Haftanın Özeti: 165

18 - 24 Aralık 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Ajans Press Kitap Yurdu, Idefix ve D&R’ın verilerinden yararlanarak 2017’nin en çok okunan kitaplarını belirledi. Liste şöyle:

yearendlists.com her yıl olduğu gibi seneye damga vuran şiir, dizi, film ve albümlerden oluşan en iyiler listesini yayımladı. Listelerde; David Orr‘un şiir, Noel Murray ve David Bianculi‘nin dizi, Tasha Robinson, Steve Ericson, Adrian Martin ve Guardian‘ın film, Sputnikmusic, Pigeons & Planes ve Guardian’ın albüm seçimleri yer aldı.

Ünlü Oyuncu [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Matt Damon’ın Oceans 8’te yer almaması için başlatılan imza kampanyası 21 bin imzaya ulaştı.[/inlinetweet] Kampanyanın sebebi Damon’ın Hollywood’u sarsan cinsel taciz skandallarıyla ilgili sorulara verdiği cevapların tatmin edici bulunmaması. Damon konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda Harvey Weinstein’ın yaptıklarından haberdar olduğunu fakat bu konuda suskun kaldığı için suçlu olmadığını belirterek her erkeğin tacizci olmadığını da hatırlatma gereği duydu.

Aktör yaşanan taciz olaylarını önemsiz göstermekle suçlanıyor.

Hollanda / Lahey’deki Mauritshuis Müzesi’nin yeni natürmort sergisi ‘Slow Food: Still-Lifes of the Golden Age’ peynirin sanattaki yerini vurguluyor. Hollanda Altın Çağı olarak nitelendirilen 17. yüzyıldan günümüze kadar gelen sergiyle Salvador Dali’nin ünlü ‘Belleğin Azmi’ tablosunda çizdiği saatlerde Camembert peynirinden esinlendiği ya da Heykeltıraş Cosimo Cavallaro’nun modanın kısa ömürlü doğasına gönderme yapmak amacıyla İngiliz Model Twiggy’yi peynirle kapladığını öğreniyoruz.

Bu hafta video önerimiz Fotoğrafçı Jimmy Nelson‘a ait. Nelson, uzun süredir nesli tükenmekte olan kabilelerin fotoğrafını çekerek dünyayı dolaşırken bambaşka kişilerin gözlerinde kendisini nasıl bulduğunu anlatıyor. Kitap önerimizse Lucius Apuleius‘un kuşların hislerini deneyimlemek isterken yanlış büyü sonucu eşek olan kahramanı üzerinden anlattığı Başkalaşımlar.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: