Haftanın Özeti: 215

Tasarım, İnovasyon

Özetin buraya kadarki bölümlerinden anlaşılacağı üzere bu hafta “yılın en iyileri” temalı içerikler yoğunlukta. Design Boom da yıl boyunca yer verdiği konut tasarımları arasından en iyi 10 tanesini seçti. Studio MK27 imzalı Brezilya’daki bu ev de yılın unutulmazlarından. Vakti olanlar için Design Boom’da daha pek çok liste var.

Dezeen’de de benzer derlemeler var elbette. Yıl içinde bahsi geçen en havalı 10 otelle başlayabilirsiniz mesela. Aşağıdaki fotoğraf Şili’deki Tierra Chiloe’den.

Yıl boyunca sık sık yalnızlığa ve onun zararlarına değindik. Yalnızlık küresel bir sorun. Hatta İngiltere’de Yalnızlık Bakanlığı kurulduğuna dair haberleri hepimiz hatırlıyoruz. Peki mimarlar, tasarımcılar ve şehir plancıları yalnızlığımızı hafifletmek için bir şeyler yapamaz mı? Melbourne Üniversitesi’nde kentsel tasarım üzerine çalışan Tanzil Shafique öğrencilerin önerilerini listelemiş. Evcil hayvan sahiplerini (ve hayvanlarını elbette) bir araya getirmeyi amaçlayan Puppy Society gibi basit ama etkili olabilecek fikirler.

2018 boyunca adını en çok duyduğumuz mimarlık ve tasarım ofislerinden biri Norveç merkezli Snohetta oldu. Firma bu kez Harvard Üniversitesi için yenilediği, yapılarda enerji verimliliğinin araştırılacağı genel merkez binasıyla karşımızda. Yapım tarihi 1940’ların öncesine dayanan ev, yapı kabuğu ve malzemeleri mevsimlerle ve dış ortamla daha doğal bir şekilde etkileşime girecek şekilde tasarlandı. Mevzu yapılarda enerji verimliliği olunca göz atmak için el altında tutmalık bir proje. Arkitera’da detaylı incelemesi var.

Alman ürün tasarımı öğrencisi David Mauer-Laube tarafından üretilen Convercycle adlı bisiklet yük taşımak için açılıp uzatılabiliyor. Normal bisiklet modundayken arka açılır kolları katlanarak kenetleniyor. Böylece bisikletin arka tekeri kargo alanının içine giriyor. Katlama süreci sadece 3 saniye alıyor ve tek elle gerçekleştirilebiliyor. Kargo moduna alındığında 60 kilograma kadar yük taşıyabiliyor. Kickstarter’da destek arayan Convercycle için yüzde 60 indirimli olarak ön sipariş vermek mümkün. Söz konusu indirimle standart bisikletin fiyatı 750 Avro’ya, elektrikli olanınki de 950 Avro’ya geliyor.

Rolls-Royce tarafından geliştirilen ve dünyanın ilk otonom feribotu olarak tanımlanan Falco ilk seferini yaptı. Finlandiya’da kullanıma sokulan feribot, yaklaşık 50 kilometrelik yolu 80 yolcusuyla tamamlamayı başardı.

Aylar süren testlerin ve katedilen milyonlarca kilometrenin ardından Waymo ABD’nin ilk ticari otonom araç paylaşım hizmeti olarak çalışmaya başladı. Şirketin Waymo One adlı programı müşterilere otonom araçlarla günün 24 saati hizmet verecek. Başlangıçta bu servis Phoenix ve çevresindeki Tempe, Mesa ve Chandler gibi şehirlerde hizmete girecek. Otonom araçlarda seyahat etmek isteyen birçok kişi olsa da Waymo One servisi öncelikle kısıtlı sayıda kişiye hizmet verecek. Bu müşteriler, Waymo’nın Nisan 2017’den bu yana yürüttüğü otonom sürüş testlerinde yer alan yüzlerce kişiden seçilecek. Waymo, yeni hizmeti Waymo One’ın fiyatlarının Uber ve Lyft gibi diğer araç paylaşım servisleriyle rekabet edecek seviyede olacağını belirtiyor.

Tasarımcı Alex Baldini Imnadze Porsche kamyon yapsaydı nasıl olurdu sorusuna yanıt olarak Porsche GT Vision Truck’ı tasarladı. Bu konsept, yine aynı tasarımcının konsept yarış aracı Porsche 906/917’yi yarış pistlerine taşıması planlanarak hazırlandı. Bu çizimler dışında araca dair herhangi bir detay yok. Şimdilik bakıp “vay be” demek yeterli.

Alman otomobil devi Volkswagen son nesil benzinli araçları 2026’da üreteceğini ve bu tarihten sonra elektrikli araçlara odaklanacağını duyurdu. Açıklama şirketin stratejiden sorumlu yöneticisi Michael Jost’tan geldi. Volkswagen henüz e-Golf dışında tamamen elektrikli araç üretmiyor. Ama üzerinde çalıştığı araçları 2020’de satışa sunmayı planlıyor.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: