Parkinson hastalarının yürümesine yardımcı olan ayakkabı

Twente Üniversitesi’nde geliştirilen lazer projeksiyonlu ayakkabılar, ‘yürüyüş donması’ sorunu yaşayan Parkinson hastalarının yürümesine yardım edecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Teknolojinin insanlara yardımcı olduğu pek çok alan var ama ayakkabılarımıza lazer takmanın bunlardan birisi olmasını kimse beklemiyordu. Lazerli ayakkabılar, şaşırtıcı bir şekilde, Parkinson hastalarının normal yürümesine yardımcı olabiliyor. Çünkü Parkinson hastalığının semptomlarından biri de ‘yürüyüş donması’. Hastalar bazen isteseler bile ileriye doğru tek bir adım dahi atamıyorlar. Bu durum bazen birkaç saniye bazen de dakikalar sürebiliyor. Yürüyemeyen hastalar bazen dengelerini kaybedip yere düşebiliyor.

İlginç bir şekilde, bu donma sırasında hasta ayağının yanındaki zeminde bir iz ya da işaret görürse ona doğru ya da onun üzerinden yürüyebiliyor. Bu, bir parke ya da kaldırımda bulunan bir çatlak olabilir. Tabii bu işaretleri her lazım olduğunda bulmak mümkün olmuyor. Lazerli ayakkabılar da tam olarak bu işe yarıyor.

Twente Üniversitesi’nden Murielle Ferraye, her birinde birer adet lazer projeksiyon cihazı bulunan ayakkabılar geliştirdi. Bu ayakkabılar giyen kişinin ayak parmaklarının yaklaşık 45 cm önüne bir çizgi yansıtıyor. Kullanıcı adımlarını bu çizgiye doğru atabiliyor. Ayakkabı hareket halindeyken lazer kapanıyor. Sadece ayaklar sabit bir şekilde durduğunda çizgi ortaya çıkıyor.

21 adet Parkinson hastasında denenen ayakkabının yürüyüş donmalarını ve yaşanan donmaların süresini yarıya indirdiği görüldü. Çoğu hasta bu ayakkabıları giymekten mutlu olacağını ve donma olmadığı zamanlarda da ayakkabının ışık yansıtmasından rahatsız olmadığını belirtti. Ferraye, gelecekte yapılacak çalışmalarla ayakkabının sadece donma sırasında harekete geçecek şekilde tasarlanabileceğini ifade ediyor.

Çalışma bu hafta Neurology adlı bilimsel dergide yayımlandı.

Kaynak: Tech Crunch

Parkinson hastalığının semptomlarından biri de ‘yürüyüş donması’. Hastalar bazen isteseler bile ileriye doğru tek bir adım dahi atamıyorlar. Bu durum bazen birkaç saniye bazen de dakikalar sürebiliyor. İlginç bir şekilde, bu donma sırasında hasta ayağının yanındaki zeminde bir iz ya da işaret görürse ona doğru ya da onun üzerinden yürüyebiliyor. Twente Üniversitesi’nde geliştirilen lazer projeksiyonlu ayakkabılar, ‘yürüyüş donması’ sorunu yaşayan Parkinson hastalarının yürümesine yardım etmeyi amaçlıyor. Bu ayakkabılar giyen kişinin ayak parmaklarının yaklaşık 45 cm önüne bir çizgi yansıtıyor. Kullanıcı adımlarını bu çizgiye doğru atabiliyor. Ayakkabı hareket halindeyken lazer kapanıyor. 21 adet Parkinson hastasında denenen ayakkabının yürüyüş donmalarını ve yaşanan donmaların süresini yarıya indirdiği görüldü.Yorumunuz: