Haftanın Özeti: 161

20 - 26 Kasım 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Bilim, Yazılım, Donanım

Uber ve Alphabet’in arasında aylardır süren bir otonom araç tartışması hız kesmeden devam ediyor. Alphabet, eski mühendislerinden Anthony Levandowski‘nin şirketin ticaret sırlarını Uber’e taşıdığını iddia ediyor. İki şirket arasındaki anlaşmazlık, önümüzdeki ay yargıya taşınıyor. Bu esnada, [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Anthony Levandowski geçtiğimiz hafta kendini Way of the Future adlı dini grubun ‘başkan’ı ilan etti.[/inlinetweet] Kurduğu yeni din, ‘bilgisayar donanımı ve yazılımı sayesinde geliştirilen, yapay zekaya dayanan bir Tanrı yaratmayı ve kabul etmeyi’ amaçlıyor.


[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Çin, bu hafta büyük şehirlerinden birinde yapay zekayla çalışan insansız bir polis karakolu açacağını açıkladı.[/inlinetweet] Karakolun genel olarak araç sürücüleri ve trafiğe çıkan araçlarla ilgilenecek şekilde tasarlandığı belirtiliyor. Yani bu merkez, bir polis istasyonundan ziyade Motorlu Taşıtlar Dairesi gibi bir görev üstlenecek. Sürücü testleri bu merkezlerde bulunan simülasyonlar aracılığıyla yapılabilecek. Kayıt işlemleri de merkezde bulunan ve Tencent tarafından geliştirilen bir yüz tanıma teknolojisiyle gerçekleştirilebilecek.


Aralık ayında piyasaya sürülecek iMac Pro’nun 18 işlemci çekirdeği, Radeon Vega grafikleri ve 128 GB RAM’i ile yapamayacağı iş yok gibi görünüyor. iPhone yazılımlarına odaklanan Programcı Steven Troughton-Smith’in tahminine göre [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]yeni iMac Pro, iPhone işlemcisine sahip olabilir.[/inlinetweet] Bu da dijital asistan Siri’nin iMac’te çok daha verimli kullanılmasına olanak sağlayabilir.

Şimdiye kadar Mac’lerde Siri’yi çağırmak için ikona tıklamak ya da klavye kısa yolu oluşturmak gerekiyordu.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Dünyadaki en yaygın elektronik cihazlardan Kindle 10 yaşında.[/inlinetweet] 16 nesle sahip cihaz aradan geçen zamanda o kadar değişti ki en eski ve en yeni modelin aynı iş için tasarlandığına inanmak artık oldukça güç. Amazon’un Tasarım Departmanı Yöneticisi Chris Green, hiçbir zaman kağıt kadar iyi olamayacaklarını yine de amaçlarının bir parça kağıda benzemek olduğunu söylüyor. İlk Kindle’ın kalın kenarlarını ve agresif ergonomik klavyesini hatırlayanlar, 16. nesil Kindle Oasis ile Amazon’un hedefine ne kadar yaklaştığını fark edecektir.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Tesla, beklenmedik şekilde akıllı telefonlar için mobil bir şarj cihazı geliştirdi.[/inlinetweet] USB, microUSB ve Apple lightning girişlerine sahip cihaz Tesla’nın Model S ve Model X elektrikli araçlarında kullandığı 3 bin 230 mAh’lık pil hücreleriyle çalışıyor.

45 Dolarlık şarj cihazı şirketin web sitesinde tükendi bile, eğer Tesla üretmemiş olsaydı bu fiyata alıcı bulur muydu orası şaibeli.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Toyota, ‘Master Maneuvering System’ olarak adlandırılan bir sistemde oturan kişinin hareketlerini taklit eden üçüncü nesil insansı robot T-HR3’ü geliştirdi.[/inlinetweet] Her bir eklemindeki sensörler sayesinde T-HR3’ün kollarını tamamen kontrol edebilirken, ayak kısmındaki sensörler sayesinde yürüme, ayağı kaldırma ve indirme gibi hareketleri de gerçekleştirebiliyorsunuz. Robotun yüz kısmındaki kameradan alınan görüntüler direkt olarak VR gözlüğünüze aktarılabildiği için robotun gördüğü şeyleri siz de görebiliyorsunuz.

Robotların birçok kişinin mesleğini elinden alacağı son dönemde sıkça gündeme gelen tartışmalardan biri. Ancak her dönemde olduğu gibi yine teknoloji sayesinde birçok yeni mesleğin gündeme geleceği de ayrı bir sıcak konu. İşletme danışmanlığı şirketi Cognizant, Makineler Her Şeyi Yapar Hale Gelince Ne Yapacağız? adlı kitabında önümüzdeki 10-15 yıl içinde ABD’deki mesleklerin yaklaşık yüzde 12’sinin yerini otomasyona bırakacağını ve bununla birlikte yeni teknolojiler sayesinde 21 milyonyeni meslek oluşacağını söylüyor. Şirketin hazırladığı listede yer alan 21 yeni mesleğin her biri birbirinden ilginç.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Dünya Ekonomik Forumu’nun yayımladığı bir rapora göre, bugün ilkokul çağındaki çocukların gelecekte sahip olacağı mesleklerin yüzde 65’i henüz icat edilmedi.[/inlinetweet] Geleneksel mesleklerin ortadan kalkacağı gerçeğini ve hızla gelişen teknolojik otomasyonu göz önünde bulundurunca üzerine düşünülmesi gereken bir soru ortaya çıkıyor; böyle bir dünyada nasıl yaşayacağız?Bu sorunun cevabı ‘hayal gücü’ olabilir. Bu çağı sanal gerçeklik, YouTube ve otomasyon gibi teknolojik trendler tarafından şekillendiriliyor.


[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Almanya, tek yönlü dinleme özelliğine sahip olduğu gerekçesiyle çocuklara yönelik akıllı saatlerin satışını yasakladı.[/inlinetweet] Düzenleme kurulu, bu kararı saatlerin ebeveynler tarafından çocukları dersteyken öğretmenleri gizlice dinlemek için kullanıldığını iddia ediyor.


[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]İsrailli araştırmacılar, üzerine serildiği nesneyi görünmez hale getiren bir ‘görünmezlik pelerinini’ geliştirdiklerini açıkladı.[/inlinetweet] Bilindiği gibi görme yeteneği ışığın, göz ve beyindeki etkileşiminden kaynaklanıyor. Nesnelerden gelen ışık boşlukta hareket edebildiği ve gözlerimize ulaşabildiği için görme işlemi gerçekleşiyor. Yani aslında gördüğümüz bütün nesneler gözümüzde yansıyan ışıktan ibaret. Araştırmacılardan Dr. Alina Karabchevsky teorinin kırılma indisi 1,3 olan silindirik nano parçacıkları sayesinde objeleri görünmez hale getirebildiklerini iddia ediyor.


[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Yeni bir araştırma, sosyal geri çekilmenin bir türü olarak kabul edilen çekingenlikle yaratıcılık arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu ortaya koydu.[/inlinetweet] Bazı insanlar korkudan veya endişeden dolayı geri çekiliyor. Bu tür tavır genellikle utangaçlıkla ilişkilendiriliyor. Etkileşimden hoşlanmadığı için geri çekilenlerse ‘sosyal çekingen’ olarak adlandırılıyor. Ne var ki belirli bir grubun yalnızlığı tercih etmesinin sebebinin bunlardan bağımsız olarak kendi başlarına vakit geçirmeyi, okumayı ya da çalışmayı sevmelerinden kaynaklandığı da biliniyor. Araştırmanın olumlu sonucuna göre, bu kişiler kelimenin tam anlamıyla yaratıcı gruba ait.


[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Michigan Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, tarçına aromasını veren ‘sinnamaldehit’ maddesinin metabolizmayı hızlandırma özelliği olabileceğini ortaya koydu.[/inlinetweet] Bilimciler daha önce yapılan araştırmalarla sinnamaldehitin fareleri obeziteden ve hiperglisemiden koruduğunu fark ettiyse de bu etkinin sebebi bilinmiyordu. Michigan Üniversitesi Yaşam Bilim Enstitüsü‘nde çalışan Jun Wu önderliğindeki araştırmacılarsa sinnamaldehitin farelerde gösterdiği etkinin insanlarda da görülüp görülmeyeceğini anlamak üzere bir çalışma başlattı.

Sergio Canavero, 2015 yılında yaptığı bir TEDx konuşmasında oldukça cesur bir iddiada bulunarak 2017 yılında ilk kafa naklini gerçekleştireceğini söylemişti. Fakat otoriteler iddiasının aksine Canavero’nun bu operasyonu gerçekleştirilmediğinin altını çiziyor Çünkü iddia edilen operasyonda iki kadavra kullanıldı. Dolayısıyla operasyon canlı bir hastada başarılı olmadığı sürece teknik anlamda ‘başarılı’ olarak kabul edilmiyor.https://www.youtube.com/watch?v=_EHCHv5u3O4

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Astronomlar, geçtiğimiz ay Güneş’in yanından geçen gök cisminin başka bir güneş sisteminden geldiğini onayladı.[/inlinetweet] Yapılan analizlerde cismin sahip olduğu yörüngeye kendi güneş sistemimizde ulaşmasının imkansız olduğu keşfedildi. Hawai dilinde haberci anlamına gelen ‘Oumuamua’ ismi verilen asteroid, başka bir yıldızın çevresinde oluştuğu tespit edilen ilk gök cismi.

Bu da bizimkine benzer gezegen kompozisyonlarının galakside yaygın olabileceğine işaret ettiği için önemli bir bulgu.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]İnsan yapımı ilk meteor yağmuru 2019’un başında Japonya’nın Hiroshima şehri ve çevresindeki Setouchi bölgesinde yağacak.[/inlinetweet] Oldukça parlak olması beklenen meteorların 100 km yarıçapındaki bir alandan görülebilmesi bekleniyor. Eğlence ve bilimi bir araya getirecek etkinlik Japon ALE şirketi tarafından düzenlenecek.

Dünyanın düz olduğunu savunan Mike Hughes, bu iddiasını kendi füzesiyle ispatlama peşinde. Bunun için kitle fonlama sitesi Gofundme’de 7 bin 890 Dolar toplayan ‘Mad’ (deli) lakaplı 61 yaşındaki Hughes garajındaki hurdalardan inşa ettiği füze için toplamda 20 bin Dolar ve birkaç yılını harcamış. İlk denemesini Kaliforniya/Amboy üzerinde uçarak yapmayı planlayan Mad Mike, saatte 800 km hıza ve 550 metre yüksekliğe ulaşmayı hedefliyor.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Uber, Waymo, Mercedes-Benz, Tesla ve Ford’un ardından Lyft de Kaliforniya’da sürücüsüz araç denemek üzere izin alan şirketler listesine girdi.[/inlinetweet]  Firma, 2017’nin başlarındaUber ile mahkemelik olan Waymo ile bir anlaşma yapmıştı. Şirketin Ford ile de bir işbirliği bulunuyor.


[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

8 Yorum

 • 3. sayfada minik bir hata olmuş. ”Mobil ödeme platformu Square, 16,5 milyon Dolarlık değeriyle Twitter’a 1 milyar Dolar fark attı.”

 • Merhaba amirim, sanırım kafa transplantasyonuyla ilgili haberin videosu var ama metni yok.

 • Elinize sağlık.

  Küçük bir düzeltme yapmak istiyorum: (imla)

  “Ülkenin Bitcoin ile tuhaf bir geçmişi var. Rusya, Bitcoin’i ilk olarak 2015’in Ocak ayında yasakladıktan sonra birkaç bu kararından ay içinde vazgeçmişti.”

  …ay içinde bu kararından vazgeçmişti.”

 • Küçük bir düzeltme de benden. İngilizcede Zimbabwe olarak yazılan ülkenin adı Türkçede Zimbabve olarak yazılıyor.

 • Sayın Amirim böyle bir hata yapmaz, gözden kaçmıştır herhalde ama hatırlatmakta fayda var: Philip K. Dick’s Electric Dreams’in ilk 6 bölüm çoktan yayımlandı hatta internete bile düştü. 12 Ocak’ta son 4 bölüm yayımlanmaya başlanacak.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği