buffy

  Veliaht Prens Muhammed bin Salman de tutuklandı mı ?. En üstteki haberde tutuklandı deniliyorda.

 7. Kemal avatarı
  Kemal

  Teşekkürler.

Yorumunuz: