Haftanın Özeti: 165

18 - 24 Aralık 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım, İnovasyon

Rebel Coast Winery isimli şirket dünyanın ilk alkolsüz, esrarlı Sauvignon Blanc şarabını üretti. Şarap, 1 Ocak 2018’den itibaren esrar kullanımının yasallaşacağı Kaliforniya eyaletinde tüketilebilecek. Kurucuları Chip Forsythe ve Alex Howe‘un daha önce yapılmış bir örneği olmadığı için üretirken epey zorlandıklarını belirttiği şarap, yaklaşık 16 miligram THC içeriyor. Fiyatı da 60 Dolar.

ABD’li fast food zincirlerinden [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]KFC, Japon Youtuber Bistro Miniature ile yaptığı işbirliği sonucu gerçek yemeklerin pişirildiği, dünyanın en küçük dükkanını açtı.[/inlinetweet] Tek lokmalık yemekler Oregon’da hizmete sunuluyor.

Tokyo Üniversitesi JSK Laboratuvarı‘nda çalışan araştırmacılar 1,7 metre uzunluğunda ve 56 kilogram ağırlığındaki insansı robot Kengero’ya bir soğutma sistemi eklemenin yollarını arıyordu. Vücudu devre kartları, dişliler ve 108 adet motorla dolu Kengero’nun üzerinde tüp, fan veya radyatörlerle kurulacak aktif bir sulu soğutma sistemine yer yoktu. Kengero’daki mevcut parçaların nasıl daha iyi şekilde kullanılabileceği üzerine kafa yoran araştırmacılar, robotun iskelet sistemini (metal çerçevesini) soğutma sistemi olarak kullanmaya karar verdi. Bunun sonucunda Kengero’yu ‘terletmenin yolu bulundu‘.

Tokyo Üniversitesi’nden Profesör Takuzo Aida liderliğindeki araştırmacıların Science’da yayımladığı araştırmada kendini oda sıcaklığında onarabilen bir polimere yer verildi. The Guardian’a göre günümüzde yüksek sıcaklıklarda yapılan onarım işleri için vazgeçilmez olacak bu malzemeyi Yu Yanagisawa adlı bir öğrenci yanlışlıkla keşfetti. Bu gelişme, ekran kırılması ve tamir masrafı gibi sorunlara çözüm olabilir.

EBS Industrial Ink-Jet Systems’ın elde taşınabilir mürekkep yazıcısı HandJet EBS-260 beton, metal, plastik, cam, karton ve kumaş gibi yüzeylerin üzerine baskı yapıyor. Dokunmatik ekranlı cihaz bilgisayara ihtiyaç duymadan bağımsız şekilde çalışıyor; ayrıca bilgisayara bağlanarak uzaktan da kontrol edilebiliyor. Hem dikey hem de yatay yüzeylerde çalışan HandJet barkod basabiliyor ve bluetooth’la veri transferi yapabiliyor.

Columbia Üniversitesi mühendisleri, denizin üzerinde yüzen, güneş pili vasıtasıyla enerji toplayarak sudan hidrojen üretebilen bir platform geliştirmek için çalışıyor. Sistem (suyun hidrojen ve oksijenlerine ayrılması süreci) elektroliz yöntemiyle hidrojen açığa çıkarıyor. Bu işlemi gerçekleştiren diğer cihazların aksine yeni cihaz, bu ayırma işlemini yaparken ince bir zar gerektirmiyor.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Toyota, elektrikli araç sektöründeki rakiplerine yetişme planlarının detaylarını nihayet açıkladı.[/inlinetweet] Şirket bundan önce genellikle hibrit ve hidrojen yakıtlı araç üretimine odaklanıyordu. Yeni stratejisi kapsamında 2020’den itibaren tamamen bataryayla çalışan 10 adet araç piyasaya sürerek sadece elektrikli araç üretecek. Ayrıca şirket, 2025 yılına kadar bütün otomobil modellerinin tamamen elektrikli veya hibrit versiyonunu üretmeyi hedefliyor.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Lazerli ayakkabılar, Parkinson hastalarının normal yürümesine yardımcı olabiliyor.[/inlinetweet] Çünkü Parkinson hastalığının semptomlarından biri de ‘yürüyüş donması’. İlginç bir şekilde, bu donma sırasında hasta ayağının yanındaki zeminde bir iz ya da işaret görürse ona doğru ya da onun üzerinden yürüyebiliyor. Bunu her yerde bulmak kolay olmasa da lazerli ayakkabılar da tam olarak bu işe yarıyor. Nasıl olduğunu anlamak için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz.

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: