Kaliforniya’da sürücüsüz araçlara saldırıldı

San Francisco’da insanların otonom araçlara saldırıp zarar verdiği iki olay yaşandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kaliforniya Motorlu Taşıtlar Dairesi’ne bildirilen kaza raporlarına göre, Kaliforniya’da insanlar sürücüsüz araçlara saldırıyor.

İlk raporda, bir erkek yayanın San Francisco’daki bir caddede yayaların karşıya geçmesi için yanan trafik ışıklarında beklerken otonom bir Chevy Bolt’a saldırdığı öne sürülüyor. Araba otonom sürüş modundaydı ancak eyalet hukukunun gerektirdiği üzere sürücü koltuğunda bir insan bulunuyordu. Öfkeli yaya bağırarak caddeyi geçti ve Cruise AV’ın arka tamponunun sol tarafına vurarak Chevy’nin sol arka lambasına zarar verdi.

Yaşanan ikinci olayda da San Francisco’daki otonom bir Chevy Bolt’u görüyoruz. Bu kez de aracı kontrol eden bir insanın bulunduğu araca saldırıldı. Araç bir taksinin arkasında durunca taksi şoförü aracından inip otonom araca saldırdı. Motorlu Taşıtlar Dairesi’ne verilen raporu gördüğünü iddia eden Los Angeles Times‘ın haberine göre, taksi şoförü “aracın ön camına vurarak çizilmesine sebep oldu”.

Her iki olayda da zarar gören insan olmadı. Chevy Bolt Cruise AV’ın üreticisi General Motors ise herhangi bir yorumda bulunmadı.

İnsanlık karşılık mı veriyor?

Artık Kaliforniya’da sürücüsüz araç görmek olağanüstü bir durum değil. Eyalet birçok araba üreticisine otonom araç teknolojilerini denemeleri için izin verdi. Yakın zamanda da tamamen sürücüsüz şekilde denemeler yapılmasına izin verecek. Ancak henüz o noktaya gelmedik. Araçlara saldıranların, otonom araç kötü gidiyordu ya da yaya yolunda durdu diye değil de sadece otonom oldukları için saldırmadıklarını nereden biliyoruz? İşin doğrusu şu anda bilemiyoruz. Eleştiri oklarının hedefinde otonom robotlar da var. Geçtiğimiz aylarda San Francisco’daki bir hayvan barınağı bir güvenlik robotu kullanmaya başlayınca büyük tepki görmüştü. Kızgın vatandaşlar robota vurup sensörlerinin üzerine barbekü sos dökmüştü.

Bütün bunlar halkın otomasyona genel bakışını yansıtıyor olabilir. Otomatik teknolojilerin insanların işini elinden alacağı fikri oldukça endişe verici. Bu açıdan baktığımızda, taksi şoförünün otonom Chevy’ye karşı takındığı saldırgan tutumu bir nebze de olsa anlamak mümkün oluyor. Neticede taksi şoförlerinin mesleği bu akıllı makineler tarafından ele geçirilmesi en muhtemel mesleklerden biri.

Kaynak: Futurism

Kaliforniya Motorlu Taşıtlar Dairesi’ne bildirilen kaza raporlarına göre, Kaliforniya’da insanlar sürücüsüz araçlara saldırıyor. İlk raporda, bir erkek yayanın San Francisco’daki bir caddede yayaların karşıya geçmesi için yanan trafik ışıklarında beklerken otonom bir Chevy Bolt’a saldırdığı öne sürülüyor. Araba otonom sürüş modundaydı ancak eyalet hukukunun gerektirdiği üzere sürücü koltuğunda bir insan bulunuyordu. Öfkeli yaya bağırarak caddeyi geçti ve Cruise AV’ın arka tamponunun sol tarafına vurarak Chevy’nin sol arka lambasına zarar verdi. İkinci olayda da San Francisco’daki otonom bir Chevy Bolt’u görüyoruz. Bu kez de aracı kontrol eden bir insanın bulunduğu araca saldırıldı. Araç bir taksinin arkasında durunca taksi şoförü aracından inip otonom araca saldırdı. Taksi şoförünün aracın ön camına vurarak çizilmesine sebep olduğu söyleniyor. Her iki olayda da zarar gören insan olmadı. Chevy Bolt Cruise AV’ın üreticisi General Motors ise herhangi bir yorumda bulunmadı.Bir yanıt

  1. GINOLA avatarı
    GINOLA

    Türkiye’de Uber sürücülerine bile saldırı oluyorken, insansız taksi gibi bir durumu düşünemiyorum. Çağrılıp araç pert edilebilir.

Yorumunuz: