Waymo’nun otonom aracı 16 milyon kilometreyi devirdi

Otonom araç şirketi Waymo'nun araçları, halka açık yollarda 16 milyon km, sanal yollarda 11,2 milyar km yol kat etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Otonom araç şirketi Waymo, halka açık yollarda 10 milyon mil (16,09 milyon km) yol kat etti. Bu ayın sonunda sanal dünyadaki yollarda da 7 milyar milin (11,2 milyar km) aşılması bekleniyor. Yapılan basın açıklamasında Waymo CEO’su John Krafcik şirketin tarihinde önemli aşamalar kaydettiğini ve sonraki 10 milyon milde teknolojilerini insanların kullandığı ve sevdiği bir hizmete dönüştürmek istediklerini dile getirdi.

Krafcik’e göre Waymo şimdi çalışmalarını kabiliyetler, konfor ve kolaylık üzerine inşa etmek istiyor. Waymo mühendislerinin kendi algılayıcı sistemlerini geliştirdiği ve bu sayede aracın yağmur ve kar gibi karmaşık hava koşullarında da çalışmasının sağlanacağı ifade ediliyor. Şirket ayrıca manevra yeteneği üzerine de çalışmalar yürütüyor. Krafcik şirketin ihtiyat ve kararlılık arasında bir denge kurmak için çalıştığını söylüyor. CEO, hızlı giden trafikte aracın yan yoldan gelip ana yola girme konusunda yaşadığı güçlükleri örnek gösterdi.

Güvenlik ve etkinlik dengesi

Krafcik ayrıca şirketin güvenlik ve etkinlik arasındaki ilişkiyi incelediğini ifade ederek “Araçlarımız en güvenli yolu tercih etmek üzere tasarlandı. Bunun için yol süresini birkaç dakika uzatmak gerekse bile güvenli yol tercih ediliyor. Kullanıcılarımızın vakti bizim için önemli ve araçlarımızdaki insanlardan daha fazla deneyim ve geri bildirimle rotalarımızı, yolcu alma ve bırakma noktalarımızı daha etkin bir şekilde seçmek için çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Waymo ciddi bir büyüme aşamasından geçiyor. Şirket sürücüsüz taksileri Avrupa’ya getirmek istiyor, Walmart ile iş birliği yapıyor, yakında Uber ile birlikte de çalışabilir, Chrysler ile anlaşmasını ciddi anlamda genişletti ve Çin’e bile giriş yapmaya başladı. Önümüzdeki 10 milyon mil gerçekten çok hareketli geçebilir.

Kaynak: Engadget

Otonom araç şirketi Waymo, halka açık yollarda 10 milyon mil (16,09 milyon km) yol kat etti. Bu ayın sonunda sanal dünyadaki yollarda da 7 milyar milin (11,2 milyar km) aşılması bekleniyor. Yapılan basın açıklamasında Waymo CEO'su John Krafcik şirketin tarihinde önemli aşamalar kaydettiğini ve sonraki 10 milyon milde teknolojilerini insanların kullandığı ve sevdiği bir hizmete dönüştürmek istediklerini dile getirdi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği