Lyft Kaliforniya’da otonom araçlarını deneyecek

Uber, Waymo, Mercedes-Benz, Tesla ve Ford'un ardından Lyft de Kaliforniya'da sürücüsüz araç denemek üzere izin alan şirketler listesine girdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir şirkete daha otonom araç testi izni veren Kaliforniya’nın zaten kalabalık olan yolları şimdi biraz daha kalabalıklaşacak gibi görünüyor. Uber, Waymo, Mercedes-Benz, Tesla ve Ford’un ardından Lyft de Kaliforniya’da sürücüsüz araç denemek üzere izin alan şirketler listesine girdi.

Lyft’in yeni onaylanan izni, Kaliforniya Motorlu Taşıtlar Dairesi‘nin internet sitesinden görüntülenebilir. Kaliforniya’dan onay alan ilk şirket Volkswagen’di. O zamandan bu yana 40 şirkete daha otonom araç testi izni verildi.

Lyft birçok şirketle iş birliği yaptı

Sektör kalabalıklaştıkça şirketler arasında rekabetten ziyade iş birliği görme ihtimalimiz de artıyor. Hatta Lyft’in otonom araç şirketleriyle yaptığı birkaç anlaşma mevcut. 2017’nin başlarında Lyft, Waymo’nun Uber’le olan davası sürerken Waymo ile bir anlaşma yapmıştı. Anlaşmanın detayları hala tam olarak bilinmese de, anlaşmanın ‘otonom araçların ticarileştirilmesi çabalarına ve daha fazla test sürüşü yapılmasına destek olması’ bekleniyor.

Ayrıca Lyft, Ford ile iş birliği yaptı. İş birliği ile ilgili açıklama yapan Ford, “Lyft ile yaptığımız anlaşmanın karlı ve uygulanabilir bir otonom araç programı oluşturma çabalarımızı hızlandırmasını umuyoruz.” dedi. Lyft bir de NuTonomy adlı şirketle ‘stratejik bir ar-ge iş birliği’ olarak adlandırdığı anlaşmayı imzaladı. NuTonomy CEO’su ve kurucu ortağı Karl Iagnemma, “Lyft ile güçlerimizi birleştirerek yolcular için en iyi otonom araç tecrübesini sağlamayı istiyoruz. Her iki şirket de şehir içi ulaşım problemlerini çözme konusunda oldukça hassas ve şehirlerin geleceğini düşünüyor.” dedi.

Kaynak: Digital Trends

Uber, Waymo, Mercedes-Benz, Tesla ve Ford'un ardından Lyft de Kaliforniya'da sürücüsüz araç denemek üzere izin alan şirketler listesine girdi. Sektör kalabalıklaştıkça şirketler arasında rekabetten ziyade iş birliği görme ihtimalimiz de artıyor. Hatta Lyft'in otonom araç şirketleriyle yaptığı birkaç anlaşma mevcut. 2017'nin başlarında Lyft, Waymo'nun Uber'le olan davası sürerken Waymo ile bir anlaşma yapmıştı. Ayrıca Lyft, Ford ile iş birliği yaptı. İş birliği ile ilgili açıklama yapan Ford, "Lyft ile yaptığımız anlaşmanın karlı ve uygulanabilir bir otonom araç programı oluşturma çabalarımızı hızlandırmasını umuyoruz." dedi. Lyft bir de NuTonomy adlı şirketle 'stratejik bir ar-ge iş birliği' olarak adlandırdığı anlaşmayı imzaladı. NuTonomy CEO'su ve kurucu ortağı Karl Iagnemma, "Lyft ile güçlerimizi birleştirerek yolcular için en iyi otonom araç tecrübesini sağlamayı istiyoruz. Her iki şirket de şehir içi ulaşım problemlerini çözme konusunda oldukça hassas ve şehirlerin geleceğini düşünüyor." dedi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği