Instagram’ın yatay ana sayfası yoğun tepki aldı

Dün Instagram’ın arayüzünde yapılan geniş çaplı bir değişiklik sosyal medyada büyük tepkiyle karşılandı. Ancak tasarım değişikliği kısa sürede geri çekildi.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Instagram kullanıcıları! Artık rahat bir nefes alabilirsiniz. Uygulamanız normale döndü. Dün Instagram’ın arayüzünde yapılan geniş çaplı bir değişiklik sosyal medyada büyük bir tepkiyle karşılandı. Ancak bu tasarım değişikliği kısa sürede geri çekildi.

Instagram’ın Başkanı Adam Mosseri, büyük değişimin aslında bir test olduğunu ve yanlışlıkla çok daha geniş bir kullanıcı kitlesine açıldığını söylüyor. Dikey yerine yatay olarak kayan ana sayfa düzeninin sadece küçük bir test grubuna yayımlanması planlanıyordu.

https://twitter.com/mosseri/status/1078321786586951680?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1078321786586951680&ref_url=https%3A%2F%2Fmashable.com%2Farticle%2Finstagram-horizontal-scrolling-timeline-accident%2F

Arayüz değişikliğini yaşayan Instagram kullanıcıları uygulamalarını açtıklarında, gönderileri görmek için ekranı aşağıya ya da yukarıya kaydırmak yerine sağa ve sola tıklamak zorunda olduklarını fark ettiler. Yeni yatay olarak hareket eden ana sayfada tek seferde bir gönderi görülebiliyordu.

Instagram kullanıcıları, bir sonraki gönderiyi görmek için ekrana tıklamaları gerektiğini söyleyen bir ekranla karşılaştı.

Değişiklik güncellemeye ihtiyaç duymuyordu

Instagram genellikle böyle büyük değişiklikleri bir blog yazısıyla paylaşıyor. Bu kez blog yazısı paylaşılmaması da bu değişikliğin (en azından şimdilik) geniş kitlelere sunulmasının planlanmadığının bir göstergesi. Kullanıcıların yeni arayüzü kullanmama şansı da yoktu. Uygulama, güncellemeye ihtiyaç duymadan yeni arayüze geçti.

https://twitter.com/mosseri/status/1078322669307609088?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1078322669307609088&ref_url=https%3A%2F%2Fmashable.com%2Farticle%2Finstagram-horizontal-scrolling-timeline-accident%2F

Hala yeni arayüzü görüyorsanız, Mosseri uygulamayı kapatıp yeniden açarak önceki arayüze dönebileceğinizi söylüyor. Instagram konu ile ilgili Mashable’a gönderdiği açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bir hata sebebiyle bazı kullanıcılar bugün ana sayfalarında gördükleri değişime maruz kaldılar. Bu konuyu hızlıca düzelttik ve normal haline getirdik. Yaşanan karışıklık sebebiyle özür diliyoruz.”

Kaynak: Mashable

Dün Instagram’ın arayüzünde yapılan geniş çaplı bir değişiklik sosyal medyada büyük bir tepkiyle karşılandı. Ancak bu tasarım değişikliği kısa sürede geri çekildi. Instagram’ın Başkanı Adam Mosseri, büyük değişimin aslında bir test olduğunu ve yanlışlıkla çok daha geniş bir kullanıcı kitlesine açıldığını söylüyor. Arayüz değişikliğini yaşayan Instagram kullanıcıları uygulamalarını açtıklarında, gönderileri görmek için ekranı aşağıya ya da yukarıya kaydırmak yerine sağa ve sola tıklamak zorunda olduklarını fark ettiler. Yeni yatay olarak hareket eden ana sayfada tek seferde bir gönderi görülebiliyordu.Yorumunuz: