Kızının iPhone X videosu Apple çalışanını işinden etti

Babası Apple'da çalışan bir kız, Apple kampüsüne yaptığı bir ziyaret sırasında çektiği video yüzünden babasının kovulmasına sebep oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple’ın, kızının çektiği iPhone X tanıtım videosu YouTube’da hızlı şekilde yayılan bir mühendisini işten çıkardığını söyleniyor. Brooke Amelia Peterson, geçtiğimiz hafta Apple kampüsüne yaptığı ziyareti ve henüz satışa sunulmayan iPhone X’i gösterdiği bir vlog çekti. Peterson’ın çektiği video kısa sürede 9to5Mac gibi siteler tarafından kullanıldı.

Peterson, daha sonra çektiği bir videoda babasının kendi videosu yüzünden kovulduğunu, Apple’ın kurallarını ihlal ettiklerini anlatıyor. Apple, videonun kaldırmasını talep etti fakat içerik YouTube’dan farklı yerlerde kullanıldığı için bu mümkün olmadı.

Microsoft’ta da benzeri yaşandı

Peterson’ın çektiği video basit bir tanıtım videosu niteliğinde olsa da, videoda iPhone X’in sadece Apple çalışanlarının bildiği özel QR kodlu kamera görüntüleri vardı. Ayrıca, videoda bir de henüz satışı olmayan Apple ürünlerinin kod isimleri yer alıyordu. Apple kampüsünde video çekmek normal şartlarda da yasakken henüz satılmayan iPhone X’i videoya çekmek çok büyük bir kural ihlali oluyor. Geçmişte de bu tarz olaylar yaşanmıştı. Bir Microsoft çalışanı, oğlunun çektiği Xbox 360 fotoğrafları yüzünden işinden olmuştu.

Kaynak: The Verge

Brooke Amelia Peterson, geçtiğimiz hafta Apple kampüsüne yaptığı ziyareti ve henüz satışa sunulmayan iPhone X'i gösterdiği bir vlog çekti. Peterson'ın çektiği video kısa sürede 9to5Mac gibi siteler tarafından kullanıldı. Peterson, daha sonra çektiği bir videoda babasının kendi videosu yüzünden kovulduğunu, Apple'ın kurallarını ihlal ettiklerini anlatıyor. Video basit bir tanıtım videosu niteliğinde olsa da, videoda iPhone X'e ve Apple'ın henüz satışı olmayan ürünlerine dair detaylar yer alıyordu. Apple kampüsünde video çekmek normal şartlarda da yasakken henüz satılmayan iPhone X'i videoya çekmek çok büyük bir kural ihlali oluyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği