Toyota sadece elektrikli araç üretecek

Toyota yakın zamanda yaptığı bir basın açıklamasında, elektrikli araç sektöründeki yerini ileri taşıma hedeflerinin detaylarını paylaştı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Toyota, elektrikli araç sektöründeki rakiplerine yetişme planlarının detaylarını nihayet açıkladı. Şirket bundan önce genellikle hibrit ve hidrojen yakıtlı araç üretimine odaklanıyordu fakat 2020’den itibaren tamamen bataryayla çalışan 10 adet araç piyasaya sürerek sadece elektrikli araç üretmeye başlayacağını açıkladı. Ayrıca şirket, 2025 yılına kadar bütün otomobil modellerinin tamamen elektrikli veya hibrit versiyonunu üretmeyi hedefliyor.

Toyota’nın Tokyo’da yaptığı bir basın açıklaması sırasında verdiği haber, şirketin daha önceden ilk tam elektrikli araç satışları için Çin’i hedeflediğini belirten planlarını detaylandırmış oldu. Şirket Japonya, Hindistan, Avrupa ve ABD’de tamamen elektrikli araç satışı yapmayı amaçladığını ifade etti.

Yıllık araç satışının yarısı elektrikli ve hibrit araçlarla yapılacak

Bu amaca yönelik olarak Toyota, batarya teknolojisi için Panasonic ile iş birliği yapacak. Elektrikli araç yarışında rakiplerini yakalamak isteyen Toyota, batarya geliştirme işi için 2030’a kadar 13,3 milyar Dolar yatırım yapmayı planlıyor. Toyota’nın geleceğe dair planları arasında yıllık araç satışının yaklaşık olarak yarısını elektrikli ve hibrit araçlardan oluşturmak yer alıyor. Hatta 2030 yılına kadar 5,5 milyon elektrikli araç satmayı planlıyor. Toyota, elektrikli araç yarışında geri kalmış olmaktan dolayı eleştiriliyordu fakat yapılan son açıklama şirketin rakiplerinin birçoğunun izlediği gibi bir yol izlemeye karar verdiğini gösteriyor.

Kaynak: Tech Crunch

Toyota, elektrikli araç sektöründeki rakiplerine yetişme planlarının detaylarını nihayet açıkladı. Şirket bundan önce genellikle hibrit ve hidrojen yakıtlı araç üretimine odaklanıyordu fakat 2020'den itibaren tamamen bataryayla çalışan 10 adet araç piyasaya sürerek sadece elektrikli araç üretmeye başlayacağını açıkladı. Ayrıca şirket, 2025 yılına kadar bütün otomobil modellerinin tamamen elektrikli veya hibrit versiyonunu üretmeyi hedefliyor. Şirket Japonya, Hindistan, Avrupa ve ABD'de tamamen elektrikli araç satışı yapmayı amaçladığını ifade etti. Bu amaca yönelik olarak Toyota, batarya teknolojisi için Panasonic ile iş birliği yapacak. Elektrikli araç yarışında rakiplerini yakalamak isteyen Toyota, batarya geliştirme işi için 2030'a kadar 13,3 milyar Dolar yatırım yapmayı planlıyor. Toyota'nın geleceğe dair planları arasında yıllık araç satışının yaklaşık olarak yarısını elektrikli ve hibrit araçlardan oluşturmak yer alıyor. Hatta 2030 yılına kadar 5,5 milyon elektrikli araç satmayı planlıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği