Paylaşmaktan usanmış olabilir miyiz?

Yapılan araştırmaya göre Facebook üzerindeki toplam paylaşımların yüzde 5,5, kişisel paylaşımların ise yüzde 21 oranında azaldığı görüldü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook’ta son dönemde sayfalar ya da gruplar tarafından paylaşılan çok fazla haber ve komik video görüyorsanız bu sadece sizinle alakalı bir durum değil. İnsanlar Son dönemde Facebook’ta kişisel paylaşım yapmayı bırakmaya başladı. Ana sayfada oluşan bu boşluk da takip ettiğiniz sayfalar ve gruplar tarafından dolduruluyor.

The Information’ın yaptığı araştırmaya göre 2015’te Facebook’ta yapılan toplam paylaşım 2014’e göre yüzde 5,5 azaldı. Daha da önemlisi, insanların kendi görüşlerini ve hayatlarına dair bilgileri paylaştığı kişisel paylaşımlarda aynı dönemde yüzde 21’lik bir azalma oldu. Bu azalma 2016’da yüzde 15’e düşürülürken negatif seyir sürmeye devam etti.

Durumun farkında olan Facebook insanların kişisel paylaşımlar yapması için ana sayfada paylaşım yapmayı daha da kolaylaştıracak hamleler yaptı. Bu sayede kişisel paylaşımlardaki azalma biraz olsun engellenmiş oldu. İnsanların hala Facebook üzerinde çok fazla paylaşım yaptığını açıklayan Facebook, “Toplam paylaşım rakamları hem önceki yıllara yakın hem de oldukça fazla” şeklinde konuştu.

Değişiklikler bu sonucu doğurdu

Sosyal medya sistesi üzerinde bu azalmayı açıklayabilecek bazı değişiklikler oldu. Örneğin eskiden insanların arkadaşları ile iletişim kurmak ve onların hayatını takip etmek için kullandığı sitede markaların sayfaları tarafından içerikler paylaşılmaya başlandı. Buna haberler de eklenince Facebook artık arkadaş arasında samimi bir ortam olmaktan çıkıp insanların haber aldığı geniş bir platforma dönüştü. Bu da insanların kişisel paylaşım yapmaktan sakınmasına sebep oldu.

Bu konuda Facebook’un kararsızlığının da etkisi var. Eskiden sadece seçili kişilerin üye olabildiği özel bir platform olan Facebook yıllar geçtikçe büyüdü ve neredeyse herkes tarafından kullanılmaya başladı. Eskiden kişiye özel olan profiller bir ara herkese açıldı sonra tekrar özel oldu ancak bu gelişmeleri takip edemeyenler ya da gizlilik ayarlarını karmaşık bulanlar paylaşımlarını kimin göreceğini kestiremediği için sitede paylaşım yapmaktan tamamen vazgeçti.

Facebook üzerinde yapılan kişisel paylaşımlarda son iki yıldır ciddi bir düşüş yaşandığı ortaya çıktı. Bu düşüşün sebebi olarak, kullanıcıların gitgide genişleyen platformu kişisel paylaşımlar için yeterince samimi bulmaması gösteriliyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği