Sudan’da Facebook, Twitter ve Instagram’a erişim engellendi

Sudan hükumeti ülkedeki protestoları bastırmak için sosyal medya uygulamalarına erişimi engelledi. Bazı servis sağlayıcılar da internet bağlantısını kesti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sudan hükumeti interneti, ülkedeki protestoları bastıracak bir araç olarak görüyor. Yaklaşık bir haftadır ülkedeki büyük şehirlerde, artan ekmek fiyatları, hızla yükselen enflasyon ve yakıt kıtlığı sebebiyle protestolar düzenleniyor. Ekonomik ve siyasi durumun düzelmesi için protestocular ülkeyi yaklaşık 30 yıldır yöneten Başkan Omar al-Bashir’in istifa etmesini istiyor.

Şimdiye dek çıkan olaylarda en az 19 kişi yaşamını yitirdi, 200 kişi de yaralandı. Amnesty International ise ölü sayısının 37 olduğunu söylüyor. Sudan hükumeti olağanüstü hal ilan edip muhalif figürleri tutuklamanın yanı sıra mobil ağlar üzerinden sosyal medyaya erişimi de engelledi. Dijital haklar grubu NetBlocks tarafından 21 Aralık’ta toplanan veriler, mobil ağlar üzerinden Twitter, WhatsApp, Facebook ve Instagram’a erişimin engellenmesi için farklı girişimlerde bulunulduğunu gösteriyor.

Dört servis sağlayıcıda internet erişimi kesildi

MTN Sudan, Zain Sudan, Kanartel ve Sudatel gibi önemli telekomünikasyon şirketlerinde internet bağlantısı kesildi. Bu dört hizmetin kesilmesinin ülke ekonomisine günlük 7,5 milyon Dolar’a mal olduğu ifade ediliyor. Bu zarar NetBlocks’un internet kesme bedeli aracı (COST) tarafından hesaplandı.

Dijital hak savunucuları internet engelini kınarken, bunun insanların önemli bilgiye erişim ve paylaşım hakkına karşı bir uygulama olduğunu dile getirdi. Hartum yönetimi 2013’te de benzer bir hükumet karşıtı protesto sırasında internet hizmetini kesmişti.

Dijital haklar grubu Access Now’ın yöneticisi Melody Patry “Sudanlı yetkililer, krizi kontrol altında tutmak ve ülkede olup bitenler hakkında bilgi edinilmesini engellemek için sosyal medyaya erişimi engelleme kararı almış gibi duruyor. Bu sansür ve bilgi kontrolü teşebbüsü durdurulmalı.” diyor.

Kaynak: Quartz

Yaklaşık bir haftadır Sudan’daki büyük şehirlerde, artan ekmek fiyatları, hızla yükselen enflasyon ve yakıt kıtlığı sebebiyle protestolar düzenleniyor. Ekonomik ve siyasi durumun düzelmesi için protestocular ülkeyi yaklaşık 30 yıldır yöneten Başkan Omar al-Bashir’in istifa etmesini istiyor. Çıkan çatışmalarda en az 19 kişinin öldüğü belirtiliyor. Hükumet ise çareyi, interneti engellemekte buldu. Dört servis sağlayıcı bir süredir internet hizmeti vermezken, mobil ağlar üzerinden de Facebook, Twitter, Instagram ve WhatsApp gibi uygulamalara erişim engellendi. İnternet engelinin ülkeye günlük 7,5 milyon Dolar’a mal olduğu belirtiliyor.Yorumunuz: