Sigara içenler mutasyon geçiriyor

Günde bir paket sigara içen kişileri bir yıl boyunca takip eden araştırmacılar, bu kişilerin yüzlerce mutasyon geçirdiğini ve kansere meyilli olduğunu gördü

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amerikan Kanser Kurumu, her yıl kanserden yaşamını kaybeden 167 bin 133 hastanın hastalık sebebinin sigara olduğunu belirtiyor. Yeni yapılan bir araştırma ise sigaranın nasıl kansere sebep olduğunu gözler önüne seriyor. Araştırmada bir yıl boyunca her gün bir paket sigara içen kişilerin akciğerlerinde 150 civarında mutasyon gerçekleştiğini söylüyor.

Bu mutasyonların çoğu zararsız ancak ne kadar çok mutasyon gerçekleşirse kişinin kanser olma ihtimali de o kadar artıyor. Üstelik sigara tiryakilerini bekleyen tek tehlike de bu değil. Aynı çalışmada bir yıl boyunca sigara içen bir kişinin gırtlağında 97, yutağında ise 39 yeni mutasyon oluştuğu belirtiliyor. Ayrıca ağızda da, sigara içilen her yıl 23 adet mutasyon gerçekleşiyor.

Sigara sadece dumana direkt olarak maruz kalan organlara değil, vücudun diğer bölgelerine de zarar veriyor. Araştırmada düzenli olarak sigara içen kişilerin idrar kesesinde 18, karaciğerinde de 6 adet mutasyon gerçekleştiği gözlendi. Yani bir yıl boyunca günde bir paket sigara içen kişi yılın sonunda 233 adet yeni mutasyonla yaşamına devam ediyor.

Elektronik sigara çözüm olur mu?

Peki tek çözüm sigarayı bırakmak mı? Uzmanlara göre evet. Ancak, sigarasız yapamayacağını düşünenler için en azından daha sağlıklı alternatifler de bulunuyor. British American Tobacco (BAT) şirketinin yeni nesil ürün geliştirme müdürü Marina Trani, elektronik sigaraların gelecekte sıradan sigaraların yerini alacağını ve böylece insanların çok daha az zarar göreceğini söylüyor.

“Sigaranın zararlı olmasının sebebi, yanma işlemi sırasında açığa çıkan zararlı maddeler” diyen Trani, elektronik sigaralarla bu reaksiyonun ortadan kaldırıldığını söylüyor. Kimyasal reaksiyona maruz kalmadan nikotin tüketen kişiler, sıradan sigara içenlere göre çok daha az olumsuz etkiyle karşılaşıyor. Trani, elektronik sigaraya geçen her bireyi insanlık için olumlu bir adım olarak görüyor.

Alternatifler geliştiriliyor

Japonya, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde elektronik sigaralar birer sağlık ürünü olarak nitelendirildiği için herkes tarafından kullanılamıyor. Buna alternatif olarak tütün ısıtma cihazları kullanılıyor. BAT’ın Romanya’da denemeye başladığı Glo iFuse adlı ürün ise elektronik sigara ve tütün ısıtma cihazının karışımı şeklinde. Bu ürün elektronik sigaralara biraz daha geleneksel sigara havası vermek için tasarlanmış ancak geleneksel sigaralardan daha sağlıklı.

Elektronik sigaranın daha sağlıklı olduğuna dair bilgiler o ürünün üreticisi tarafından sunulduğunda biraz şüpheyle yaklaşmakta fayda var. Ancak dünyanın en büyük tütün üreticilerinden birisi olan BAT, kullanıcıları elektronik sigaraya yönlendirmek istiyorsa, gelecekte daha az geleneksel sigara göreceğimizi söyleyebiliriz.

Kaynak: The Memo, Los Angeles Times

Yeni yapılan bir araştırmaya göre bir yıl boyunca her gün bir paket sigara içen bir kişinin akciğerinde 150, gırtlağında 97, yutağında 39, ağzında 23, idrar torbasında 18 ve karaciğerinde 6 mutasyon gerçekleşiyor. Her yeni mutasyon da kansere yakalanma riskini arttırıyor. British American Tobacco şirketi ise geleneksel sigaralara göre daha az zararlı olan elektronik sigaraların gelecekte daha fazla kullanılacağını ve böylece insanların hastalıklara yakalanma riskinin azalacağını söylüyor. Tütün üreticileri her geçen yıl yeni ürünler geliştiriyor.

1 Yorum

  • Elektronik sigara Evi olarak bu yazınızdan dolayı teşekkür ediyoruz. Bu kadar yanlı basın varken dert anlatmak zor.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği