E-sigaralar damarlarımıza hiç görülmemiş şekilde zarar veriyor

Bir grup araştırmacı, elektronik sigaranın hem normal sigaranınkine benzeyen hem de daha önce görülmemiş türde zararları olduğunu ortaya koydu.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Özellikle gençler arasında elektronik sigara kullanımı hızlı şekilde artıyor. 2016 yılında, ABD Sağlık Bakanı, 2011-2015 yılları arasında lise çağındaki çocukların elektronik sigara kullanımının yüzde 900 arttığını açıkladı. Elektronik sigara buharı normal bir sigara dumanının içerdiği kanserojen maddeleri içermese de, elektronik sigara içmenin insan sağlığı için daha önce görülmemiş şekilde zararları olduğunu ortaya koyan birçok araştırma var.

KOAH ve kistik fibros gibi hastalıklara sebep olabilir

Kuzey Karolina Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, elektronik sigara kullanımının iltihaplı akciğer hastalıklarına katkıda bulunabilen bağışıklık tepkilerine yol açabildiğini ortaya koydu. Araştırmada, elektronik sigara kullanan, normal sigara kullanan ve sigara kullanmayan 44 kişiden tükürük örneği alındı. Elektronik sigara kullanan grupta, kronik obstrüktif akciğer hastalığına (KOAH) ve kistik fibros gibi akciğer hastalıklarına sebep olduğu bilinen proteinler bulundu.

Araştırma biraz kısıtlı

Ayrıca araştırma, elektronik ve normal sigara kullananlar arasında akciğer hastalıklarına işaret eden benzer biyogöstergeler bulunduğunu ortaya koydu. Fakat araştırmanın kapsamının kısıtlı olduğunu belirtmekte fayda var. Araştırma yazarları, elektronik sigara kullanan gruptakilerin çoğunun önceden normal sigara kullandığını, o yüzden onların sonuçlarının sadece elektronik sigaraya bağlı olup olmadığının anlaşılamadığını söylüyor. Bu noktada göz önünde bulundurulması gereken temel şey; geçmişte yapılan araştırmaların elektronik sigaraların yaratabileceği daha önce görülmemiş zararları göz ardı etmesi.

Yapılan yeni araştırmanın baş yazarı Doktor Mehmet Kesimer, “Elektronik sigaraların zararını normal sigaraların zararıyla karşılaştırmak elmayı armutla karşılaştırmak gibi bir şey. Bulgularımız, elektronik sigaranın akciğer üzerinde hem normal sigaranınkine benzeyen hem de daha önce görülmemiş türde zararları olduğunu ortaya koydu. Bu da, elektronik sigaranın normal sigaraya göre daha sağlıklı bir alternatif olduğu görüşünü sarsıyor.” dedi. Yapılan araştırma, American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine‘da yayımlandı.

Kaynak: New Atlas

Kuzey Karolina Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, elektronik sigaranın akciğer üzerinde hem normal sigaranınkine benzeyen hem de daha önce görülmemiş türde zararları olduğunu ortaya koydu. Araştırmada, elektronik sigara kullanan, normal sigara kullanan ve sigara kullanmayan 44 kişiden tükürük örneği alındı. Elektronik sigara kullanan grupta, kronik obstrüktif akciğer hastalığına (KOAH) ve kistik fibros gibi akciğer hastalıklarına sebep olduğu bilinen proteinler bulundu. Fakat araştırmanın kapsamının kısıtlı olduğunu belirtmekte fayda var. Araştırma yazarları, elektronik sigara kullanan gruptakilerin çoğunun önceden normal sigara kullandığını, o yüzden onların sonuçlarının sadece elektronik sigaraya bağlı olup olmadığının anlaşılamadığını söylüyor. Yapılan araştırma, American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine‘da yayımlandı.Yorumunuz: