Facebook ana sayfa içeriğini değiştiriyor

Son dönemde içerik üreten sayfalar tarafından işgal edilen Facebook ana sayfası daha fazla aile ve arkadaş gönderisi içerecek şekilde düzenlenecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook ana sayfa içeriklerinde değişikliğe gidiyor. Yeni düzenleme ile birlikte artık kullanıcılar aileleri ve arkadaşlarından daha fazla paylaşım görürken takip edilen sayfaların ürettiği içerikler daha çok filtrelenecek. Böylece sitenin eski samimi havasına kavuşması amaçlanıyor.

Bu karar özellikle Facebook sayfası üzerinden paylaşım yapan içerik üreticilerini olumsuz olarak etkileyecek ve bu şirketleri alternatif çözüm yolları aramaya itecek. Geçmişte de Facebook yaptığı değişikliklerle içerik üreticilerini yeni kararlar almaya itmişti. Bundan bir kaç yıl önce videonun daha iyi bir içerik olduğuna karar veren Facebook video içerikleri ön plana çıkarmaya başlamıştı. İçerik üreticileri de bu yönde değişiklikler yapmıştı. Son olarak canlı yayının daha önemli olduğuna karar veren Facebook bu tarz içeriklerin yaygınlaşması için yayıncılarla yüksek bütçeli anlaşmalar imzalamıştı.

İçerik türü fark etmeyecek

Facebook’un gerçek kişilerden gelen içerikleri ön plana çıkarma kararı herhangi bir tür içeriğe bağlı olmayacak. Haliyle canlı yayın içeriğinin ya da video içeriklerin görünürlüğü azalacak. Facebook’un Ana Sayfa’dan sorumlu başkan yardımcısı Adam Mosseri değişimin küçük ancak fark edilebilir azalmalara sebep olacağını ifade ediyor.

Bu durum sayfa yöneticilerini daha fazla ödeme yapmaya zorlayabilir. Facebook bu konuda bir adım atmayacağını söylüyor ancak sayfanın ürettiği içeriğin kullanıcılara ulaşmadığını gören şirketler bu hamleyi yapmaya maruz kalacaklar.

Orijinal içerik paylaşımı azalmıştı

Facebook üzerinden yapılan orijinal içerik paylaşımının azaldığı yönündeki istatistikler Facebook’un böyle bir karar almasında etkili olmuş olabilir. Ana sayfada çok fazla profesyonel hesap gören kullanıcılar Facebook’u artık tanıdıkları insanlara ulaşmaktan çok bir haber kaynağı olarak kullanmaya başladığı için bu platform üzerinden paylaşım yapmaya isteksiz hale gelmişti. Aile ve arkadaşlardan daha fazla içerik görmek bu algıyı değiştirmeye yardımcı olabilir. Böylece kullanıcılar tekrar daha fazla paylaşım yapabilir.

Değişiklik ürettiği içeriklerle ön plana çıkan Facebook sayfalarını kötü etkileyecek olsa da, kullanıcılar tarafından direkt olarak paylaşılan içerik üreten şirketler bu değişiklikten çok fazla etkilenmeyecek. Sayfanın paylaşımlarının görüntülenme rakamları azalsa da kullanıcıların paylaştığı linkler daha görünür olacağı için bu şirketler toplam erişim rakamlarını korumaya devam edecek.

facebook girl

Facebook kullanıcıların daha fazla içerik paylaşması ve profesyonel hesapların daha fazla reklam vermesi amacıyla ana sayfa içeriklerinde değişikliğe gidiyor. Sayfalardan gelen içeriğin azaltılacağını, aile ve arkadaşlardan gelen içeriklerin daha görünür olacağını açıklayan Facebook yetkilileri sayfalar için değişimin küçük ancak fark edilir seviyede olacağını dile getirdi. Görüntülenme sayısı azalan sayfaların daha fazla sponsorlu içeriğe yönelmesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği