Waymo, sürücüsüz araçlarına polislerin el işaretlerini öğretiyor

Waymo'nun Çarşamba günü yayımladığı bir videoda, şirketin aracının trafik ışıkları çalışmayan bir kavşakta trafik polisinin işaretlerine uyduğu görülüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sürücüsüz araçlar konusunda şüpheleri olanlar genellikle aracın otomatik yazılımının beklenmedik durumlarda nasıl yanıt vereceğini merak ediyor. Örneğin bir kavşakta trafik ışıklarında bir arıza meydana gelirse ve sürücülerin trafik polisinin el işaretlerine uyması gerekirse otonom araç ne yapacak? Waymo Çarşamba günü yayınladığı videoda bu durumun kendi araçları için hiç sorun yaratmadığını gösterdi.

Videoda Waymo’nun araçlarından biri bir kavşağı tespit ediyor ve trafik ışıkları çalışmamasına rağmen duruyor. Aracın yazılımı trafik polisini tespit ediyor (makine görünümünde sarı bir kutu olarak görünüyor) ve polis devam etmesini işaret edene kadar hareket etmiyor.

Waymo’nun yazılımının insan hareketlerini bu şekilde algılayabilmesi oldukça etkileyici. Waymo 2016’da yayımladığı bir blog gönderisinde, araçlarının algılayıcılarının ve yazılımlarının bisikletçilerin dönüş yaparken, dururken vb. yaptığı el işaretlerini de anlayabildiğini söylemişti.

Araçlar yollarda pratik yapıyor

Waymo’nun lehine olan bir diğer durum da şirketin araçlarının son yıllarda çok uzun yollar kat etmesi. Böylece şirket araçlarının yazılımını geliştirme imkanı buluyor. Waymo’nun en son raporunda otonom araçların 2018’de toplam 2 milyon km’nin üzerinde yol kat ettiği açıklandı.

Daha da etkileyici bir rakam ise aracın kontrolü güvenlik sürücüsüne devretme sıklığı. Waymo, aracın sürücüye her 1000 milde (1609 km) 0,09 kez ihtiyaç duyduğunu söylüyor. Yani, Waymo’nun araçları ortalama her 11 bin milde (17 bin 700 km) bir kontrolü sürücüye devrediyor. Bu oran şirketin tüm rakiplerinden daha az.

Kaynak: CNET

Sürücüsüz araçlar konusunda şüpheleri olanlar genellikle aracın otomatik yazılımının beklenmedik durumlarda nasıl yanıt vereceğini merak ediyor. Örneğin bir kavşakta trafik ışıklarında bir arıza meydana gelirse ve sürücülerin trafik polisinin el işaretlerine uyması gerekirse otonom araç ne yapacak? Waymo Çarşamba günü yayınladığı videoda bu durumun kendi araçları için hiç sorun yaratmadığını gösterdi.Videoda Waymo'nun araçlarından biri bir kavşağı tespit ediyor ve trafik ışıkları çalışmamasına rağmen duruyor. Aracın yazılımı trafik polisini tespit ediyor ve polis devam etmesini işaret edene kadar hareket etmiyor.

1 Yorum

  • Türkiye’de trafik polisi kavşakta uyhulama yaptığında bile ışıklar çalıştığı için Allah korusun polisi ezer geçer bu araç. Bizde tutmaz bence.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği