Waymo’nun araçları mide bulandırmayacak

Sürücüsüz araç şirketi Waymo, kullanıcılarının araç tutması tecrübesini engellemeyi amaçlayan sistem için patent başvurusu yaptı.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google’ın sürücüsüz araç şirketi Waymo’nun geçtiğimiz günlerde yaptığı bir patent başvurusunda, araç tutması tecrübesini engellemek için detaylı bir sistem geliştirdiğini görüyoruz.

Sistem, araç tutmasını en aza indirgeyecek rotaları seçerek çalışıyor. Mesela hassas yolcuların daha düzgün yollarda daha rahat bir yolculuk yapması sağlanabilir. Acelesi olan kullanıcılar ise gitmek istedikleri yere daha hızlı şekilde varabilecekleri ancak nispeten kötü olan yollardan götürülebilir.

Patent başvurusunda, yolculuk sırasında bir şeyler okunmaması ya da aşağı doğru bakılmaması için kullanıcıları uyaracak bir sistem de var. Yol tutmasına karşı daha hassas olan yolcular için durumdan daha az etkilenmelerini sağlayabilecek özel koltuklar da tasarlanabilir.

Waymo, belirli bir rotadaki araç tutması ihtimalini değerlendirmek için aracın ne kadar şiddetli şekilde hızlanacağını ya da öne/arkaya gidip gelebileceğini de araştırabilir. Patentte, bir yolcunun rahatsız olması durumunda arabanın sürme şeklini ona göre ayarlayabileceği de belirtiliyor. Bu durumda araç, önündeki araçla arasında daha fazla boşluk bırakabilir ya da dur-kalk durumunu engellemek için daha az sıkışık bir yola geçebilir.

Bu yılın ilerleyen zamanlarında Arizona’da halka açık bir sürücüsüz araç servisi çıkarmayı planlayan Waymo konu hakkında henüz yorum yapmadı. Otonom araçlar yolculuk sırasında bize daha fazla özgürlük verme potansiyeli yüzünden yüceltiliyor ancak seyahat sırasında yolcuların rahat olması da son derece önemli bir konu.

Araç tutması konusuyla ilgili çalışmalar yapan tek girişim Waymo değil. Ocak ayında Michigan Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, araç tutmasını engellemek için ışık yakıp söndüren bir giyilebilir gözlük patenti almıştı. Kasım ayında da Uber’in yaptığı ve çevrimiçi ortamda yayınlanan bir patentte, araç bir yere doğru döneceği zaman yolcuları uyaran bir ışık sistemi oluşturulduğunu görmüştük.

Kaynak: CNN Money

Google’ın sürücüsüz araç şirketi Waymo, araç tutması tecrübesini engellemek için geliştirdiği detaylı sistem için patent başvuru yaptı. Sistem, araç tutmasını en aza indirgeyecek rotaları seçerek çalışıyor. Mesela hassas yolcuların daha düzgün yollarda daha rahat bir yolculuk yapması sağlanabilir. Patent başvurusunda, yolculuk sırasında bir şeyler okunmaması ya da aşağı doğru bakılmaması için kullanıcıları uyaracak bir sistem de var. Yol tutmasına karşı daha hassas olan yolcular için durumdan daha az etkilenmelerini sağlayabilecek özel koltuklar da tasarlanabilir. Patentte, bir yolcunun rahatsız olması durumunda arabanın sürme şeklini ona göre ayarlayabileceği de belirtiliyor. Bu durumda, araç önündeki araçla arasında daha fazla boşluk bırakabilir ya da dur-kalk durumunu engellemek için daha az sıkışık bir yola geçebilir.Bir yanıt

  1. Mustafa Karagülle avatarı
    Mustafa Karagülle

    Yol tutmasından çok daha fazlası için önemli bir gelişme. Canlı taşıma(Sayrılığı Olanlar, Yılkılar) için çok büyük kolaylık sağlayacak, ulaşım da alınan, verilen zararı çok azaltacak, dilerim yollar için de anlamlı çalışmalar başlar.

Yorumunuz: