Elektronik sigara da normal sigara kadar zararlı

Connecticut Üniversitesinden kimyacılar tarafından yapılan bir araştırma, elektronik sigaranın da filtreli sigara kadar zararlı olabileceğini ortaya koydu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Genellikle sigarayı bırakmaya çalışan kişiler tarafından tercih edilen elektronik sigaralar 2004 yılında ilk kez piyasaya sürüldüğünden beri gittikçe daha yaygın olarak kullanılıyor. Elektronik sigaraların ciddi sağlık problemlerini ne derece tetiklediği hala büyük oranda tartışma konusu. Connecticut Üniversitesinden kimyacılar tarafından yapılan bir araştırma, elektronik sigaranın da normal sigara kadar zararlı olabileceğine dair bazı kanıtlar ortaya sürdü.

Düşük maliyetli ve üç boyutlu yazıcıyla üretilen bir cihaz kullanan kimyacılar, nikotin bazlı bir sıvıyla dolu elektronik sigaraların, filtresiz sigaralar kadar zararlı olabileceğini fark etti. Ayrıca DNA için nikotinsiz elektronik sigaralardan yayılan dumanın filtreli sigaralar kadar zararlı olduğu anlaşıldı. DNA’ya gelen zarardan kaynaklanan hücre mutasyonları kansere sebebiyet verebiliyor.

Araştırmacılar, suni solunum tekniğiyle elektronik sigaralardan örnekler aldılar. Sigaralar içinde pamuktan tıkaçlar olan tüplere bağlıydı. Daha sonra şırınga kullanarak solunumu tekrarlattılar. Sonuçlar ise pamuğun içine hapsolan kimyasallardan alındı. Araştırmacılar 20, 60 ve 100. nefeslerden örnekler aldılar, böylece sigara ne kadar çok solunursa DNA için o kadar zararlı olduğu anlaşıldı.

Filtreli sigara kadar zararlı

Araştırmanın başyazarı Karteek Kadimisetty, “Elektronik sigaraların DNA’ya ne kadar zarar vereceği solunan duman miktarına, diğer katkı maddelerine, sigarada nikotinli ya da nikotinsiz sıvı kullanılmasına ve diğer faktörlere bağlı. Araştırmamızın sonucundan elektronik sigaraların DNA için filtresiz sigaralar kadar zararlı olduğu sonucunu çıkarmak mümkün.” dedi.

Yapılan araştırma ABD Ulusal Sağlık Enstitülerinin Çevre Sağlığı Bilimleri Enstitüsü tarafından temin edilen bütçe ile gerçekleştirildi.

Kaynak: UCONN

Connecticut Üniversitesinde yapılan bir araştırma, elektronik sigaranın DNA için filtreli sigara kadar zararlı olabileceğini ortaya koydu. Suni soluma tekniği kullanarak yapılan araştırma, sigarayı soluma süresi arttıkça, DNA’ya daha fazla zarar gelmesi ihtimali olduğunu ortaya çıkardı. Yapılan araştırma ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından finanse edildi.

4 Yorum

  • Biraz clickbait bir başlık olmuş. Haberi okuyunca, elektronik sigaraların “DNA” için normal sigaralar kadar zararlı olduğu anlaşılıyor. Fakat takdir edersiniz ki sigaranın tek zararı DNA’ya değil :)

  • Onlarca zehirli maddenin kimyasal olarak yanmasıyla, buharlaşan glikol, gliserin ve nikotinin verdiği zararı bir tutacak araştırmayı ancak british american tobacco falan finanse etmiştir diye insanın aklına gelmiyor değil… üstelik ortada dünya sağlık örgütünün elektronik sigara %95 daha az zararlı raporu varken.

  • sen yapma amirim! ”kaç para aldın sigara üreticilerinden” diyemem, yapmazsın biliyorum ama şu haberin veriliş tarzı aynen öyle! yediğimiz ekmek içtiğimiz su en az elektronik sigara kadar zaralı

  • İnanmak ve inanmamak arasında gidip gelinen ne olduğunu belkide çok sonraları gülerek anlayacağımız bir haber. Malesef sektörün büyüklüğü bu tip kuşkuları insanlar üzerinde hep bırakıyor. Bir çok bilim kanalında yayınlanan onca olumlu görüşün hiç bir tv kanalımızda yayınlanmamasına rağmen olumsuz her yorum yada haberin kanallarımızda dile geliyor olması hem sigara endüstrisinin ülkemize etkisini hemde tarafsız! tv medyamızın ülkemiz insanına verdiği değeri çok iyi gösteriyor. Tabi sizleri bunun dışında tutuyorum. Belkide sıkılmadan dolaştığım tek bilgi haber kanalı. Çoğalmanız dileğiyle.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği