Sigara kadar öldürücü 5 şey

Çeşitli araştırmalar, insanların kendi tercih ettiği hareketsiz ve izole yaşam tarzının sigaradan daha ölümcül olabileceğini ortaya koyuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

En sağlıksız alışkanlıklardan biri olan sigara kullanımı, ABD’de giderek azalıyor. Sigara içen Amerikalı yetişkinlerin oranı 1965’te yüzde 42 iken 2015 yılında yüzde 15’e düştü. Fakat, birçoğu insanların kendi tercih ettiği hareketsiz, izole yaşam tarzından kaynaklanan en az sigara kadar öldürücü başka şeyler de var.

Yalnızlık

ABD eski Sağlık Bakanı Vivek Murthy, sosyal medyanın hızla büyümesinin ve birebir ilişkilerin giderek azalmasının sonucu olarak, yalnızlığı ölümle bile sonuçlanabilecek bir salgın hastalık olarak değerlendiriyor. Brigham Young Üniversitesi’nde Psikoloji Profesörü Julianne Holt-Lunstad, yaptığı bir araştırma ile yalnızlığın insan ömrüne günde 15 sigara içmek kadar zarar verebileceğini ortaya koydu.

Oturmak

2014’te yapılan bir araştırmaya göre, tüm gün oturmak çeşitli kanser türlerini tetikleyebiliyor. Araştırmada, dört milyon insandan alınan veriler kullanıldı ve kişilerin ne kadar süreyle oturup ne kadar süre hareket ettikleri göz önünde bulunduruldu. Kişilerin gün içinde egzersiz yapıp yapmadığı önemli olmaksızın, oturulan süredeki her iki saatlik artışın, kişinin kolon ve akciğer kanserlerine yakalanma riskini arttırdığı gözlemlendi.

Yetersiz uyku

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri, uyku eksikliğini halk sağlığı sorunu olarak tanımlıyor. ABD’de, 50 ila 70 milyon kişi uyku bozuklukları yaşıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nden Profesör Valery Gafarov, 2015 yaptığı bir açıklamada, yetersiz uykunun tıpkı düzenli sigara kullanımı gibi felç ve kalp krizi riskini arttırdığını söyledi.

Bronzlaşmak

Solaryum, güneşlenmenin daha kontrollü bir çeşidi gibi görünse de her ikisi de sigara içmekten daha zararlı. 2014 yılında JAMA‘da yayımlanan bir araştırmayla, solaryumun cilt kanserine yol açma ihtimalinin, sigaranın akciğer kanserine yol açma ihtimalinden daha fazla olduğu tespit edildi. Araştırmacılar, “Solaryumla ilişkilendirilen cilt kanseri vakasının sayısını göz önünde bulundurunca, bulgular önemli bir halk sağlığı sorununa dikkat çekiyor.” dedi.

Kötü beslenme

Şeker içeren, işlenmiş, yağlı yiyeceklerin insanları ölümcül hastalıklara sürükleyebileceğini gösteren yüzlerce araştırma var. 2016’da yapılan bir çalışma ile, kötü beslenmeden kaynaklanan ölüm riskinin, alkol, uyuşturucu, korunmasız ilişki ve sigaranın oluşturduğu ölüm riskinin toplamından daha fazla olduğu anlaşıldı.

Kaynak: Business Insider

En sağlıksız alışkanlıklardan biri olan sigara kullanımı, ABD'de giderek azalıyor. Sigara içen Amerikalı yetişkinlerin oranı 1965'te yüzde 42 iken 2015 yılında yüzde 15'e düştü. Çeşitli araştırmalar, insanların kendi tercih ettiği hareketsiz ve izole yaşam tarzının sigaradan daha ölümcül olabileceğini ortaya koyuyor. Bu ölümcül şeyler arasında, yalnızlık, çok fazla oturmak, yeterli uyumama, bronzlaşma ve kötü beslenme yer alıyor.

1 Yorum

  • Zerdeçal ve zencefili çay ve yemeklerde değerlendirin. Sigarayı artık içmezsiniz. Sevgiyle kalın. 06.03.2019

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği