Haftanın Özeti: 218

İnternet, Girişimler

2018, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg için oldukça sıkıntılı bir yıldı. Yıl sonu değerlendirmesi yapan ve şirkette yaptığı değişikliklerden bahseden Zuckerberg “DNA’mızı değiştirdik” ifadesini kullandı. Yıl içinde yaşanan kişisel veri skandalı gibi pek çok sorunun üzerine gidileceğini belirten CEO, güvenlik için her yıl milyarlarca Dolar harcadığını da vurguladı.

For 2018, my personal challenge has been to focus on addressing some of the most important issues facing our community…

Gepostet von Mark Zuckerberg am Freitag, 28. Dezember 2018

Kişisel veriden bahsetmişken, reklam ajanslarının ve markaların sosyal medyada kullandığımız emojilere olan ilgisini ele alan Vox videosuna göz atabiliriz:

Yaklaşık bir haftadır Sudan’daki büyük şehirlerde artan ekmek fiyatları, hızla yükselen enflasyon ve yakıt kıtlığı sebebiyle gösteriler düzenleniyor. Gösterilerin hedefinde 30 yıldır ülkeyi yöneten Ömer el-Beşir var. Hikayenin bundan sonrasını az çok tahmin etmişsinizdir zaten. O yüzden kısa kesiyorum. Başta Facebook olmak üzere sosyal ağlara erişim engellendi, ülkenin başlıca servis sağlayıcıları da interneti kesti.

Snapchat önce kullanıcıların yüzünü köpeğe çeviren filtrelerle herkesin ilgisini çekti, şimdi de köpeklere özel filtreler hazırladı. Özellikle köpekler için hazırlanan filtrelerle birlikte artık evcil hayvanınızı da komik hallere sokabilirsiniz.

Instagram’ın arayüzünde yapılan geniş çaplı bir değişiklik sosyal medyada büyük tepkiyle karşılandı. Dikey yerine yatay olarak kayan ana sayfa düzeninin sadece küçük bir test grubuna açılması planlanıyordu. Instagram Başkanı Adam Mosseri’ye göre bir yanlışlık oldu ve söz konusu yenilik genel kullanıma açıldı. Tahmin edileceği gibi, alışkanlıklarını aniden değiştirmek zorunda kalacağını düşünen binlerce kullanıcı, platformu tepki yağmuruna tuttu. Yanlışlığı düzelten Instagram, bir bakıma hızlı bir kullanıcı testi gerçekleştirmiş oldu.

Kickstarter ve diğer kitle fonlama platformları, binlerce girişimciye umut olmasının yanı sıra yakın geleceğin girişimcilik trendleri hakkında da küçük bir ön gösterim sunuyor. Şurada o binlercesinin arasından seçilmiş ‘en havalı’ 10 tanesi sıralanmış. 15 bin Dolar için yola çıkıp 382 bin Dolar toplamayı başaran, sese tepki vererek ışık gösterisi sunan maske mesela. Dans ortamlarının vazgeçilmezi haline geleceği günleri ‘sabırsızlıkla’ bekliyorum.

Yaklaşık 160 milyar Dolar’lık servetiyle dünyanın en zengin insanı unvanını elinde bulunduran Amazon Kurucusu Jeff Bezos farklı alanlardaki girişimlere yatırım yapmasıyla da biliniyor. “O ilgi gösterdiyse vardır bir şeyler” derseniz Digital Age’de Bezos’un yatırım yaptığı girişimlerin bir derlemesi var.

 • EverFi (eğitim teknolojileri).
 • General Assembly (önce ortak çalışma alanı sonra çevrimiçi kurs).
 • MakerBot (3D baskı).
 • NextDoor (kapalı sosyal ağ).
 • Plenty (tarım teknolojileri).
 • Airbnb (paylaşım ekonomisi, turizm).
 • Grail (kanserin erken teşhisi).
 • Juno Therapeutics (kanser tedavisi).
 • Mark43 (kamu güvenliği yazılımı).
 • Fundbox (fintech).
 • Lookout (siber güvenlik).
 • Uber (paylaşım ekonomisi, ulaşım).
 • Domo (ofis iletişimi).
 • Breathrough Energy Ventures (sera gazı emisyonuyla mücadele).
 • Mindstrong Health (sağlık teknolojileri).

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2018’de de ABD merkezli teknoloji devleri Avrupa’da kurulan başarılı girişimleri satın almaya devam etti. O girişimlerden öne çıkan 13 tanesi şunlar:

 • Apple / Spektral (Danimarka).
 • Apple / Shazam (Birleşik Krallık).
 • Apple / Dialog Semiconductor (Almanya).
 • Apple / Platoon (Birleşik Krallık).
 • Facebook / Bloomsbury AI (Birleşik Krallık).
 • Google / GraphicsFuzz (Birleşik Krallık).
 • Microsoft / Ninja Theory (Birleşik Krallık).
 • Microsoft / Playground Games (Birleşik Krallık).
 • Lyft / Blue Vision Labs (Birleşik Krallık).
 • Snap / PlayCanvas (Birleşik Krallık).
 • PayPal / iZettle (İsveç).
 • GTT Communications / Interoute (Birleşik Krallık).
 • Rover / DogBuddy (Birleşik Krallık).

Geride bıraktığımız yıl pek çok girişim ve uygulamanın kapandığına da şahitlik ettik. Bir dönem skorlarıyla övündüğümüz Klout, bilinçli internet kullanımına katkısı inkar edilemez StumbleUpon, artırılmış gerçeklik denilince akla ilk gelen platformlardan biri olan Blippar gibi bağımsız girişimlerin yanı sıra Google+, Hangouts, YouTube Gaming gibi dev destekli uygulamaların da acı haberlerini aldık. Hatırlamak isteyenler için VentureBeat’in uzun bir listesi var.

“İyi de Türkiye’de neler olup bitti” diye soranlar için girişimci ve yatırımcı kimliğiyle tanıdığımız Fırat İşbecer’in Türkiye ve dünyadan gelişmeleri derlediği uzun bir tweet zinciri var.

Genç girişimcilere destek olunması gerektiği, gençlerin girişimciliğe yönlendirilmesi gerektiği sıkça dile getirilir. Bunun yanında girişimciliğin az da olsa deneyim istediği de bir gerçek. Yapılan bir araştırma aslında 40’lı yaşlarındaki girişimcilerin daha yaygın olduğunu ve bu kişilerin başarı şansının daha yüksek olduğunu gösteriyor. MIT Sloan’dan araştırmacılar 2007-2014 arasında kurulan 2,7 milyon girişimi inceledi ve bir iş kurup en az bir eleman çalıştıran kişilerin yaş ortalamasının 42 olduğunu tespit etti. Daha önce aynı sektörde çalışan kişilerin, başka sektörden gelen kişilere göre başarılı olma ihtimalinin yüzde 125 daha fazla olduğu görüldü. Tabii ki Bill Gates ve Steve Jobs gibi bazı başarılı girişimciler şirketlerini çok genç yaşta kurdu ama bu şirketler de en başarılı dönemlerine, kurucuları 40’lı yaşlarına geldiğinde ulaştı. İyi bir iş fikri insanlara her yaşta gelebilir ancak araştırmalar, girişimcilerin fikirlerini başarılı şirketlere dönüştürmek için biraz hayat tecrübesine ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

LinkedIn, işletmelerin en hızlı şekilde işe alım yaptığı pozisyonları, bu pozisyonlar için gerekli yetenekleri ve ortaya çıkan yeni pozisyonları listeledi. Analize göre 2019’da en hızlı yükselmesi beklenen meslekler bunlar:

 • Blok zinciri geliştiricisi.
 • Makine öğrenimi mühendisi.
 • Uygulama satış yöneticisi.
 • Makine öğrenimi uzmanı.
 • Profesyonel tıbbi mümessil.

Elektrikli araç üreticisi Tesla hızlı şarj istasyonları Supercharger’ları 2019’un sonuna kadar bütün Avrupa’ya yaymak istiyor. Çarşamba günü Twitter’dan kendisine ulaşan ve İrlanda’daki bazı bölgelerde şarj istasyonlarının yetersiz olduğunu belirten bir kullanıcıya yanıt veren Elon Musk “Önümüzdeki yıl Supercharger’lar Avrupa’nın tamamını kapsayacak. İrlanda’dan Kiev’e, Norveç’ten Türkiye’ye” dedi. Tesla’nın şu anda dünya genelinde bin 386 şarj istasyonu mevcut.

Çinli akıllı telefon üreticisi Huawei ABD yönetimiyle sorunlar yaşasa da satış anlamında başarılı bir yılı geride bırakıyor. 2017’de 153 milyon telefon satan şirket bu yıl 200 milyon barajını geçti. Şu anda 170’ten fazla ülkede toplam 500 milyon Huawei telefon kullanıldığını söyleyen şirket bu yılın ikinci yarısında Apple’ı geride bırakarak Samsung’un ardından en çok cihaz satan marka olma başarısını göstermişti. Diğer markaların yıl sonu rakamları henüz açıklanmadığı bu sıralama ne durumda bilmiyoruz tabii.

Geride bıraktığımız hafta ilginç bir ‘mobil internet krizi’ yaşandı. Turkcell 15 Ocak’tan itibaren mobil internetini kişisel erişim noktası (hotspot) üzerinden paylaşan kullanıcılardan 9 TL alacağını, bunun karşılığında sadece paylaşım interneti olarak kullanılabilecek 2 GB hediye edeceğini duyurdu. Bu uygulama sosyal medya platformlarında tepkiyle karşılandı. Gözlerin çevrildiği diğer operatörler olan Vodafone ve Türk Telekom’dan böyle bir ücret almayı düşünmedikleri yönünde açıklamalar geldi. Turkcell daha sonra yaptığı açıklamada mobil veri paylaşımı yapan müşterilerinden ‘Hızlı Giriş‘ teknolojisi üzerinden giriş yapmaları halinde, herhangi bir ücret talep edilmeyeceğini duyurdu.

TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) tarafından otel rezervasyon ağı Booking.com’a dava açılmış ve şirketin Türkiye’deki faaliyetleri durdurulmuştu. Görülmeye devam eden davada bilirkişi Booking’in seyahat acentası ruhsatı almasının gerekli olmadığı ancak gelir elde ettiği Türkiye’de vergi vermesi gerektiği yönünde görüş bildirdi. TÜRSAB avukatı bilirkişi raporunun çelişkili olduğunu savundu. Mahkeme 17 Nisan’a ertelendi.

Yemeksepeti 2018 istatistiklerini paylaştı. 27 bin restorandan verilen 250 milyon porsiyon yemek siparişinden yola çıkan verilere göre bu yılın sipariş rekoru bin 633 adetle İstanbul’da yaşayan bir kullanıcıdan geldi. 2,7 milyon yeni üyeyle toplamda 11 milyon kullanıcıya ulaşan sisteme 14 bin yeni restoran katıldı. Siparişlerin yüzde 75’i mobilden gelirken en çok sipariş verilen 10 şehir İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Antalya, Bursa, Adana, Denizli, Kocaeli ve Konya şeklinde sıralandı. En çok yemek yenilen ay Aralık, en çok yemek yenilen gün ise Pazar oldu. En çok sipariş verilen kampüs İTÜ Ayazağa Kampüsü olurken onu Bilkent Üniversitesi Merkez Kampüsü izledi. En çok sipariş edilen yemekler sırasıyla burger, döner ve lahmacun oldu. Kahve siparişlerinin iki kat artması da önemli bir ayrıntı.

Ekşi Sözlük de 2018’de olup bitenlere dair bilgiler paylaştı. Birkaç not:

 • 233 milyonun üzerinde farklı kişiye 5 milyarı aşkın sayfa gösterimi yapıldı.
 • En fazla ziyaret 13 Ağustos’ta gerçekleşti (4 milyon 120 bin 898 ziyaret).
 • Ziyaretçilerin yüzde 91,30’u Türkiye’den, yüzde 31,06’sı İstanbul’dan.
 • Arama motorlarından en çok ziyaret gönderen 10 kelime: Amazon, Börü, Çiftlik Bank, prostat kanseri, Muharrem İnce, konkordato, yeni iş fikirleri, bedelli askerlik, La Casa de Papel, Prozac.
 • En çok göz atılan sayfalar: La Casa de Papel, bedelli askerlik, Survivor 2018 All-Star, Ufak Tefek Cinayetler, 2018 ekonomik krizi, Çiftlik Bank, Çukur, Bitcoin, Muharrem İnce.
Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: